Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić po kolizji drogowej?

Stanisław Siwak
Zobacz, co należy zrobić, kiedy jesteś uczestnikiem kolizji drogowej.

- Musiałem przyhamować, bo zbliżała się karetka na sygnale, jadąca za mną kobieta nie wyhamowała i uderzyła w tył mojego auta. Uszkodzenia były znaczne. Po wszystkim zorientowałem się, że nie znam nazwiska sprawcy wypadku - mówi Czytelnik z Ropczyc.

Kierowca dodaje, że kiedy ochłonął, zorientował się, że nic nie wie o sprawczyni. - Nie wiedziałem nawet, w której firmie była ubezpieczona i nie orientowałem się co powinienem zrobić w tej sytuacji. Miałem powiedzieć w PZU, że nie wiem, kto mi rozbił auto? - narzeka.

Nie ma ochrony danych

Andrzej Gładki, szef drogówki w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie twierdzi, że poszkodowany w tej sytuacji zawsze ma dwie możliwości uzyskania informacji o danych sprawcy wypadku. Po pierwsze, jeśli idzie do firmy ubezpieczeniowej załatwić formalności związane z wypłatą odszkodowania, firma sama występuje do policji o wystawienie notatki z wypadku.

Po drugie, jeśli poszkodowany nie zadbał o zapisanie danych na miejscu kolizji i potrzebuje mieć niezwłocznie dane o sprawcy, wówczas może udać się osobiście do policjantów z drogówki i wyjaśnić, że dane są potrzebne do wypełnienia wniosku do ubezpieczyciela i otrzyma je bez problemu.

Obowiązki sprawcy i poszkodowanego

Młodszy komisarz Andrzej Gładki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie:

- Radzę, aby w razie kolizji czy wypadku zawsze wezwać policjantów z drogówki. Nawet jeśli trzeba chwilę poczekać na przyjazd radiowozu, bo policjanci są zajęci przy innym zdarzeniu i tak się opłaci. Pozwoli to uniknąć późniejszych kłopotów. Rzecz w tym, że po upływie pewnego czasu, uczestnicy zdarzenia na drodze niekiedy zmieniają oświadczenia i wycofują swe potwierdzenie, że byli sprawcami wypadku.

Prawa i obowiązki sprawcy kolizji drogowej oraz osoby poszkodowanej są zawarte w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Osoby uczestniczące w zdarzeniu zobowiązane są do:

1. Podjęcia niezbędnych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia;
2. Zapewnienia pomocy lekarskiej poszkodowanym;
3. Zabezpieczenia, w miarę możliwości, mienia poszkodowanego;
4. Zapobieżenia, w miarę możliwości, zwiększania się szkody (zasada minimalizacji szkody);
5. W myśl ustawy o ubezpieczeniach, osoby uczestniczące w zdarzeniu, które muszą być objęte ubezpieczaniem obowiązkowym są zobowiązane do udzielenia pozostałym uczestnikom zdarzenia niezbędnych informacji koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń, w którym mają zawartą umowę.

Sprawdź warunki ubezpieczneia

Sprawca albo uczestnik wypadku drogowego ma ustawowy obowiązek udzielić ci dokładnych informacji dotyczących nazwiska i adresu zamieszkania oraz danych swego ubezpieczyciela.

Znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach drogowych mówi, że jeśli na drodze dojdzie do drobnej kolizji, to nie ma obowiązku wzywania policji. Przedtem powiadomienie policji było obowiązkowe.

Policjanci z drogówki, w oparciu o codzienna praktykę, twierdzą, że lepiej jest wezwać policję do wypadku. A to dlatego, że wiele firm ubezpieczeniowych dopisuje maleńkim druczkiem w umowie, że w razie kolizji zawsze konieczne jest wezwanie drogówki. Należy dokładnie sprawdzać i czytać warunki ubezpieczenia, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24