Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2017. Część humanistyczna: polski, WOS, historia [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Beata Terczyńska
Filip Kowalkowski
Gimnazjaliści mają już za sobą pierwszą część egzaminu gimnazjalnego 2017. Dziś zmagali się z zadaniami z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego.

Do egzaminu gimnazjalnego przystępuje na Podkarpaciu 20595 uczniów w 565 szkołach. Trzecioklasiści o godz. 9 dostali arkusz z pytaniami z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po przerwie, o 11 - z zakresu języka polskiego. Jutro czeka na nich część matematyczno-przyrodnicza, a pojutrze językowa.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusz pytań z historii i WOS-u oraz języka polskiego. Nie ma jeszcze dostępnych zasad oceniania.

- Arkusz historia WOS - egzamin gimnazjalny 2017 - pobierz
- Zasady oceniania historia WOS - egzamin gimnazjalny 2017 - wkrótce
- Arkusz język polski - egzamin gimnazjalny 2017 - pobierz
- Egzamin gimnazjalny 2017 - język polski - karta rozwiązań i odpowiedzi - pobierz
- Zasady oceniania język polski - egzamin gimnazjalny 2017 - wkrótce

Gimnazjaliści pisali rozprawkę na temat sprawczej mocy marzeń

Część humanistyczną dało się napisać – ocenili dzisiaj trzecioklasiści po pierwszym dniu egzaminów. Jutro przed nimi zadania z matematyki i przedmiotów przyrodniczych.

Dzisiejszy egzamin humanistyczny podzielony był na dwie części. O godz. 9 gimnazjaliści przez godzinę rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, natomiast po przerwie, o 11 – z języka polskiego (90 minut). O wrażenia poprosiliśmy uczniów Gimnazjum nr 1 w Rzeszowie.

- Mam nadzieję, że jeśli ktoś tak jak ja uczył się systematycznie przez trzy lata gimnazjum, nie miał większych problemów, ponieważ zadania wymagały głównie wiedzy z lekcji – mówi Damian Kubicki.

Na języku polskim uczniowie pisali rozprawkę, czy marzenia mają moc sprawczą. Bazując na przykładach z literatury.

– Podałem przykład m.in. „Kamieni na szaniec”. Bohaterowie tej książki marzyli o wolności. Pisałem też o Balladynie, której celem było zdobycie władzy. Posłużyłem się też lekturą „Poczwarka”, w której marzeniem rodziców było zdrowe dziecko – dodaje.

Sylwia Wybraniec była zadowolona z zestawów.

– Myślałam, że testy będą trudniejsze – ocenia. – Dość dobrze mi poszło. Jedyne zadanie, z którym miałam problem to na historii, z chronologią. Reszta była łatwa. Trzeba było tylko dobrze się wczytać w polecenia. Jeśli chodzi o rozprawkę, na początku bardzo bałam się tematu, ale poradziłam sobie dobrze. Bazowałam na „Małym Księciu”, książce „Gwiazd naszych wina” i „Poczwarce”.

Zadanie z chronologią, które sporej grupie sprawiło kłopot, dotyczyło koronacji Władysława Łokietka, zawarcia unii polsko-litewskiej w Krewie, początku rozbicia dzielnicowego, założenia Akademii Krakowskiej przez Kazimierza Wielkiego i powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Jakub Pawelec miał mieszane uczucia po pierwszym dniu egzaminów.

– Było dużo zadań, których rozwiązanie przyszło mi z łatwością, ale pojawiły się i takie, nad którymi trzeba się było mocniej zastanowić. Temat rozprawki był dość trudny. Jestem jednak dobrej myśli.

Laura Mróz uważa, że historia była bardziej wymagająca.

- Zadania zamknięte z polskiego – całkiem proste. Pisząc wypracowanie na początku nie mogłam nic wymyślić, ale jak już zaczęłam, to nie mogłam skończyć – śmieje się. – Podałam trzy przykłady z literatury, bo więcej się nie zmieściło.

Arkusz z języka polskiego składał się z 22 poleceń. Zdający odpowiadali na pytania dotyczące tekstu „Bestsellery i arcydzieła” Jana Tomkowskiego, fragm. „Psa Baskerville’ów” Artura Conana Doyle, „Mowa językowa” Ewy Kołodziejek i fraszki „O miłości” Jana Kochanowskiego.

Zadań z historii na egzaminie gimnazjalnym było 25. Kończący gimnazja pytani byli m.in. o władców z dynastii Piastów, handel w Polsce w II połowie XVI wieku, Rzeczpospolitą Obojga Narodów, kontusz, poglądy filozofów okresu oświecenia, wynalazek braci Lumière, formy demokracji, dochody Unii Europejskiej, zjawisko szarej strefy w gospodarce, czy kto sprawuje władzę uchwałodawczą na terenie województwa.

Na Podkarpaciu egzaminy gimnazjalne zdaje 20595 uczniów z 565 szkół. W czwartek przed nimi część matematyczno – przyrodnicza. O godz. 9 odpowiedzą na pytania dotyczące biologii, chemii, fizyki i geografii, a o 11 z matematyki. Pierwsza część potrwa 60 minut, a druga 90. W piątek – „mała matura” z języka obcego nowożytnego. Największa grupa gimnazjalistów (85,5%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24