Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do południa w niedzielę nie było zwiększonej dawki chloru w kranach w Rzeszowie. 143 osoby zakażone legionellą

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
W Rzeszowie miała być wczoraj od godz. 5 do 23 dezynfekowana chlorem cała sieć wodociągowa. Do Nowin dzwonili mieszkańcy z informacją, że do godzin południowych nie wyczuwali w swoich kranach żadnego chloru (zdjęcie poglądowe).
W Rzeszowie miała być wczoraj od godz. 5 do 23 dezynfekowana chlorem cała sieć wodociągowa. Do Nowin dzwonili mieszkańcy z informacją, że do godzin południowych nie wyczuwali w swoich kranach żadnego chloru (zdjęcie poglądowe). Paweł Dubiel
Już 143 osoby są chore na legionellozę, chorobę wywołaną bakterią Legionella pneumophila – poinformował w niedzielę w codziennym komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Rzeszowie.

16 nowych potwierdzonych wyników badań w kierunku Legionella pneumophila dotyczy pacjentów hospitalizowanych w podkarpackich szpitalach. Najwięcej, 96 pacjentów, hospitalizowanych jest w Rzeszowie, następnie w szpitalach powiatu rzeszowskiego - 31 pacjentów.

Ponadto cztery zakażenia ujawniono u mieszkańców pow. dębickiego, u trzech z pow. ropczycko-sędziszowskiego, dwóch z łańcuckiego i po jednym w pow. jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim. Sanepid odnotował też jednego pacjenta zakażonego Legionella pneumophila, mieszkańca pow. opolskiego w woj. lubelskim, pacjent ten przebywał jakiś czas w Rzeszowie

Według niedzielnego komunikatu Sanepidu, dotąd zmarło siedem osób z potwierdzonym zakażeniem legionellą, obciążonych chorobami współistniejącymi. Natomiast PAP podaje, że zmarło osiem osób.

W Rzeszowie miała być dzisiaj (niedziela) w godz. 5 do 23 dezynfekowana zwiększoną dawką chloru cała sieć wodociągowa. Do Nowin dzwonili mieszkańcy z informacją, że do godzin południowych nie wyczuwali w swoich kranach żadnego chloru. W MPWiK usłyszeliśmy, że w niedzielę jest zawsze mniejsza cyrkulacja wody spowodowana tym, że nie pracuje wiele firm, i dlatego ten chlor rozchodzi się z wodą wolniej niż w tygodniu.

– Za około dwie godziny chlor na pewno będzie już wyczuwany – usłyszeliśmy o godz. 11 w MPWiK.

Przypominamy, że jeśli chlor pojawił się w kranach z wodą, to jego nadmiar może utrzymywać się w sieci przez kilka dni i można go usunąć przez odstanie wody lub przegotowanie.

Dziś Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Rzeszowie ma wydać komunikat w sprawie wyników pierwszych próbek wody pobranych 10 dni temu z punktów w wodociągach miejskich i z mieszkań osób, które zakaziły się legionellą. Wszystko wskazuje na to, że miejska sieć wodociągowa jest źródłem zakażenia. Nie wiadomo natomiast, dlaczego doszło do namnożenie się bakterii w miejskich wodociągach.

Główny Inspektor Sanitarny podał, że namnażaniu się pałeczek legionella w wewnętrznych instalacjach wodnych sprzyjają utrzymujące się wysokie temperatury powietrza.

W związku z zakażeniami tą bakterią, GIS polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej.

Sprawę legionelli w Rzeszowie bada od piątku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Agencja potwierdziła „Nowinom” „fakt prowadzenia rutynowych czynności w sprawie zakażeń legionellą w Rzeszowie”.

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że ABW sprawdza przyczyny sytuacji w Rzeszowie, żeby wykluczyć pewną intencjonalną działalność. Zwrócił uwagę, że ze względu na sytuację w Europie w takich przypadkach trzeba weryfikować różne scenariusze.

- Widzimy też, że Rosja próbuje przy tej okazji siać pewną panikę i obserwuje, co się dzieje. To też jest pewien czynnik, który powoduje, że musimy pewne scenariusze wykluczyć - powiedział Żaryn.

Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Cierpią na nią osoby w wieku starszym i chore na inne poważne schorzenia.

Legionellą nie można się zarazić od człowieka, albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody. Taki aerozol rozpylają prysznice, klimatyzatory, chłodziarki w sklepach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24