Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do poniedziałku można rejestrować komitety wyborcze. Na Podkarpaciu już jest sporo niespodzianek

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Komisarz Wyborczy w Rzeszowie Marcin Dudzik ma pełne ręce roboty.
Komisarz Wyborczy w Rzeszowie Marcin Dudzik ma pełne ręce roboty. Luiza Lizut
W poniedziałek (12 lutego) zakończy się jeden z ważniejszych etapów tegorocznych wyborów samorządowych. Rejestracja komitetów wyborczych. Już teraz jednak wiadomo, że raczej będą to wybory bez szyldów dużych partii politycznych. Komitety stawiają na nazwiska liderów.

Do czwartkowego popołudnia, 8 lutego, komisarz wyborczy w Przemyślu zarejestrował 129 komitetów wyborczych oraz przyjął zgłoszenie o dwóch kolejnych. Chodzi o miasto Przemyśl oraz powiaty przemyski, jarosławski, przeworski i lubaczowski. Na razie jest to tylko etap rejestracji komitetów, a nie podawania nazwiska kandydatów na radnych czy prezydentów, burmistrzów i wójtów. Są jednak pierwsze niespodzianki.

W Przemyślu pierwszym zarejestrowanym był Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Przemyśl. Jednym z jego liderów będzie Janusz Zapotocki, wieloletni radny miejski, także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu. Komitet ma grupować środowiska lewicowe i liberalne, ale deklaruje otwartość na każdego. Zapowiada dużą niespodziankę odnośnie do kandydata na prezydenta Przemyśla.

Komisarz zarejestrował również KWW Macieja Kamińskiego, radnego miejskiego i lidera Prawa i Sprawiedliwości. Nazwa od razu sugeruje kandydata na prezydenta. Obecny gospodarz miasta również firmuje swoim nazwiskiem cześć nazwy komitetu. Wystartuje pod nazwą KWW Wojciecha Bakuna Wspólnie dla Przemyśla. W tym mieście będzie na pewno więcej komitetów. Obecny dyr. I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu Tomasz Dziumak będzie kandydatem na prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej i części środowisk lewicowych. Do startu w wyborach prezydenckich przymierza się również przewodniczący przemyskiej rady miejskiej Robert Bal. Mówi się także o Arkadiuszu Południaku, który jako kandydat Trzeciej Drogi (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe) był kandydatem do Sejmu podczas jesiennych wyborów.

W rzeszowskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego zgłoszonych zostało 101 komitetów wyborczych (stan na 8 lutego, godz. 15), z czego tylko dwa z Rzeszowa. Oprócz Komitetu Wyborczego Wyborców Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa i Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa, swoich kandydatów wystawi Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość.

Zarówno PiS jak i KO, jako ogólnopolskie partie są zgłoszone w Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. Z kolei zgłoszenia lokalnych komitetów z powiatów leżajskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego, dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego, strzyżowskiego oraz miasta Rzeszowa zgłaszane są w rzeszowskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego u dwóch komisarzy wyborczych.
Wczoraj o godz. 15 zgłoszonych było 101 komitetów. Jednak tylko dwa z Rzeszowa. KWW Konrad Fijołek Rozwój Rzeszowa oraz KW Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa. Zarejestrowane komitety wyborcze do 4 marca będą zgłaszać kandydatów na radnych. Gdy dany komitet zgłosi swoich kandydatów w połowie okręgów wyborczych, to będzie miał prawo wystawić kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta. W mniejszych gminach gdzie jest 15 mandatów (jednomandatowych okręgów wyborczych), dany komitet musi zgłosić, co najmniej kandydatów w 8 okręgach. Inaczej sytuacja wygląda w Rzeszowie. Miasto jest podzielone na cztery okręgi wyborcze, z których wybieranych jest 25 radnych. Jeśli dany komitet, w co najmniej dwóch okręgach zgłosi listy kandydatów do rady miasta, to ma prawo wystawić kandydata na prezydenta.

Na pewno z lokalnych komitetów wystartują urzędujący prezydent Konrad Fijołek oraz profesor Politechniki Rzeszowskiej Jacek Strojny. Z kolei z ogólnopolskiego komitetu PiS o Rzeszów powalczy Waldemar Szumny a z Koalicji Obywatelskiej Marcin Deręgowski. Ten ostatni mimo rekomendacji powiatowych struktur PO nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co do startu w wyborach i rozważa poparcie innego kandydata.

Konfederacja z kolei zapowiada zgłoszenie lokalnego komitetu wyborczego, choć nie podjęto ostatecznej decyzji, kto będzie kandydatem na prezydenta Rzeszowa z tej partii. Na liście nazwisk najczęściej pojawia się Karolina Pikułą lokalna aktywistka związana z Konfederacją.

Rejestrować komitety wyborcze można do poniedziałku, 12 lutego. Do 22 lutego do komisarza wyborczego mają trafić nazwiska kandydatów na członków komisji wyborczych. Zostaną wyłonieni do 27 lutego. Do 4 marca do godz. 16 mają zostać zgłoszeni kandydaci na radnych. Nazwiska osób ubiegających się o fotel wójta, burmistrza lub prezydenta mają być podane do 14 marca, również do godz. 16.

Wybory odbędą się 7 kwietnia, a ewentualna druga tura 21 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24