MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co Komisja Europejska robi aby ustabilizować rynek mleczarski

Józef Lonczak [email protected] 017 867-22-57
1 marca rozpoczęto skup interwencyjny masła i odtłuszczonego mleka w proszku
1 marca rozpoczęto skup interwencyjny masła i odtłuszczonego mleka w proszku
W opublikowanym wczoraj sprawozdaniu nt.

sytuacji na rynku mleczarskim Komisja Europejska przedstawiła zestaw dostępnych środków, które mają złagodzić trudną sytuację na tym rynku.

Skup interwencyjny - Komisja będzie w dalszym ciągu stosować instrumenty takie jak skup interwencyjny, prywatne przechowywanie i refundacje wywozowe. Ponadto zezwoli się na wcześniejsze wypłacenie rolnikom płatności bezpośrednich, teraz zaś zapoczątkowano nową serię programów promowania przetworów mlecznych – wylicza - Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasowego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Pomoc państwa dla mleczarstwa

Na tym zestaw potencjalnych działań się nie kończy.

- Inne potencjalne środki obejmują wykorzystanie opłat nakładanych na producentów, którzy przekroczyli kwotę, na finansowanie dobrowolnej rezygnacji z produkcji mleka oraz objęcie producentów mleka tymczasowym kryzysowym programem pomocy państwa. Zgodnie z zeszłorocznym porozumieniem w sprawie oceny funkcjonowania reformy Wspólnej Polityki Rolnej państwa członkowskie mają również możliwość redystrybucji pomocy dla sektora mleczarskiego – dodaje Angrocka-Krawczyk.

Istnieje też szereg możliwości wspierania rolników produkujących mleko w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich. Komisja nadal analizuje potencjalne praktyki antykonkurencyjne w łańcuchu dostaw żywności, a zwłaszcza na rynku mleczarskim.

Kwoty produkcyjne pozostaną

Zgodnie z konkluzjami czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej Komisja nie zmieni podjętych już decyzji dotyczących systemu kwot produkcyjnych.

- Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by wspomóc producentów mleka, którzy stoją w obliczu dramatycznego spadku cen - powiedziała Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

- Będziemy w dalszym ciągu wykorzystywać wszystkie dostępne nam środki, by ustabilizować sytuację na rynku. Jednak – jak wyraźnie stwierdziła Rada Europejska – nie zmienimy naszej polityki w zakresie stopniowego znoszenia kwot. Podważanie tego kursu polityki wytworzyłoby jedynie klimat niepewności i w żaden sposób nie przyczyniłoby się do poprawy sytuacji – dodaje komisarz.

Skup masła i mleka w proszku
**
Na początku stycznia Komisja uruchomiła program dopłat do prywatnego przechowywania masła i do tej pory w tym roku objęto nim 113 500 ton masła.** Okres realizacji tego programu zostanie przedłużony do końca lutego 2010 r.

1 marca rozpoczęto skup interwencyjny masła i odtłuszczonego mleka w proszku; Komisja zaproponowała obecnie przedłużenie okresu skupu do końca lutego 2010 r., kiedy rozpocznie się nowy okres skupu. Komisja złożyła również wniosek o upoważnienie jej do podjęcia tych samych działań w 2010 r., jeśli wymagać tego będzie sytuacja na rynku.

 Do chwili obecnej skupem objęto 81 900 ton masła i 231 000 ton odtłuszczonego mleka w proszku.

Refundacja wywozu

W styczniu wprowadzono ponownie refundacje wywozowe na przetwory mleczne. Refundacje zostały ustalone na rozsądnym poziomie, tak by umożliwić naszym eksporterom konkurowanie na rynku światowym, bez stosowania dumpingowych cen. Komisja będzie zapewniać refundacje tak długo, jak będzie to konieczne.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24