MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do 10 maja można zgłaszać się do obwodowych komisji na Eurowybowy

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Piątek 10 maja to ostatni termin zgłoszeń do Obwodowych Komisji Wyborczych.
Piątek 10 maja to ostatni termin zgłoszeń do Obwodowych Komisji Wyborczych. Polska Press
Jutro tj 10 maja upływa termin na zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Osoba chcąca zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej powinna zgłosić się do pełnomocnika wyborczego komitetu biorącego udział w wyborach. Stawka dla członków komisji wynosi 500 zł, przewodniczący otrzyma 700 zł zaś zastępca 600 zł.

na kandydata ma ukończone 18 lat oraz zgłoszona zostaje na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje. Kandydata do komisji zgłasza pełnomocnik wyborczy lub upoważniona osoba danego komitetu wyborczego biorącego udział w wyborach. W przypadku, kiedy liczba zgłoszeń kandydatów przewyższa liczbę miejsc w obwodowej komisji wyborczej, przeprowadza się publiczne losowanie spośród zgłoszonych kandydatur.

-Praca obwodowej komisji wyborczej rozpoczyna się co do zasady w dniu wyborów tuż przed otwarciem lokalu wyborczego i trwa aż do zakończenia prac tj. ustalenia wyników głosowania w obwodzie. Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej wynagrodzenie w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego wynosi, dla przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej 700 zł, dla zastępcy przewodniczącego komisji 600 zł i dla członka komisji 500 zł. Stawka ta została zwiększona w porównaniu do poprzednich wyborów – informuje Paulina Ślemp -Hejnowicz dyrektor rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Do obowiązków członków komisji należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24