MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka ze służbami granicznymi: Krajową Administracją Skarbową i Strażą Graniczną [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Dzień Dziecka z podkarpackimi służbami granicznymi.
Dzień Dziecka z podkarpackimi służbami granicznymi. KAS, BiOSG
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z województwa podkarpackiego oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wzięli udział w piknikach z okazji Dnia Dziecka, organizowanych w różnych miejscach naszego regionu.

Podkarpacka KAS zapewniła dzieciom liczne atrakcje: pokaz umiejętności psów służbowych, prezentację sprzętu specjalistycznego SCS oraz okazów CITES, jak również wspólne eksperymenty z Laboratorium Celno-Skarbowym.

- Program obu wydarzeń był bardzo bogaty. Oprócz stanowisk instytucji i służb mundurowych, na których prezentowane były zadania oraz sprzęt służbowy wykorzystywany w codziennej służbie i pracy, na najmłodszych czekały również liczne atrakcje takie jak gry i zabawy pod okiem animatora, wata cukrowa, malowanie twarzy oraz dmuchane zjeżdżalnie - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Na stanowisku podkarpackiej KAS można było dowiedzieć się, jak pomagamy chronić rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem oraz dotknąć i zobaczyć z bliska zatrzymane okazy i wyroby z nich wykonane. Funkcjonariusze podkarpackiej KAS prezentowali m.in. buty, kurtki, torebki ze skór węża i krokodyla, ale też instrumenty muzyczne z drewna objętego ochroną. Nie zabrakło muszli, koralowców, żbika oraz oprawionych w ramki okazałych motyli. Przedmioty te zostały zatrzymane w związku z obowiązywaniem tzw. konwencji waszyngtońskiej CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).

- Funkcjonariusze KAS wyjaśnili, dlaczego nielegalny przewóz przez granicę UE i handel okazami CITES jest nielegalny i jakie za sobą niesie konsekwencje - dodaje E. Chabowska.

Analitycy z Laboratorium Celno-Skarbowego zaprezentowali mnóstwo ciekawych eksperymentów. Najmłodsi mogli wcielić się w rolę „małego analityka" na specjalnie przygotowanym dla nich stanowisku i pod opieką funkcjonariuszy SCS przeprowadzić eksperymenty. Była to atrakcja, która cieszyła się wśród dzieci dużym zainteresowaniem. Spora część prowadzonych przez podkarpacką KAS analiz laboratoryjnych dokonywana jest pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia i życia człowieka, a ich celem jest wykrywanie toksycznych substancji chemicznych w towarach, które nie spełniają norm i wymagań.

Dzieci wraz z opiekunami miały okazję dowiedzieć się, że zabawki, artykuły higieniczne dla dzieci i odzież kontrolowane są przez analityków z Laboratorium Celno-Skarbowego szczególnie wnikliwie, właśnie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów.

- Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła możliwość zobaczenia na żywo radiowozu Służby Celno-Skarbowej, elementów ubioru funkcjonariuszy, a także specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego podczas kontroli. Odwiedzający stanowisko podkarpackiej KAS mogli sprawdzić, jak działa wideoendoskop, specjalistyczne urządzenie do wykrywania metali oraz wcielić się w funkcjonariusza SCS pozując do zdjęć w elementach umundurowania - przekazuje E. Chabowska.

Wśród dzieci najwięcej emocji wywołała Hera i Diego – labradory, które są psami służbowymi. Oprócz możliwości pogłaskania czworonogów, dzieci mogły zobaczyć ich umiejętność w wykrywaniu wyrobów tytoniowych. Na najmłodszych czekał również kącik z przygotowanymi kredkami i kolorowankami, przy którym chętnie zatrzymywały się, by wspólnie z innymi dziećmi spędzić czas, kolorując ilustracje.

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pojawili się na dziecięcym miasteczku, przed siedzibą TVP Rzeszów. Dla tych starszych i młodszych przygotowywano moc atrakcji. To między innymi: próba umiejętności operatorskich i dziennikarskich, zabawy z animatorem, pokaz iluzji oraz możliwość zwiedzania stoisk wielu instytucji i służb.

- Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli Bieszczadzkiego Oddziału SG. Tutaj odwiedzający mogli spotkać psa służbowego „Jukę”, obserwować pracę robota pirotechnicznego, wsiąść do pojazdu terenowego i na chwilę stać się strażnikiem granicznym zakładając hełm i kamizelkę SG. Niemal wszyscy zwiedzający wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia ze znakiem granicznym i funkcjonariuszami WZD BiOSG. Z kolei Ci nieco starsi, dopytywali przedstawicielkę WKiSZ BiOSG o zasady naboru do służby - informuje por. SG Piotr Zakielarz, rzecznik komendanta BiOSG.

O dzieciach nie zapomniano także w Przemyślu. Włodarze miasta zorganizowali zabawę przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego. Nie zabrakło atrakcji i prezentacji wielu instytucji. Stoisko Bieszczadzkiego Oddziału SG obejmowało prezentację sprzętu oraz m.in. uwielbiane przez najmłodszych malowanki „Mała Watacha” i gadżety BiOSG.

Dzień Dziecka z podkarpackimi służbami granicznymi.

Dzień Dziecka ze służbami granicznymi: Krajową Administracją...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24