Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cukrzycowe dzieci

Anna Koniecka
- Kobiety rodzą coraz później, dlatego rośnie liczba ciężarnych z cukrzycą - mówi Joanna Kędzierska.
- Kobiety rodzą coraz później, dlatego rośnie liczba ciężarnych z cukrzycą - mówi Joanna Kędzierska. Fot. Anna Koniecka
Pani Agnieszka urodzi za tydzień czwarte dziecko. O tym, że ma cukrzycę, dowiedziała się podczas trzeciej ciąży.

Po porodzie okazało się, że jest to cukrzyca typu 2. Podjęła leczenie. Dzięki temu ma szansę na kolejne szczęśliwe macierzyństwo.

- Nie ma istotnych przeszkód, aby dobrze wyrównana metabolicznie kobieta z cukrzycą typu1 lub 2 mogła urodzić zdrowe dziecko - zapewnia diabetolog Joanna Kędzierska. - O wyrównaniu metabolicznym mówimy wtedy, gdy poziom glukozy u kobiety chorej na cukrzycę jest zbliżony do poziomu ludzi zdrowych. Ustalamy to na podstawie badań kontrolnych oraz samokontroli pacjentki. Ważne jest, aby nie miała ona jeszcze przewlekłych powikłań cukrzycy, czyli uszkodzenia nerek, oczu, bo to ogranicza zachodzenie w ciążę, zaś następstwa ciąży zarówno dla matki jak i dziecka są niekorzystne.

Diagnostyka cukrzycy

Diagnostyka cukrzycy

1. Położnik w trakcie pierwszej wizyty zleca kobiecie w ciąży badanie poziomu glukozy (cukru) na czczo.

2. Jeśli poziom glukozy jest nieprawidłowy, wykonuje się krzywą cukrową.

3. Jeśli wynik jest prawidłowy, dalszą diagnostykę przenosi się na 24 - 28 tydzień ciąży, gdyż wtedy nasilają się zaburzenia metaboliczne. Pacjentka wykonuje test obciążenia glukozą (wypija glukozę w odpowiedniej ilości) a następnie ocenia się poziom cukru we krwi po godzinie od wypicia. Czasami potrzebne są dodatkowe badania diagnostyczne.

Co to jest cukrzyca ciężarnych

Podczas trzeciej ciąży u pani Agnieszki stwierdzono tzw. cukrzycę ciężarnych.

- Jest to zupełnie inny rodzaj cukrzycy niż cukrzyca typu1. Stwierdzamy ją u 3 do 5 procent kobiet w ciąży - wyjaśnia Joanna Kędzierska. - Cukrzyca ciężarnych występuje najczęściej u kobiet rodzących po trzydziestym roku życia, ale zdarza się, że nieprawidłowa tolerancja glukozy pojawia się również u dwudziestolatek, a nawet młodszych ciężarnych.

Skąd się bierze tzw. cukrzyca ciężarnych? Z zaburzeń w gospodarce węglowodanowej, które pojawiają się na skutek ciąży i hormonów produkowanych przez łożysko. Na ogół ten typ cukrzycy po porodzie ustępuje. Należy jednak kontrolować, czy tak się rzeczywiście stało, w przeciwnym razie przy kolejnej ciąży cukrzyca odzywa się mocniej.

Tak właśnie było z panią Agnieszką. Do Ośrodka Diabetologiczno-Położniczego przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie zgłosiła się dopiero w trzecim miesiącu kolejnej ciąży. W tym przypadku pierwsza wizyta powinna odbyć się wcześniej. Nauczono ją jak ma sobie mierzyć poziom cukru ( ośrodek wypożycza glukometry, ma również 10 pomp insulinowych). Pacjentka przyjmuje małe dawki insuliny - zastrzyki nauczył się robić mąż.

Mniej niż 10 procent ciężarnych musi stosować insulinę. Dla dobra dziecka chętnie się na takie leczenie godzą. - To niezwykle zdyscyplinowana grupa pacjentek, świetnie współpracują z lekarzem, mamy tutaj naprawdę przyjacielskie więzi - podkreśla diabetolog.

Noworodki pod szczególną opieką

Noworodki pod szczególną opieką

Noworodki matek chorych na cukrzycę wymagają specjalistycznej opieki w początkowych tygodniach życia. Później rozwijają się (na ogół) podobnie jak dzieci zdrowych matek, lecz częściej, zwłaszcza w niewyrównanej cukrzycy istniejącej przed ciążą, występują u nich wady wrodzone: serca, układu kostno-mięśniowego, nerwowego. U dzieci z makrosomią (duża masa urodzeniowa) w życiu dorosłym może wystąpić cukrzyca typu 2.

Nie przytyj nadmiernie podczas ciąży

Najczęściej do wyrównania poziomu glukozy wystarczy odpowiednia dieta. Pani Agnieszka przybrała na wadze w ostatniej ciąży tylko 4 kg. Stosuje dietę, która - jak zapewnia - wcale nie jest uciążliwa.

- Bo to jest dieta zdrowego człowieka - podkreśla doktor Kędzierska. - Odpowiednio zmniejszona ilość węglowodanów, więcej warzyw, owoców, częste ale małe, urozmaicone posiłki, plus "przekąska" przed snem. Nie wolno się w czasie ciąży głodzić!

- Ja wcześniej jadłam za mało - przyznaje inna pacjentka (pierwsza ciąża, cukrzyca ciężarnych zdiagnozowana w 26 tyg.).

-Teraz staram się jeść mniejsze porcje, ale częściej i poziom cukru jest w normie -opowiada młoda kobieta.

Badanie wykonuje sama co drugi dzień. Przez ostatni miesiąc ciąży przytyła 2 kg, czyli prawidłowo.

Nadmierny przyrost wagi podczas ciąży wskazuje, że pacjentka nie przestrzega diety, więc cukrzyca może być źle wyrównana. Zwiększone jest wówczas ryzyko przedwczesnego porodu. Kobiety, które nie osiągnęły wyrównania metabolicznego cukrzycy, rodzą z reguły duże dzieci (ich waga po urodzeniu może przekraczać nawet 4,5 kg). A to zwiększa ryzyko urazów okołoporodowych i innych powikłań.

Zdaniem doktor Kędzierskiej, jest duża szansa, że pani Agnieszka urodzi zdrowe dziecko, gdyż przez całą ciążę cukrzyca była dobrze wyrównana. Prawdopodobnie nie będzie też musiała po porodzie stosować insuliny, pod warunkiem, że schudnie, będzie pilnowała badań oraz przestrzegała diety. Test obciążenia glukozą powinna przeprowadzić ok. 6 tygodni po porodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24