MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cieszy się mama i raduje tata, bo ma... extra żaka

Jakub Hap
Ale ekipa. Pięciolatkowie z „Juniwersytetu” to pracowite pszczółki! Poznajcie najmłodszą grupę jasielskich studentów.

Chcesz być mądry? Ucz się od małego! Taka dewiza w dużym skrócie przyświeca idei uniwersytetów dziecięcych, które szturmem opanowały w ostatnich latach wiele polskich miast. Również i Jasło.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy, często potocznie nazywany Juniwersytetem, skierowany jest do najmłodszych mieszkańców Jasła. Realizacja przez miejscowy samorząd edukacyjnego projektu polegającego na zabawie dzieci w studiowanie odbywa się w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Pierwowzorem dla jasielskiego Juniwersytetu jest Sądecka Akademia Dziecięca.

Celem projektu jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie ciekawości świata u dzieci w wieku 6-9 lat, mieszkających na terenie Jasła, poprzez udział w interaktywnych wykładach.

Po raz szósty
JUD został powołany do życia w 2009 r. Obecnie trwa jego szósta edycja. Warsztaty i wykłady odbywają się w Centrum Edukacji Sowa - w sobotę, 1-2 razy w miesiącu. Prowadzone są w ramach dwóch bloków tematycznych - humanistycznego, oraz matematyczno-przyrodniczego.

Skarbnica wiedzy humanistycznej
Tematyka zajęć humanistycznych oscyluje wokół zagadnień literackich, filozoficznych oraz historycznych.

- Mali studenci poznają postaci filozofów oraz ich główne idee, a w przypadku filozofii przyrody uzupełnieniem zajęć są eksperymenty. Zajęcia dotyczące literatury poświęcone są postaciom mitologicznym, ich genezie oraz atrybutom. W ramach zajęć z historii dzieci poznają zwyczaje średniowieczne oraz etos rycerski, spróbują również sporządzić miksturę godną średniowiecznego alchemika - podkreśla Ewa Kasperek, która wraz z Różą Bizon odpowiada za koordynację działalności Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Obydwie panie są pracownicami Centrum Edukacji Sowa.

I przyrody nie brakuje!
W ramach bloku matematyczno-przyrodniczego prezentowane są zagadnienia związane z fizyką, chemią oraz biologią.

- Zajęcia te pomagają rozwinąć wyobraźnię dzieci oraz ich zdolności manualne, a przede wszystkim uczą, jak działa otaczający nas świat. Dzieci w małych grupach wykonują proste doświadczenia chemiczne bądź fizyczne. Bezpieczne doświadczenia przeprowadzane z wykorzystaniem odczynników, które można znaleźć w każdej kuchni, sprawiają wiele radości i pozwalają dzieciom poczuć się prawdziwymi naukowcami - wyjaśnia Ewa Kasperek.

Sześć roczników, osiem grup
W trwającej edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego bierze udział 117 młodych żaków. Są to dzieci urodzone w 2005 (8), 2006 (10), 2007 (20), 2008 (29), 2009 (27) oraz 2010 (23). Zajęcia odbywają się w ramach ośmiu grup.

W tym numerze Faktów prezentujemy wesołe buźki najmłodszych studentów - gromadkę 5-latków. W kolejnych numerach przedstawiać będziemy starsze roczniki, w kolejności chronologicznej. Dzieci, rodzice i dziadkowie, śledźcie więc nasz tygodnik. Taka pamiątka już się nie powtórzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24