Dług Rzeszowa w 2018 roku ma osiągnąć 730 mln zł

Bartosz Gubernat
Rzeszów utonie w długach? Prawicowa opozycja z niepokojem patrzy na dług miasta, który w 2018 roku ma osiągnąć 730 mln zł.

2015 rok pod względem finansowym dla Rzeszowa będzie rekordowy. Władze miasta planują, że budżet wyniesie aż 1,35 mld zł i urośnie w porównaniu do ubiegłorocznego aż o 210 mln zł. Na inwestycje zaplanowano rekordową kwotę 538 mln zł.

Niestety z ok. 500 do ponad 680 mln zł ma urosnąć dług miasta. A z Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta wynika, że w kolejnych latach przekroczy poziom 700 mln zł, osiągając w 2018 roku 730 mln zł.

Taka perspektywa martwi lokalnych działaczy PiS. - Nie ma co ukrywać, że Rzeszów jest bardzo poważnie zadłużony i jesteśmy tym zaniepokojeni. W ekonomii od dawna jest znane zjawisko zadyszki, które skutkuje tym, że na spłatę zadłużenia trzeba niekiedy brać kolejne kredyty. Mamy nadzieję, że w Rzeszowie do tego nie dojdzie - mówi Robert Kultys, rzeszowski radny PiS.

Sceptycy wskazują, że zaplanowane na ten rok zadłużenie Rzeszowa ma zbliżyć się do 60 procentowego progu, który jeszcze w 2013 roku był uznawany za przepisową granicę bezpieczeństwa.

W ratuszu jednak uspokajają. - Przeliczniki się zmieniły. Teraz procentowa wysokość zadłużenia jest mniej istotna od kwoty tzw. nadwyżki operacyjnej - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Co to takiego?

- Załóżmy, że ktoś zarabia 10 tys. zł, a jego wydatki na życie i spłatę kredytów to 6 tys. zł. Pozostałe 4 tys. zł, które mu zostanie to właśnie nadwyżka - wyjaśnia rzecznik.

W Rzeszowie ubiegłoroczny budżet zamknął się nadwyżką na poziomie 76 mln zł. W tym roku zaplanowano ją na ok. 52 mln zł. Maciej Chłodnicki dodaje, że miasto otrzymało jesienią bardzo dobrą ocenę za sytuację finansową. - Oceniali nas fachowcy z międzynarodowej firmy Fitch Ratings. Są przekonani, że mimo wzrostu zadłużenia nasza sytuacja pozostanie stabilna - mówi Chłodnicki.

Kredyty to rozwój

Finanse Rzeszowa

Budżet 2014
Wysokość - 1,14 mld zł
Zadłużenie - 500 mln zł
Nadwyżka operacyjna - 76 mln zł
Pula na inwestycje - 468 mln zł
Budżet 2015 - projekt
Wysokość - 1,35 mld zł
Zadłużenie - 682 mln zł
Nadwyżka operacyjna - 52 mln zł
Pula na inwestycje - 538 mln zł

W podkarpackich miastach rosnące zadłużenie tłumaczą przede wszystkim możliwościami, jakie daje samorządom Unia Europejska. - Przy dofinansowaniu inwestycji na poziomie 85 procent, do każdej złotówki dostaje się z Unii 85 groszy. To niepowtarzalna szansa na rozwój, która potrwa do 2020 roku i trzeba z niej korzystać - przekonuje dr Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna. W jego mieście tegoroczny budżet ma wynieść ok. 300 mln zł, przy zadłużeniu na poziomie ok. 42 procent. 108 mln zł miasto wyda na inwestycje.

- Nadwyżka operacyjna wyniesie ponad 28 mln zł i będzie najwyższa w historii miasta. Długo na nią pracowaliśmy, aby móc teraz zaciągać więcej zobowiązań. Szkopuł w tym, aby pożyczone pieniądze inwestować mądrze. My stawiamy np. na przebudowę miejskiego odcinka drogi krajowej nr 28, którą do pracy dojeżdża codziennie ponad 20 tysięcy ludzi. Efekty już są widoczne, wzdłuż niej tereny zaczynają się zbroić i będą tu powstawać kolejne miejsca pracy - mówi dr Soliński

- To prawda, że zadłużenie na wkład własny jest zasadne i nie negujemy polityki miasta. Ale chcielibyśmy, aby zachować większą równowagę między gadżetami, jak fontanna multimedialna, a inwestycjami kluczowymi, jak budowa strefy Dworzysko. Wszystko jest miastu potrzebne, ale w rozsądnych proporcjach. Tymczasem od wielu lat w mieście nie przybywa dużych przedsiębiorstw, co dałoby przekonanie, że kredyty zostały dobrze spożytkowane - mówi R. Kultys.

Zgodnie z WPF dług miasta ma zacząć spadać dopiero w 2019 roku. Na 2027 rok planuje się jego wysokość na 364 mln zł, czyli o ponad połowę mniej niż w tym roku.

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 61

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 05.01.2015 o 19:51, Tom napisał:   Szlachta w ciągu jednej kadencji bez pieniędzy unijnych wybudował z ponad 3x mniejszego budżetu halę na Podpromiu i Trasę Zamkową o mniejszych inwestycjach nie wspominając - jaką inwestycję z 3 kadencji Ferenca można porównać z w/w inwestycjami? Ekrany akustyczne za ponad 100mln zł? Totalnie s[wulgaryzm] remont zapory? 

6 stycznia 2015, 12:08, return:

  Szlachta w ciągu jednej kadencji bez pieniędzy unijnych wybudował z ponad 3x mniejszego budżetu halę na Podpromiu i Trasę Zamkową o mniejszych inwestycjach nie wspominając - jaką inwestycję z 3 kadencji Ferenca można porównać z w/w inwestycjami? Ekrany akustyczne za ponad 100mln zł? Totalnie s[wulgaryzm] remont zapory?

Sam jesteś wielki slams bo ten cham to właśnie buduje ... przetrzyj oczy [wulgaryzm] ...

G
Gość
W dniu 04.01.2015 o 21:26, bloger napisał: CO FERENC ZROBIŁ DLA RZESZOWA?wylanego asfaltu,korków, fontanny i kładki nie bierzemy pod uwagę.Wymalowane chałupy w sraczkowate kolorki zobaczysz w kazdym mieściei mieścinie

5 stycznia 2015, 10:48, bolger:

CO FERENC ZROBIŁ DLA RZESZOWA?wylanego asfaltu,korków, fontanny i kładki nie bierzemy pod uwagę.Wymalowane chałupy w sraczkowate kolorki zobaczysz w kazdym mieściei mieścinie

A ty co ku*wa wróżka czy wróżu jesteś ?

G
Gość
2015-06-27T07:06:23 02:00, blondynka po politologii:

Trzeba się prokreować, to wtedy spadnie per capita.

Trzeba obalić komunę która rządzi naszym miastem. Wyjdzmy na ulicę i zaprotestujmy to. Ferenc - buraku, leśny dziadku Wooooooooonnnn !!!! won.

p
pniok rzeszowski
W dniu 21.12.2018 o 15:07, Trytytka napisał:

Pajace myślą że dobrobyt bierze się z długu, to zadłużają. Pracowanie jest za kare, bo można żyć za kredyt i socjal.

Moja opinia o elektoracie na Podkarpaciu jest prosta aż do bólu.

Nie jest ważne która partia rządzi ale KTÓRA DAJE i wtedy nie trzeba pracować.

Nieroby i ciemniaki będą głosować na każdego który będzie rozdawał oczywiscie cudze bo taki d*ebil nic swojego nie ma i nie jest ważne jak napisałem z jakiej jest parti.

GRUNT ABY DAWAŁ i można będzie pić do osrania na krzywy ryj oczywiście za cudze i nie trzeba będzie pracować.

Komuna też była dobra jak rozparcelowała pańskie majątki i pozwalała okradać pańskie dwory.

Jak przestała dawać to teraz jest BEEEEE .

Znalazł się drugi co teraz daje i obiecuje gruszki na wierzbie i śliwki na sośnie.

Dobry BO DAJE !

T
Trytytka

Pajace myślą że dobrobyt bierze się z długu, to zadłużają. Pracowanie jest za kare, bo można żyć za kredyt i socjal.

s
smiley

Zrobili by raz... chudy roczek i splacili dlugi. I jeszcze jedno... jak sie buduje krawezniki to pewnie mozna sobie wyjsc z dzieckiem na spacerek, ale to nie sa inwestycje, ktorych chcemy. Miejsca pracy, innowacyjne technologie, produkcja... OOOOO a nie ladne chodniki i drogi.

b
bloger
W dniu 10.09.2018 o 20:58, JAN napisał:

słupy z ekranami w mieście to porażka za taka kase i obsługa miesięczna kosztuje  możesz się dowiedzieć tylko  jaka temperatura ile do centrum miejscowi już na nie nie patrząa ze przybywa to studentów a młodzież  ucieka krakow warszawa zagranica

ale osiągnięto cel

1.wydano pieniądze

2.ktoś zarobil na dostarczeniu tego żelastwa.

3.skutecznie oszpecono i tak nie grzeszące uroda miasto

J
JAN

słupy z ekranami w mieście to porażka za taka kase i obsługa miesięczna kosztuje  możesz się dowiedzieć tylko  jaka temperatura ile do centrum miejscowi już na nie nie patrzą

a ze przybywa to studentów a młodzież  ucieka krakow warszawa zagranica

b
bloger

trzeba przyznać ,że dla miasta Ferenc zrobił kupe rzeczy...z nadmiarem kupy

G
Gość

Miał być Dubaj a wyszedł Detroit.

 

Ferenc WOOOOOOONNNNNNN.....!!!!!

 

G
Gość
W dniu 04.01.2015 o 12:19, Kasjer napisał:

Dług 730 mln zł,to z grubsza licząc 200mln wyrzuconych w błoto na obsługę zadłużenia!Może warto się zastanowić,z czego by zrezygnować,lub przełożyć na później i nie zadłużać miasta?!

"Może warto się zastanowić,z czego by zrezygnować..."

Z Ferenca to podstawa

 

b
bezstronnie

najnowsza strategiczna inwestycja miasta przebudowa Paniagi.,to kolejna maniana ,tandeta i budowlany bubel .Kolejne zmarnowane miliony.TAK ZMARNOWANE,bo kostka w opiniif achowcow jest nieodpowiedniej jakości,poza wszelkimi standardami ,płyty tak poukładane ,jakby wykonawcy wskazywali stan po spożyciu,a podstawowego narzędzia ,czyli sznurka brak na budowie.Ale najwazniejsze ,że  matuzalem  z ratusza piał z zachwytu nad pomyslem,a faktury regularnie płacone.

W
Wojtek

Jak jest z tym Panie prezydencie miasta ????  Prosimy o dokładne wytłumaczenia na konferncji prasowej.

b
bloger

że Ferenca podobno poparło 90% mieszkańców,a głosy liczono w ratuszu ,nie świadczy ,że można MARNOTRAWIĆ pieniądze sPOŁECZEŃSTWA na rózne pomysły jak ;tapetowanie ulicznych śmietników,grające wodotryski,przebudowę bedących w dobrym stanie deptaków,wątpliwej urody kładkę,ktora w niczym NIE POMOGŁA w rozładowaniu ulicznych korków,czy utworzenie ZTMu.Podobnie jest z "najmłodszym dzieckiem"burmistrza-  wyśnionym w poobiednich drzemkach w fotelu,a wciąż NIEDZIAŁAJĄCYM mimo wielu terminów miejskim systemem transportowym na który wywalono już ogromne sumy. 

M
Mikita
W dniu 27.06.2015 o 05:06, blondynka po politologii napisał:

Trzeba się prokreować, to wtedy spadnie per capita.

Ale nie wzięłaś pod uwagę, że produkty prokreacji nie będą tu siedzieć dla poprawy statystyki, tylko wyjadą budować dobrobyt królowej, Angeli, czy wielkiego brata zza oceanu, a u nas, wraz z nieuniknionym odchodzeniem do wieczności - dług per capita będzie rosnąć.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3