Dublet siłaczek Uniwersytetu Rzeszowskiego w Akademickich Mistrzostwach Polski

Siostry Blajer po raz kolejny okazały się najsilniejszymi studentkami w swych kategoriach wiekowych LUKS Zieloni Łańcut/facebook
Siostry Blajer z Uniwersytetu Rzeszowskiego (wychowanki LUKS Zielonych Łańcut) obroniły w Katowicach tytuły w Akademickich Mistrzostwach Polski. Brązowy krążek na Śląsku wywalczył Karol Budziwół (UR).

Aleksandra zdobyła złoty medal w kategorii do 52 kg, a Gabriela w kategorii 57 kg. Ta druga na dokładkę poprawiła o kilogram swój ubiegłoroczny rekord AMP w przysiadzie (obecnie 142 kg). Karol Budziwół (Uniwersytet Rzeszowski) stanął na najniższym stopniu podium w kategorii do 83 kg.

Wśród kobiet najlepsza w wadze do 69 kg była natomiast inna ubiegłoroczna mistrzyni – Aleksandra Łukasik (AWF Krakó). Ponadto, złote medale w swoich kategoriach wagowych wywalczyły studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego – Patrycja Panasiuk (-63 kg) i bezkonkurencyjna we wszystkich konkurencjach Joanna Lewandowska (-76 kg). W kategorii do 84 kg triumfowała Agata Latocha (AWF Katowice), a powyżej 84 kg – Kinga Świderska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Swój czwarty z rzędu tytuł akademickiego mistrza kraju wywalczył Kamil Linstedt (Politechnika Gdańska). Student z trójmiejskiej uczelni nie miał sobie równych w konkurencji do 74 kg, wygrywając w przysiadzie i martwym ciągu. Po drugie kolejne indywidualne złoto sięgnął Michał Jasak (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie).

W innych klasach zwyciężyli Patryk Ciesielski (-59 kg, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), Marek Kawczyk (-83 kg, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), Nikolas Stylianou (-93 kg, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), Łukasz Topór (-105 kg, Politechnika Poznańska), Sebastian Stanek (-120 kg, Politechnika Wrocławska) oraz Maciej Kuźma.

Podczas mistrzostw na Górnym Śląsku wybrano także najlepszych zawodników w kategorii open. Wśród kobiet zwyciężyła Joanna Lewandowska (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), a u mężczyzn – Sebastian Stanek (Politechnika Wrocławska).

Najlepszą uczelnią AMP w trójboju siłowym klasycznym kobiet został ponownie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W klasyfikacji generalnej małopolskie zawodniczki wyprzedziły Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Gdańską, która z kolei triumfowała w rankingu męskich uczelni. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Politechnika Krakowska.

W tegorocznej edycji mistrzostw, organizowanych po raz dziewiąty przez AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zobaczyliśmy rekordową liczbę 565 uczestników z 80 uczelni.