Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata kandydatów na burmistrza Jasła jednak się odbędzie

Ewa Wawro
Od lewej: Tadeusz Baniak, Andrzej Czernecki, Tadeusz Górczyk, Maria Kurowska, Janusz Przetacznik, Leszek Zduński
Od lewej: Tadeusz Baniak, Andrzej Czernecki, Tadeusz Górczyk, Maria Kurowska, Janusz Przetacznik, Leszek Zduński Fot. Marek Dybaś
Jest scenariusz debaty na burmistrza Jasła, zarezerwowane studio telewizyjne, a za wszystko zapłaci Forum Jasielskie. Internauci też będą mogli zadawać pytania. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy kandydaci wezmą w udział w debacie.

Kandydaci na burmistrza Jasła z pięciu komitetów wyborczych zwrócili się do Marii Kurowskiej obecnej burmistrz, ubiegającej się o reelekcję z KWW PiS, z zaproszeniem do debaty na temat przyszłości miasta jeszcze 4 listopada.

- Proponujemy, aby debata studyjna odbyła się do dnia 11 listopada i była obsługiwana przez dwie telewizje kablowe - czytamy w piśmie podpisanym przez Leszka Zduńskiego z KWW PO, Andrzeja Czerneckiego z KWW Jaślanie, Tadeusza Baniaka z KWW Nasze Jasło, Janusza Przetacznik z KWW Forum Jasielskie i Tadeusza Górczyka z KWW Przymierze Samorządowe Podkarpacia.

Kandydaci zaproponowali także by publiczna debata odbyła się do dnia 19 listopada w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.

- Liczymy, że również pani burmistrz jest żywotnie zainteresowana przedstawieniem swojego programu, wymianą poglądów pomiędzy kandydatami i przede wszystkim spotkaniem z wyborcami - czytamy dalej.

Na odpowiedź Kurowskiej czekali do 9 listopada, do dziś jej jednak nie dostali.

Forum Jasielskie zapłaci za debatę kandydatów na burmistrza

Wczoraj lider Forum Jasielskiego Janusz Przetacznik zaprosił swoich kontrkandydatów do udziału w trzech debatach studyjnych. Za ich organizację w całości zapłaci KWW Forum Jasielskie.

- W dalszym ciągu jestem gotowy także do odbycia debaty publicznej, zorganizowanej w JDK lub Podkarpackiej Szkole Wyższej w Jaśle w czwartek lub piątek - podkreśla Przetacznik.

Co na to pozostali?

- Oczywiście, że przyjmuję zaproszenie - mówi Górczyk. - Mieszkańcy mają prawo dowiedzieć się o tym, w jaki sposób poszczególni kandydaci chcą rozwiązywać problemy miasta.

- Moim zdaniem debata ma sens tylko wówczas, jeśli wszyscy kandydaci wezmą w niej udział, jeśli taka będzie to wyrażę zgodę - podkreśla Czernecki.

Za debatą jest także Tadeusz Baniak.

- Jest tyle tematów i spraw w mieście, które należy przedyskutować, a debata będzie do tego najlepszą okazją - twierdzi Baniak.

Maria Kurowska, urzędująca pani burmistrz, zapewnia nas, że ona nie unika debaty.

- Jeśli tylko ktoś ją zorganizuje, to chętnie w niej będę uczestniczyć - podkreśla Kurowska. - Ja nie mam czasu się tym zajmować, bo oprócz tego, że prowadzę kampanie, to jeszcze pracuję.

Niepewny jest tylko udział Zduńskiego. Cztery lata temu też ubiegał się o stanowisko burmistrza i w zorganizowanej wówczas debacie, jako jedyny kandydat, udziału nie brał.

- Zgodnie z zaproszeniem mam czas na odpowiedź dziś do godz. 18 tej - odpowiada na nasze pytanie, unikając jasnej deklaracji.

Przetacznik, organizator debaty, zapowiada jednak, że bez względu na to, ilu kandydatów weźmie w niej udział, to debata studyjna odbędzie się.

Założenia debaty telewizyjnej

Udział biorą:
1.Baniak Tadeusz - KWW "Nasze Jasło"
2.Czernecki Andrzej - KWW "Jaślanie"
3.Górczyk Tadeusz - KWW "PSP"
4.Kurowska Maria - KW PiS
5.Przetacznik Janusz - KWW "Forum Jasielskie"
6.Zduński Leszek - KW PO
oraz dziennikarz wskazany przez TVJasło .

Planuje się przeprowadzenie 3 telewizyjnych debat tematycznych. Debaty będą przeprowadzone we wtorek, środę i czwartek - początek godz.20-ta, a transmisje telewizyjne w sieci TVK odbędą się od-powiednio we środę, czwartek i piątek. Każda debata powinna trwać od 45 d0 50minut. Miejscem debaty będzie świetlica Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jaśle ul. 3-go Maja 40 - sala nr 6 I piętro.

Każdemu Komitetowi biorącemu udział w debacie przysługuje prawo do 30 sekundowej reklamy Ko-mitetu, kandydata przed i po programie. Kolejność emisji reklam zostanie ustalona w drodze losowa-nia.

I DEBATA - GOSPODARKA KOMUNALNA - wtorek

1.Gospodarz programu przedstawia główne założenia programowe i organizacyjne debaty oraz informuje telewidzów o rozstrzygnięciach (uzgodnienia) dokonanych przez Komitety przed programem (do 2 minut):
a)w wyniku losowania jest ustalana kolejność prezentacji poszczególnych kandydatów - kandydaci mają do 2 minut na prezentację siebie, listy kandydatów, programu - dowol-ność prezentacji. Niewykorzystany czas na autoprezentację może być wykorzystany przez kandydata w podsumowaniu debaty
b)w wyniku losowania jest ustala kolejność zadawania pytania kontrkandydatom na burmi-strza (na samo pytanie odpowiadają wszyscy kandydaci). W wyniku losowania jest usta-lana kolejność udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.
Pytanie dotyczy tematu debaty - z zakresu gospodarki komunalnej. Czas zadawania py-tania nie może przekraczać 45 sekund, w tym 30 sekund opis problemu, do 15 sekund zadanie konkretnego pytania,
c)w wyniku ustalonej w losowaniu kolejności odpowiedzi kandydaci na stanowisko burmi-strza udzielają odpowiedzi - czas odpowiedzi do 45 sekund. Zadającemu pytanie przysłu-guje prawo zadania pytania uzupełniającego do 10 sekund, a odpowiadającemu do 15 sekund na odpowiedź na pytanie uzupełniające,
d)po zakończeniu tury pytań następuje podsumowanie. Kolejność podsumowania również jest ustalana w wyniku losowania. Czas podsumowania nie może przekroczyć 30 sekund, z zastrzeżeniem lit.a o ile są oszczędności z autoprezentacji.

2.Następuje autoprezentacja kandydatów wg wcześniej wylosowanych numerów - maksymal-nie do 12-tu minut. (w miejsce prezentacji dokonanej przez dziennikarza występują podpisy)

3. I tura pytań - do 6-7 minut,
4. II tura pytań - do 6-7 minut,
5.III tura pytań - do 6-7 minut,
6.IV tura pytań - do 6-7 minut,
7.V tura pytań - do 6-7 minut.

8.Podsumowanie I Debaty przez kandydatów - do 3 minut. Kandydaci mają autorski czas na podsumowanie dyskusji do 30 sekund. W tym miejscu można wykorzystać ewentualne oszczędności z bloku autoprezentacji.

9.Podsumowanie redakcji - zaproszenie o zadawanie pytań kandydatom - drogą elektroniczną na adres: [email protected]. Pytania należy składać do godziny 17-tej odpowiednio do śro-dy/czwartku z podaniem imienia i nazwiska oraz telefonu kontaktowego osoby zadającej py-tanie - organizator na wskazany telefon dzwoni i potwierdza tożsamość osoby zadającej py-tanie. Brak nazwiska i telefonu osoby zadającej pytanie lub brak potwierdzenia faktu wysła-nia pytania drogą elektroniczną podczas rozmowy telefonicznej eliminuje to pytanie z debaty telewizyjnej. W trakcie debaty będą losowane pytania poszczególnym kandydatom.

II DEBATA - BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE - komunikacja - środa

1.Gospodarz programu przedstawia główne założenia programowe i organizacyjne debaty oraz informuje telewidzów o I debacie, gdzie można ją znaleźć itp. O dokonanych rozstrzygnię-ciach (uzgodnieniach) dokonanych przez Komitety przed programem (do 1 minuty):
a)w wyniku losowania jest ustala kolejność zadawania pytania kontrkandydatom na burmi-strza (na samo pytanie odpowiadają wszyscy kandydaci). W wyniku losowania jest usta-lana kolejność udzielania odpowiedzi na zadawane pytania. Pytanie dotyczy tematu de-baty -
z zakresu bezpieczeństwa publicznego - komunikacji. Czas zadawania pytania nie może przekraczać 45 sekund, w tym 30 sekund opis problemu, 15 sekund zadanie konkretnego pytania,
b)w wyniku ustalonej w losowaniu kolejności odpowiedzi kandydaci na stanowisko burmi-strza udzielają odpowiedzi - czas odpowiedzi do 45 sekund. Zadającemu pytanie przysłu-guje prawo zadania pytania uzupełniającego do 10 sekund, a odpowiadającemu do 15 sekund na odpowiedź na pytanie uzupełniające,
c)po I pytaniu losuje się pytania do kandydatów, którzy udzielają krótkich odpowiedzi do 30 sekund - łączny czas na odpowiedzi 3 minuty, a na czytane pytania 1-1,5 minuty,
d)po zakończeniu tury pytań następuje podsumowanie. Kolejność podsumowania również jest ustalana w wyniku losowania. Czas podsumowania nie może przekroczyć 30 sekund, z zastrzeżeniem lit.a o ile są oszczędności z autoprezentacji.
2.I tura pytań - do 6-7 minut,
3.Pytania od internautów - może zdarzyć się, że nie ma pytań do kandydata i o tym należy po-informować telewidz ów - do 4-4,5 minuty
4. II tura pytań - do 6-7 minut,
5.Pytania od internautów - może zdarzyć się, że nie ma pytań do kandydata i o tym należy po-informować telewidz ów - do 4-4,5 minuty
6.III tura pytań - do 6-7 minut,
7.Pytania od internautów
8.IV tura pytań - do 6-7 minut,
9.Pytania od internautów
10.V tura pytań - do 6-7 minut.
Pytania od internautów

Uwaga: Pytania od internautów możemy zadawać np. po dwóch turach odpowiedzi a nie po każdej - wszystko zależy kto weźmie udział tzn. ile osób weźmie udział w debacie i przyjmie zaproszenie.

11.Podsumowanie przez kandydatów II tury - do 3 minut (każdy do 30 sekund).

III DEBATA - SPORT, REKREACJA, AKTYWNY WYPOCZYNEK - czwartek
albo INWESTYCJE MIEJSKIE albo PRZECIWDZAŁANIE BEZROBOCIU

Debata przebiega jak w II debacie, z zastrzeżeniem, że w III debacie kandydaci mają do 60 sekund na podsumowanie tej debaty i wszystkich trzech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24