Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co chroni przed zwolnieniem z pracy?

Stanisław Siwak
Jeśli kobieta jest w ciąży, nie może siedzieć przed monitorem więcej niż 4 godziny dziennie. Nie wolno jej też pracować w nadmiernym hałasie, na wysokości, albo na nocną zmianę.
Jeśli kobieta jest w ciąży, nie może siedzieć przed monitorem więcej niż 4 godziny dziennie. Nie wolno jej też pracować w nadmiernym hałasie, na wysokości, albo na nocną zmianę. sxc
- Zbliżam się do sześćdziesiątki. Czy to prawda, że istnieje okres ochronny, jeśli idzie o wiek, w którym pracodawca nie może zwolnić pracownika - pyta Czytelnik z Mielca.

Dawid Baran, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie potwierdza, że istnieje okres ochronny przed wypowiedzeniem dla pracowników, którym niewiele już brakuje do emerytury.

Ochrona przysługuje im przez 4 lata nim osiągną wiek emerytalny. Kobiety chronione są, więc po ukończeniu 56 roku życia, a mężczyźni po ukończeniu 61 lat.

W szczególnych warunkach

Pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach (np. górnicy, kolejarze) korzystają z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę wcześniej. Przykładowo - kobiety zatrudnione na kolei w wieku 51 lat, mężczyźni - 56 lat.
Kodeks pracy zabrania dyskryminacji ze względu na płeć. Kobiety mogą pracować w zawodach, które jeszcze kilkanaście lat temu były dla kobiet niedostępne. Chodzi m. in. o zawód kierowcy autobusu, nurka, pracownika rafinerii ropy, czy fabryki produkującej substancje chemiczne.

Prace zabronione kobietom

Ustawodawca przewidział ochronę kobiet w zawodach szczególnie uciążliwych, a także ochronę i szereg przywilejów w okresie ciąży.

Wykaz prac zabronionych kobietom znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 1996 roku. Przewiduje on, że paniom nie wolno nadmiernie dźwigać. Prawo zabrania też wnoszenia zbyt ciężkich ładunków. Nie wolno pracownicom wnosić na górę jednorazowo więcej niż 8 kilogramów, a gdy robią to okazjonalnie, więcej niż 15 kg.

Jeśli kobieta jest w ciąży lista prac zakazanych znacznie się wydłuża. Wtedy pracownica nie może siedzieć przed monitorem więcej niż 4 godziny dziennie. Nie wolno jej też pracować w nadmiernym hałasie, na wysokości, albo na nocną zmianę.

Nieobecność usprawiedliwiona

Przed zwolnieniem jesteś chroniony w czasie każdej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np., kiedy korzystasz z wolnego na ślub dziecka). Nie dostaniesz wypowiedzenia, jeśli masz zwolnienie lekarskie. W zasadzie, bowiem pracownika nie można zwolnić podczas choroby.

Pamiętaj, że jeśli w czasie zwolnienia lekarskiego przyjdziesz do firmy i podejmiesz normalną pracę, ochrona już cię nie obowiązuje. Pracodawca ma prawo wręczyć ci wypowiedzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24