MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe studia tylko na jednym kierunku. Zmiana uderzy w ambitnych studentów

Beata Terczyńska
Katarzyna Żak i Monika Zawiślak, studentki I roku prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim: - Płatny drugi kierunek to zamkniecie drogi do lepszego wykształcenia. Nauka na publicznej uczeni powinna być darmowa.
Katarzyna Żak i Monika Zawiślak, studentki I roku prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim: - Płatny drugi kierunek to zamkniecie drogi do lepszego wykształcenia. Nauka na publicznej uczeni powinna być darmowa. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Studenci są oburzeni pomysłem minister nauki Barbary Kudryckiej, która chce, aby ograniczyć darmowe studia do jednego kierunku. Za kolejne trzeba będzie płacić.

- To pierwszy krok do wprowadzenia całkowicie płatnych studiów - mówią.
Ograniczenie darmowych studiów znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Miałoby obowiązywać od roku akademickiego 2010/2011.

Podcinanie skrzydeł

- Jak to? Mielibyśmy płacić za studia na publicznych uczelniach, które miały być bezpłatne? Jestem zdecydowanie przeciwny, podobnie jak wielu moich kolegów - mówi Łukasz Szuba, przewodniczący samorządu studenckiego Politechniki Rzeszowskiej. Sam łączył dwa kierunki.

- Zarządzanie i inżynierię produkcji oraz mechanikę i budowę maszyn. Nie było łatwo, z uwagi na dużo zajęć i nauki. Gdybym musiał płacić za drugi kierunek, pewnie moje ambitne plany wzięłyby w łeb, bo nie byłoby mnie na sto stać - mówi Szuba. - Osoby, które mają siłę, aby łączyć kilka kierunków powinno się dowartościować.

Z opłat za drugi kierunek mieliby być zwolnieni tylko najlepsi studenci, ok. 10 proc.

Zatrzymajmy zdolnych w Polsce

Prof. Leszek Wodniak, prorektor ds. kształcenia PRz także zauważa, że studia na dwóch kierunkach wybierają z reguły bardzo dobrzy, zdolni studenci.

- Nie narzuca to u nas dużych dodatkowych kosztów. Chyba, że owocowałoby to przyrostem liczby grup. Przypuszczam, że w skali kraju oszczędności też nie będą duże - mówi. - Nie znam szczegółów zmian, jakie chce wprowadzić ministerstwo. Uważam jednak, że należy w Polsce absolutnie umożliwić młodzieży darmowe studiowanie, gdyż jej rozwój ma strategiczny wymiar dla kraju.

Dodaje, że tragedią będzie, jeśli młodzi zaczną wyjeżdżać w poszukiwaniu tańszych studiów:

- Tak było bodajże w Grecji, gdy wprowadzono system opłat za studia. Młodzież jest zbyt cenna, abyśmy ją w taki sposób tracili - dodaje prorektor, który jest też przeciwny wprowadzaniu limitów przyjęć na konkretne kierunki.

- Reforma minister Kudryckiej to pierwszy krok do pełnej odpłatności za studia, postępowanie rządu jest podobne do myślenia w komunizmie: zrównuje się ludzi w dół, nie ciągnie do góry - grzmieli wczoraj posłowie Prawa i Sprawiedliwości. - Nie dopuścimy do tych zmian - zapowiadali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24