Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dym z papierosa zabija

Stanisław Siwak
- Ten bezmiar negatywnych skutków, które niesie palenie tytoniu, jest najlepszym argumentem by rozstać się z nałogiem.
- Ten bezmiar negatywnych skutków, które niesie palenie tytoniu, jest najlepszym argumentem by rozstać się z nałogiem. Fot. Stanisław Siwak
Rozmowa z dr. n. med. Martą Rachel pulmunologiem, wojewódzkim konsultantem ds. alergii.

- Czy wiemy ilu żyje na świecie nałogowych palaczy?

- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że miliard mężczyzn i ponad 250 milionów kobiet na świecie to fani nikotyny. W 2000 roku mieszkańcy Ziemi wypalili 5,5 tryliona papierosów.

- Na jakie choroby zapadają najczęściej miłośnicy dymka z papierosa?

- Palenie jest powodem 90 proc. zachorowań na raka płuc i jedną z głównych przyczyn zgonów powodowanych chorobami nowotworowymi. Zwiększa ryzyko wszystkich typów nowotworów płuc.

Z ekspozycją na dym tytoniowy wiążą się też zachorowania na nowotwory krtani, języka i warg. U palaczy częściej niż u osób niepalących występują nowotwory nerek, pęcherza moczowego, żołądka, wątroby i trzustki, sutka i szyjki macicy, a także białaczki.

- Palenie niszczy także nasze serce?

Skutki nałogu palenia papierosów
- Co drugi zgon z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn i około 15 proc. zgonów nowotworowych u kobiet
- Około 40 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca
- 80- 90 proc. przewlekłych chorób płuc
- W Polsce każdego roku umiera na raka płuc ok. 13000 palaczy

- Bezwzględnie. Może skutkować chorobą wieńcową, zawałami, miażdżycą kończyn dolnych (palacze stanowią 90 proc. wśród osób z tym schorzeniem), aorty. U palaczy z chorobą wieńcową zawał występuje dużo częściej niż u nie palaczy, a śmiertelność spowodowana chorobą wieńcową i zawałem jest 2-3-krotnie większa niż u osób niepalących.

- Jakie jeszcze dolegliwości wywołuje nałóg palenia?

- Zdecydowanie zwiększa zachorowalność i umieralność związaną z wrzodem trawiennym. Częstość zachorowania i liczba zgonów z powodu zawału serca, tętniaka aorty, nadciśnienia tętniczego, schorzeń degeneracyjnych mięśnia sercowego, schorzeń naczyń mózgowych, schorzeń naczyń obwodowych, krwotoku mózgowego jest znacząco większa u osób palących jak niepalących.

Dzisiaj w całym świecie prowadzona jest akcja WHO - Światowy Dzień "Rzuć palenie razem z nami" pod hasłem: "Żyjemy w świecie wolnym od dymu tytoniowego".
W placówkach służby zdrowia w regionie organizowane są m.in. akcje poradnictwa jak rzucić palenie i pomiary pojemności płuc.

Palenie papierosów prowadzi do zwiększenia zawartości cholesterolu, rozwoju blaszek miażdżycowych. Ten bezmiar negatywnych skutków, które niesie palenie tytoniu, jest najlepszym argumentem by rozstać się z nałogiem.

- Nie wszystkie kobiety palące papierosy potrafią powstrzymać się od nałogu w okresie ciąży. Czym to skutkuje?

- U kobiet ciężarnych, palenie powiększa ryzyko poronień, porodów przedwczesnych i zgonów niemowląt. Dym z papierosa przenikając przez łożysko ciężarnej może być przyczyną zespołu nagłej śmierci noworodka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24