Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zawsze musisz płacić mandat

Grażyna Woźniak
Jeśli nie czujesz się winny, możesz odmówić płacenia mandatu. Sąd zdecyduje, czy kara, którą ci nałożono jest słuszna.
Jeśli nie czujesz się winny, możesz odmówić płacenia mandatu. Sąd zdecyduje, czy kara, którą ci nałożono jest słuszna. Fot. Tadeusz Poźniak
Funkcjonariusz może nałożyć mandat karny w przypadku, gdy sprawca wykroczenia schwytany został na gorącym uczynku bądź bezpośrednio po tym fakcie - informuje rzeszowski adwokat Józef Maziarz. Można odmówić jego przyjęcia.

Osoba, którą funkcjonariusz zamierza ukarać w ten sposób w każdym przypadku może odmówić przyjęcia mandatu karnego. W takiej sytuacji funkcjonariusz kieruje do sądu wniosek o ukaranie. Należy przy tym wyjaśnić, że jest to zazwyczaj sąd grodzki.

W przypadku skierowania wniosku do sądu postępowanie toczy się na zasadach ogólnych. Obwinionemu przysługują w tej sytuacji wszelkie prawa i obowiązki stron. W każdej sprawie osoba obwiniona ma prawo do ustanowienia obrońcy, zaś w niektórych przypadkach sąd musi obligatoryjnie ustanowić obrońcę z urzędu.

Tak się dzieje w przypadku, gdy osoba obwiniona jest niema, głucha, bądź niewidoma. A także w przypadku, kiedy zachodzi uzasadniona wątpliwość odnośnie do jego poczytalności. Przykładowo, gdy cierpi na depresję. Podobnie sąd na wniosek obwinionego wyznacza obrońcę z urzędu, gdy wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości, przy czym obwiniony musi wykazać, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez poważnego uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Możesz odmówić

W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego, jak również w razie niezapłacenia grzywny z mandatu zaocznego w wyznaczonym terminie, policja występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Wówczas sąd decyduje o rozpoznaniu sprawy w trybie postępowania nakazowego albo na rozprawie. Obwiniony musi jednak liczyć się z kosztami takiego postępowania.

Jeżeli sąd wyda wyrok nakazowy, a my z takim rozstrzygnięciem nie zgadzamy się, wtedy w terminie 7 dni od otrzymania wyroku nakazowego składamy do tego sądu sprzeciw z krótkim uzasadnieniem.

Kto zawinił ten płaci

Należy mieć na uwadze, że koszty postępowania sądowego w razie ukarania ponosi obwiniony, chyba że sąd w szczególnych sytuacjach od ponoszenia tego obowiązku obwinionego zwolni.

W przypadku uchylenia mandatu przez sąd, jak również w razie uniewinnienia, koszty postępowania ponosi Skarb Państwa. Istnieje również istnieje możliwość zasądzenia zwrotu kosztów obrony.

W sytuacji, gdy obwiniony nie zgadza się z treścią wyroku sądu pierwszej instancji, może odwołać się od tego wyroku, składając wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Należy uczynić tak w terminie 7-miu dni od daty wydania wyroku. Następnie, gdy wyrok z uzasadnieniem zostanie doręczony, obwiniony w terminie również 7-dniowym składa się na piśmie apelację. Rozpoznaje ją sąd okręgowy.

Przedawnienie

Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od jego popełnienia upłynął rok. Jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu.

Grzywna jest karą w rozumieniu przepisów kodeksu wykroczeń. Kara ta, jeśli ją orzeczono nie podlega wykonaniu, jeśli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata. Mandat kredytowany nie podlega wykonaniu, jeżeli od przyjęcia druku mandatu upłynęły 3 lata.

Na miejscu zdarzenia funkcjonariusz podejmuje decyzję, czy wszczynać na miejscu postępowanie mandatowe, czy od razu sprawę kierować do sądu. W przypadkach błahych interwencja zazwyczaj kończy się pouczeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24