Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej mieszkańców Podkarpacia poszukuje atrakcyjnych ofert pracy za granicą

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wojciech Woś, doradca sieci Eures w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie
Wojciech Woś, doradca sieci Eures w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie Krzysztof Kapica
Po pandemii i w związku z inflacją znacznie zwiększyła się liczba osób poszukujących dobrze płatnej pracy za granicą. Ofert w biurze Eures w Wojewódzkim Urzędzie Pracy jest sporo!

Po pandemii Covid-19 sypnęło ofertami? - Tak, jest to bardzo widoczne. To zwyżka o około 30 procent - szacuje Wojciech Woś, doradca Eures w WUP w Rzeszowie i dodaje, że zwiększyło się równocześnie zainteresowanie mieszkańców regionu tymi propozycjami. - Ostatnio coraz częściej przychodzą, dzwonią, pytają, szukają. Jest to na pewno związane z obecną sytuacją, inflacją, kryzysem, wojną, niepewnością, cenami. Sytuacje i motywacje są różne.

Ludzie szukają np. sposobu na dorobienie i spłacenie wyższych kredytów.
- W całej sieci Eures (red. Europejska Sieć Służb Zatrudnienia) mamy ponad 4 miliony ofert pracy. Zweryfikowanej i sprawdzonej - mówi doradca.

W tej puli są oferty m.in. do pracy w Niemczech, Czechach, Austrii, Norwegii, Szwecji, Estonii. - Najwięcej ofert mamy z Niemiec. To jest najbardziej chłonny rynek - zwraca uwagę. - Mieszkańcy Podkarpacia najchętniej wybierają propozycje pracy w Holandii. Najczęściej są to wyjazdy sezonowe.

Ile płacą?

W jakich zawodach można znaleźć pracę? Sprawdziliśmy. To np. dekarz, kelner, kucharz, kierowca - dostawca, sprzedawca, menedżer hotelu, cieśla, pracownik do uprawy i zbioru szparagów, inżynier budownictwa, geodeta, blacharz samochodowy, malarz, stolarz, elektryk, konstruktor kadłubów statków, spawacz, operator CNC, mechanik instalacji sanitarnych, pracownik leśny, pracownik farmy, lekarz, rzeźnik, kurier. - Najbardziej poszukiwani są pracownicy budowlani - podsumowuje Wojciech Woś.

Na ten moment najatrakcyjniejsze płacowo oferty?

- Skandynawia zawsze płaci najwięcej, a zwłaszcza Norwegia - obserwuje. - Menadżer operacyjny hotelu może zarobić do 5 tysięcy euro miesięcznie, czyli ok. 24 tys. zł. Malarz, stolarz budowlany, posadzkarz czy cieśla - ponad 100 zł za godzinę pracy.

Kelner w restauracji w Niemczech może zarobić od 2112,5 euro miesięcznie, inżynier budownictwa - od 3500, geodeta - od 2300. Spawacz w Finlandii - od 13 euro za godzinę, a zbierający truskawki - od 9. Są oferty dla kucharzy w sezonie letnim w Szwecji - od 12 euro za godzinę. W Austrii elektromonter zarobi od 2 372,19 euro miesięcznie, operator maszyn CNC - od 2410,46, w Danii kurier - dostawca - od 13 tys. koron duńskich (to ok. 8,3 tys. zł) miesięcznie a dekarz w Holandii - od tysiąca euro.

Pracodawca zawsze podaje stawki, konkretne warunki i miejsce pracy, wymagania odnośnie uprawnień, wykształcenia, doświadczenia, potrzeby choć podstawowej znajomość języka obcego, aby móc się „dogadać”.

- Bardzo często oferujący zatrudnienie pomagają w znalezieniu zakwaterowania albo sami dysponują bazą lokalową. Zwłaszcza przy masowych zatrudnieniach do prac sezonowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24