Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś tłusty czwartek - możemy się najeść pączków do woli!

Małgorzata Froń
Tłusty czwartek jest dniem wyczekiwanym przez wszystkich amatorów łakoci. Pączki i faworki, zwane także chrustem, są wtedy obowiązkowym przysmakiem. W końcu raz do roku można sobie pozwolić, a jednorazowe kaloryczne szaleństwo nie przyniesie od razu niekorzystnych zmian w naszym wyglądzie.
Tłusty czwartek jest dniem wyczekiwanym przez wszystkich amatorów łakoci. Pączki i faworki, zwane także chrustem, są wtedy obowiązkowym przysmakiem. W końcu raz do roku można sobie pozwolić, a jednorazowe kaloryczne szaleństwo nie przyniesie od razu niekorzystnych zmian w naszym wyglądzie. FOT. DARIUSZ DANEK
Tłusty czwartek, przypadający właśnie dzisiaj, 11 lutego, rozpoczyna ostatni, lecz zarazem najhuczniejszy tydzień karnawałowych szaleństw. A jak tłusty czwartek, to wiadomo, pączki.

- Nie wyobrażam sobie, żebym w ten dzień nie zjadła przynajmniej jednego pączka czy faworka - zastrzega Aniela Kędzior z Rzeszowa. - Będę stała w kolejce, jak co roku, kupie z tuzin i zjemy z mężem i dziećmi.

Tłusty czwartek, to zgodnie ze starym polskim przysłowiem: "Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, myśmy uwierzyli, pączków nasmażyli", jak i staropolskim zwyczajem, dzień, w którym możemy dać upust łakomstwu i do syta najeść się pączków i faworków. I skwapliwie z tego korzystamy, usprawiedliwiając się, że przecież tradycja. - Kalorii w ten dzień, nie ma co liczyć - śmieje się pani Monika ze Świlczy, która sama pączki piecze. - Mam przepis po prababci, znakomity, ale nie zdradzę - mówi.

A za tydzień post

Tłusty czwartek od wieków upływał na jedzeniu i piciu. Na stołach nie mogło zabraknąć przede wszystkim smażonych na tłuszczu słodkich racuchów, chrustów i pączków. Podawano też kaszę i kapustę ze skwarkami, tłuste mięsa i suto okraszane słoniną pierogi.

Zwyczaj ten przetrwał do dziś. Co roku w tłusty czwartek w całej Polsce smaży się miliony pączków, a przed cukierniami ustawiają się długie kolejki.

- Co roku smażymy kilkaset pączków, wszystkie schodzą - mówi ekspedientka jednej z rzeszowskich cukierni. - Tradycja to tradycja, ludzie kupują po co najmniej 10 sztuk. W końcu w środę już będziemy musieli pościć.

Pączki można zrobić samemu

Jeżeli nie uda nam się kupić pączków, można je usmażyć w domu. Oto nieskomplikowany przepis: Składniki: 60 dag mąki, 15 dag cukru, 15 dag masła, 6 jaj, 0,25 l mleka, 5 dag drożdży, szczypta soli, cukier puder do posypania, olej do smażenia, marmolada, ok. ½ kg do nadzienia
Wykonanie: Wziąć 1/3 mąki, mleka i drożdży i zrobić rozczyn. Poczekać, jak wyrośnie. Dodać jajka, cukier, resztę mąki, sól i stopione masło. Wyrobić ciasto. Poczekać, aż wyrośnie, formować kule, do środka wkładać marmoladę. Znowu poczekać, aż podrosną. Potem smażyć na gorącym oleju. Posypać pudrem. Smacznego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24