Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy: W Rzeszowie przydałby się punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Marcin Żminkowski
Coraz więcej uchodźców trafia z przejść granicznych wprost do Rzeszowa. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przez stolice naszego województwa przewinęło się ponad 100 tysięcy uchodźców. Większość z nich otrzymała wsparcie na dworcu PKP w Rzeszowie, gdzie miasto zorganizowało punkt pomocy.

- Ruch odbywa się płynnie i cały czas przyjmujemy nowe osoby. Znajdują oni u nas miejsce do wypoczynku i otrzymują pomoc. Chętnie zapraszamy do wolontariatu osoby znające język ukraiński bądź rosyjski oraz silnych mężczyzn, którzy potrzebni często są przy rozładunku darów z pomocą – mówi Artur Gernand z kancelarii prezydenta miasta Rzeszowa.

Sytuacja w punkcie dynamicznie się zmienia. Informacje o tym, czego aktualnie potrzeba zamieszczane są na profilach facebookowych miasta i prezydenta Rzeszowa. Dary można dostarczać do magazynu na Podpromiu lub do każdej filii Rzeszowskiego Domu Kultury.

Tłumy uchodźców z Ukrainy na stacji PKP w Rzeszowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Mimo sprawnie działającego punktu pomocy w Rzeszowie pojawiają się problemy proceduralne, na co zwracają uwagę nsi Czytelnicy.

- Bardzo proszę o interwencję i zajęcie się tematem braku punktu recepcyjnego w Rzeszowie. Komplikuje to i utrudnia życie przyjeżdżającym jak i ich opiekunom. Wiele osób nie ma możliwości zarejestrować się w Przemyślu a osoby bez rejestracji nie mają żadnych uprawnień. Ponowna wizyta w Przemyślu to absurd, a wojewoda z jakiś niezrozumiałych względów nie utworzyła takiego punktu w stolicy województwa – skarży się pani Bożena (nazwisko do wiadomości redakcji).

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim dowiedzieliśmy się, iż nie ma konieczności rejestracji w punktach recepcyjnych. Każda osoba przybywająca do Polski może we własnym zakresie zdecydować czy chce korzystać z pomocy naszego państwa.

- Uciekający z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, którzy nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia – informuje Michał Mielniczukl rzecznik wojewody podkarpackiego.

Województwo podkarpackie zgodnie z założeniami jest regionem recepcyjnym. Natomiast miejsca dłuższego pobytu uchodźców są organizowane przez pozostałych wojewodów. Dla Podkarpacia są to województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24