Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek solidarnościowy przysługiwał do końca sierpnia. Podkarpacki ZUS wypłaca pieniądze, ale niektórzy mają problemy z wypłatą

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Krzysztof Kapica
Na Podkarpaciu ZUS wypłacił już ponad 16 tys. dodatków solidarnościowych w łącznej kwocie przekraczającej 22 mln zł. Są jednak osoby, które z niecierpliwością czekają na pieniądze.

- Pracowałam w jednym z rzeszowskich przedszkoli i miałam umowę o pracę na czas określony, do końca roku 2020. Pod koniec kwietnia dostałam miesięczne wypowiedzenie z pracy. Pracowałam do końca maja, a w czerwcu już zarejestrowałam się jako osoba bezrobotna - opowiada 34-letnia Katarzyna z Rzeszowa.

Pani Katarzyna postanowiła skorzystać z dodatku solidarnościowego, który wynosi 1400 złotych.

- Gdy w czerwcu dowiedziałam się, że bezrobotni mogą skorzystać z dodatku solidarnościowego od razu złożyłam wniosek. Jest już połowa września, a ja nie dostałam jeszcze żadnych pieniędzy

- mówi.

Dodatek przysługiwał od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku i można go było otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Dodatek solidarnościowy to jednorazowe świadczenie.

- O świadczenie mogły wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony, po tym terminie uległa rozwiązaniu i jej nie przedłużono. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego było też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

- Świadczenie przysługiwało również bezrobotnym, już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesił dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.

Termin składania wniosków już upłynął. W województwie podkarpackim ZUS wypłacił już ponad 16 tys. dodatków w łącznej kwocie przekraczającej 22 mln zł.

- Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzje o odmowie są dostępne na portalu PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafił na wskazany we wniosku rachunek bankowy. natomiast jeśli odmówiliśmy prawa do dodatku solidarnościowego, można odwołać się do sądu - wyjaśnia rzecznik ZUS. - Jeśli ktoś nie otrzymał świadczenia i nie dostał decyzji odmownej odmownej to może się toczyć się jeszcze postępowanie wyjaśniające.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24