Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zainteresowanie pracą przy obsłudze autostrady A4

Norbert Ziętal [email protected]
Na finiszu jest budowa Miejsca Obsługi Podróżnych w Guberni, pod Jarosławiem. Fot. Norbert Ziętal
Na finiszu jest budowa Miejsca Obsługi Podróżnych w Guberni, pod Jarosławiem. Fot. Norbert Ziętal
Na razie kilkadziesiąt, a w przyszłości nawet kilkaset osób znajdzie pracę przy obsłudze autostrady na odcinku przebiegającym przez byłe woj. przemyskie.

Budowa niektórych jej fragmentów ma się zakończyć wiosną przyszłego roku, ale ludzie już pytają się o pracę.

Obecnie na fragmencie budowanej autostrady A4, przebiegającej przez powiaty przeworski, jarosławski i przemyski, pracuje kilka tys. osób. Sporo z naszego regionu.

_
- Na naszym odcinku pracuje 1500 osób. Jedna piąta z nich to miejscowi. Są niezwykle związani z tą inwestycją, bo jest prowadzona na „ich” terenie. Niektórzy już się pytają o możliwości dalszej pracy, przy utrzymaniu trasy
_– mówi Krzysztof Waśko, dyr. kontraktu z firmy Budimex. Przedsiębiorstwo to buduje trasę z węzła Wierzbna do węzła Radymno.

Aż 80 proc. zatrudnionych tutaj to pracownicy z zewnątrz, także spoza Polski, ale tego wymaga specyfika inwestycji. Chodzi m.in. o operatorów specjalistycznego sprzętu. Natomiast przy obsłudze już wybudowanej autostrady zatrudnienie znajdą głównie miejscowi.

Najatrakcyjniejszym kąskiem będą obwody utrzymania [**

autostrady

**](http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/rzeszow-najwazniejsze-inwestycje-w-tym-roku-38349.html). Chodzi m.in. o bieżące naprawy, dbanie o oznakowanie lub zimowe utrzymanie. Taka stacja znajdzie się przy węźle Radymno.

_- Zgodnie z procedurą, firma zajmująca się utrzymaniem drogi zostanie wyłoniona w przetargu _– twierdzi Elżbieta Medyńska z Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Gratką dla osób spoza drogowej branży są MOP-y oraz punkty i place poboru opłat. MOP-y, czyli miejsca obsługi podróżnych to przyautostradowe parkingi. Tylko w tych miejscach można się zatrzymywać na autostradzie. Na odcinku A4 przebiegającym przez byłe województwo przemyskie będzie ich dziewięć. Cztery pierwszej kategorii, czyli z miejscami postojowymi, ławeczkami, stolikami i ubikacjami. Po dwa MOP-y drugiej i trzeciej kategorii. Na nich znajdą się również punkty usługowe, sklepy, stacje benzynowe. Ich dzierżawcy także będą wyłonieni w przetargu.

Na każdym MOP-ie drugiej i trzeciej kategorii pracę znajdzie od kilkunastu do nawet kilkadziesiąt osób.

W przyszłości, gdy autostrada będzie płatna, zatrudnienie znajdą również osoby pobierające opłaty. Takie punkty znajdą się przy każdym wjeździe na A4, tzw. bramkach oraz w strefie poboru opłat, czyli wielostanowiskowych bramkach ustawionych w ciągu drogi. Na przeworsko – jarosławsko – przemyskim odcinku będzie jedna taka strefa.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24