MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czternasta emerytura 2024. Tabele z wyliczeniami kwot dodatkowego świadczenia dla emerytów

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Tegoroczne czternaste emerytury będą niższe niż rok temu. Chociaż rząd ma możliwość podniesienia tej kwoty, jednak obecne plany sugerują, że tego typu podwyżka nie jest planowana przez aktualną administrację. Według informacji przekazanych przez dziennik "Fakt", resort rodziny nie przewiduje zwiększenia świadczeń, więc wypłaty będą niższe o około tysiąc złotych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przypomnijmy, że w ub. roku rząd PiS skorzystał z zapisu w ustawie, który pozwalał rządzącym na podwyższenie dodatkowego świadczenia emerytalnego. W niedzielę 20 sierpnia 2023 r. na dożynkach w Paradyżu w woj. łódzkim przekazał ważną informację odnośnie czternastej emerytury. - Informuję państwa, że 14. emerytura będzie wynosiła 2200 złotych netto (2650 zł brutto - przyp. red.) - zapowiedział wówczas Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Kiedy 14. emerytury zostaną wypłacone i ile wyniosą kwoty dodatkowego świadczenia? Szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Tegoroczne czternaste emerytury będą niższe niż rok temu. Chociaż rząd ma możliwość podniesienia tej kwoty, jednak obecne plany sugerują, że tego typu podwyżka nie jest planowana przez aktualną administrację. Według informacji przekazanych przez dziennik "Fakt", resort rodziny nie przewiduje zwiększenia świadczeń, więc wypłaty będą niższe o około tysiąc złotych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przypomnijmy, że w ub. roku rząd PiS skorzystał z zapisu w ustawie, który pozwalał rządzącym na podwyższenie dodatkowego świadczenia emerytalnego. W niedzielę 20 sierpnia 2023 r. na dożynkach w Paradyżu w woj. łódzkim przekazał ważną informację odnośnie czternastej emerytury. - Informuję państwa, że 14. emerytura będzie wynosiła 2200 złotych netto (2650 zł brutto - przyp. red.) - zapowiedział wówczas Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Kiedy 14. emerytury zostaną wypłacone i ile wyniosą kwoty dodatkowego świadczenia? Szczegóły na kolejnych slajdach >>>Michał Sierek
Czternasta emerytura, choć początkowo miała być jednorazowym wsparciem finansowym dla seniorów, została włączona do regularnego kalendarza wypłat świadczeń. To rząd PiS-u podjął decyzję o stałych wypłatach "czternastek", ale po zmianie rządu obecna administracja zapewniła, że także w 2024 roku emeryci otrzymają to dodatkowe wsparcie. Takie obietnice padły przed i po wyborach. W galerii znajdziesz tabele z wyliczeniami kwot tegorocznej czternastej emerytury.

Spis treści

Dodatkowe świadczenie, czyli "czternasta emerytura", jest równoważne z kwotą emerytury minimalnej. W roku bieżącym, po waloryzacji marcowej, jej wysokość wynosiła 1780,96 zł brutto. Otrzymają je wszyscy emeryci, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku wyższych emerytur, stosowana jest zasada "złotówka za złotówkę".

Warto zaznaczyć, że tegoroczne czternaste emerytury będą niższe niż rok temu. Rząd ma możliwość podniesienia tej kwoty, jednak obecne plany sugerują, że tego typu podwyżka nie jest planowana przez aktualną administrację. Według informacji przekazanych przez dziennik "Fakt", resort rodziny nie przewiduje zwiększenia świadczeń, więc wypłaty będą niższe o około tysiąc złotych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przypomnijmy, że w ub. roku rząd PiS skorzystał z zapisu w ustawie, który pozwalał rządzącym na podwyższenie dodatkowego świadczenia emerytalnego. W niedzielę 20 sierpnia 2023 r. na dożynkach w Paradyżu w woj. łódzkim przekazał ważną informację odnośnie czternastej emerytury. - Informuję państwa, że 14. emerytura będzie wynosiła 2200 złotych netto (2650 zł brutto - przyp. red.) - zapowiedział wówczas Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Kiedy wypłaty 14. emerytury?

Dotychczas nie ustalono także dokładnego terminu wypłaty czternastej emerytury. W poprzednich latach środki trafiały na konta seniorów latem lub jesienią. Rząd ma czas do 31 października na ustalenie terminów wypłat, co oznacza, że teoretycznie "czternastki" mogą zostać przekazane emerytom nawet w grudniu. W 2023 roku wypłaty "czternastki" realizowane były we wrześniu. We wrześniu 2023 roku czternastki wypłacono również osoby pobierające emeryturę w systemie mundurowym. Nieoficjalnie mówi się, że "czternastki" trafią na konta emerytów po wakacjach.

Czternasta emerytura - od czego zależy kwota?

Kwota "czternastej emerytury" jest uzależniona od wysokości podstawowego świadczenia emerytalnego. Na przykład, jeśli emeryt otrzymuje emeryturę w wysokości 4000 zł, kwota "czternastki" zostanie pomniejszona o 1100 zł, co jest różnicą między jego świadczeniem a kwotą graniczną 2900 zł. W rezultacie, zamiast otrzymać pełną kwotę 2650 zł, otrzyma jedynie 1550 zł brutto.

Osoby, których dochód przekracza 5500 zł brutto, nie otrzymają "czternastej emerytury". Zgodnie z przepisami, kwota "czternastki" musi wynosić co najmniej 50 zł brutto. Na przykład, osoba otrzymująca podstawowe świadczenie w wysokości 5490 zł otrzyma 60 zł brutto jako "czternastą emeryturę". Osoba otrzymująca dokładnie 5500 zł brutto, otrzyma natomiast tylko 50 zł brutto. Jeśli emerytura lub renta przekracza kwotę 5500 zł (nawet o 1 zł), nie otrzyma się "czternastej emerytury".

Warto zaznaczyć, że kwota prognozowana na chwilę obecną wynosi 2650 zł brutto. Jeśli ta kwota byłaby większa, a zasady wypłaty pozostałyby takie same, wtedy więcej osób może zakwalifikować się do otrzymania "czternastej emerytury".

Tyle emeryci mogą dostać na konto - tabele wyliczeń 14. emerytury

Według dostępnych informacji, resort rodziny nie planuje zmian w wysokości dodatkowego świadczenia - a z tej możliwości skorzystało w 2023 roku PiS. W związku z tym, tegoroczne czternastki mogą być o około tysiąc złotych niższe niż rok temu.

Dokładne wyliczenia według obowiązującego prawa przedstawił dziennik "Fakt" - na tej podstawie prezentujemy wyliczenia w galerii artykułu.

Kto nie otrzyma 14. emerytury?

 • Ustawa zakłada, że minimalna kwota czternastej emerytury wyniesie 50 zł brutto. Jeżeli indywidualne wyliczenia kwoty 14-nastki będą niższe niż 50 zł, dodatkowe świadczenie emerytalne nie zostanie przyznane.
 • Emeryci otrzymujący miesięcznie powyżej 4438,44 zł brutto nie otrzymają czternastej emerytur w 2023 r.

Od tych dwóch powyższych zasad nie przysługuje odwołanie.

Komu przysługuje 14.emerytura?

14. emeryturę otrzymają ci świadczeniobiorcy:

 • emeryci otrzymujący emerytury (pomostowe, okresowe kapitałowe i częściowe),
 • renciści (renta z tyt. niezdolności do pracy, renta socjalna - także w zmniejszonej wysokości, renta rodzinna, renta wypadkowa, renta rodzinna),
 • inwalidzi wojenni,
 • inwalidzi wojskowi,
 • odbierający rodzicielskie świadczenia uzupełniające (Emerytura Mama 4+),
 • cywilne niewidome ofiary działań wojskowych,
 • świadczeniobiorcy nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
 • osoby będące na zasiłku przedemerytalnym,
 • emeryci i renciści służb mundurowych i wojskowych.

14 emerytura - najważniejsze informacje

 • By otrzymać 14. emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków ani dokumentów. ZUS przelewa świadczenie automatycznie wszystkim uprawnionym seniorom w należnej im wysokości - stawki znajdziesz w galerii artykułu.
 • Z kwoty 14. emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Środków wypłaconych z tytułu 14. emerytury nie ma prawa zająć komornik.
 • Kwoty wypłacane z tytułu 14. emerytury nie będą miały wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne finansowe wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną).
 • Czternasta emerytura przysługiwać będzie do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Czternasta emerytura w takim przypadku zostanie proporcjonalnie podzielona pomiędzy osoby uprawnione do renty rodzinnej.

Tyle wynosiła 14. emerytura w latach poprzednich

 • 2021 rok - 1250,88 zł brutto / 1022,30 zł netto
 • 2022 rok - 1338,44 zł brutto / 1217,98 zł netto
 • 2023 rok - 1588,44 zł brutto / 1445,48 zł netto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czternasta emerytura 2024. Tabele z wyliczeniami kwot dodatkowego świadczenia dla emerytów - Express Bydgoski

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24