Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej kiosków Ruchu. Nowy właściciel, Orlen, będzie zamieniał je w punkty małej gastronomii

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Nieczynny od wielu miesięcy kiosk Ruchu przy al. Powstańców Warszawy w Rzeszowie. Przy tej ulicy nie ma już ani jednego kiosku.
Nieczynny od wielu miesięcy kiosk Ruchu przy al. Powstańców Warszawy w Rzeszowie. Przy tej ulicy nie ma już ani jednego kiosku. Piotr Samolewicz
Ruch, niegdyś potentat w sprzedaży prasy, papierosów i biletów komunikacji miejskiej, znika z naszych ulic. W Rzeszowie jest czynnych tylko 10 punktów sprzedaży Ruchu. Wszystkich jest 16. W całym kraju jest ich 701 i wszystkie należą do Orlenu. Paliwowy koncern zmienia ich charakter.

- Na koniec roku 2021 Ruch posiadał 17 kiosków w Rzeszowie, z czego czynnych było na stałe 12. Na dzień 6 września br. Ruch posiada 16 kiosków w Rzeszowie, z czego 10 jest czynnych, a do 6 poszukiwani są ajenci. We wrześniu skupiamy się na rekrutacji w dwóch lokalizacjach, stawiając sobie za cel ich otwarcie od października – informuje nas Olaf Furmanek, dyrektor Marketingu i Komunikacji w Ruch SA w Warszawie..

Olaf Furmanek wyjaśnia, że Ruch nie sprzedaje nieczynnych kiosków. Likwidacje odbywają się tylko za zgodą zarządu w specyficznych przypadkach, np. utraty gruntu, końca umowy lub zakończenia użytkowania pasa drogi oraz z przyczyn technicznych, czyli braku przyłącza prądowego lub złego stanu techniczny kiosku.

Wynagrodzenie ajenta składa się z kilku elementów: podstawowego, prowizji i premii. Wynagrodzenie jest uzależnione od realizacji planu sprzedażowego oraz od zawartej umowy.

Orlen w Ruchu i Orlen Paczka

Od listopada 2020 roku Ruch należy do Grupy Orlen. Biuro prasowe Grupy informuje „Nowiny”, że obecnie posiada 701 punktów sprzedaży detalicznej. Spółka aktualnie optymalizuje sieć sprzedaży, z jednej strony rezygnuje z lokalizacji, które są nierentowne, z drugiej uruchomia nowe punkty oraz dokonuje rebrandingu obecnych. We wrześniu w ramach nowej strategii Grupa otworzyła trzydziesty siódmy punkt pod nazwą: Orlen w Ruchu. Nowe punkty będą łączyć formułę popularnych saloników prasowych z gastronomią: przekąskami, kanapkami, kawą oraz drobnym non-food.

Biuro prasowe Grupy Orlen wyjaśnia dalej, że największy potencjał do rozwoju i wzmocnienia wyników finansowych leży w segmencie usług kurierskich.

Pod marką Orlen Paczka w całej Polsce działa już prawie 10 tys. punktów odbioru i nadania paczek, usługi te są również świadczone przez wszystkie punkty sprzedaży Ruch.

[polecany]25365577[/polecany]

Ekonomista mówi o łabędzim śpiewie


Zdaniem ekonomisty dr. Krzysztofa Kaszuby uliczna forma sprzedaży, jaką proponuje Ruch, przechodzi już do historii z wielu powodów, przede wszystkim konkurencji i nowych nawyków konsumenckich Polaków.

Nowe nawyki związane są z przesiadką Polaków do aut osobowych. Jego zdaniem Ruch już nie odbuduje swojej pozycji. Jego kioski mają tylko sens przy większych przystankach autobusowych, takich jak przy al. Piłsudskiego w Rzeszowie.

– Usługi, które oferowała niegdyś potężna sieć Ruchu, przeszły do mniejszych i większych galerii handlowych. Konsumenci kupują gazety i papierosy w dużych i małych galeriach handlowych niejako przy okazji innych zakupów – wyjaśnia ekonomista.
Polacy czytają coraz mniej gazet w formie papierowej, w tym gazet sportowych, które napędzały rynek prasy. – Kiedyś były „Przegląd Sportowy”, „Sport”, „Tempo”, dziś został tylko „Przegląd Sportowy”, który wydawany jest dwa razy w tygodniu – mówi K. Kaszuba

.

Rzeszowski ekonomista przypomina, że przeprowadzona wiele lat temu prywatyzacja Ruchu miała charakter „prymitywnej wyprzedaży majątku”.

– Kupujący nie kupowali firmy, tylko jej zasoby, czyli grunty i na tych gruntach powstawały nowe inwestycje, m.in. w Warszawie, nie dotyczy to akurat Rzeszowa. Nie było woli utrzymania przy życiu tej potężnej firmy z czasów socjalizmu i rozwinięcia jej. I dlatego w miejsce Ruchu weszli inni gracze – mówi K. Kaszuba.

Negatywne znaczenie dla Ruchu ma też elektroniczna sprzedaż biletów autobusowych oraz klimat. Przez pół roku jest w naszym kraju zimno i deszczowo i taka pogoda nie skłania do robienia zakupów na ulicy.

Rozmawiam z jednym ajentów Ruchu w Rzeszowie. Potwierdza, że sieć kurczy się.

– Od pani, która przyjechała do mnie z Krakowa na remanent, dowiedziałem się, że w Krakowie zostało tylko… cztery kioski ruchu. Wyobraża pan sobie, cztery kioski w milionowym mieście. Ta pani powiedziała mi, że w Krakowie były takie czasy, że kioskarza sprzedawali rano nawet 500 egzemplarzy lokalnego dziennika, ja nie mogę nawet pomarzyć o takiej liczbie wszystkich sprzedanych gazet i tygodników – mówi ajent.

Twierdzi on, że wstaje o 3 nad ranem. Otwiera swój punkt już o 4.30, by obsłużyć stałą klientkę, która przychodzi po prasę. Prasę kupują u niego głównie emeryci i ludzie w średnim wieku. Rodzice kupują kolorowe wydawnictwa dla dzieci. Młodzież w ogóle nie kupuje gazet. Prowizja zależy od asortymentu, ajent nie mówi, ile wynosi, ale daje do zrozumienia, że jest niewielka. Po pracy trzeba jeszcze podsumować dzień i zanieść pieniądze na pocztę.

Wg szacunków Izby Wydawców Prasy, największy udział w rynku prasy ma Kolporter SA, wynosi on 58,74 proc. (dane z lutego 2023). Na drugim miejscu jest Ruch, którego udział w rynku wynosi 21,56 proc. (dane z lutego 2022).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24