Egzaminy zdalne czy stacjonarne? Rzeszowskie uczelnie przedstawiają zasady

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Archiwum Polska Press
Udostępnij:
Rzeszowskie uczelnie podały, jak w najbliższym czasie będzie wyglądała nauka i czy egzaminy studenci będą musieli zdawać tradycyjnie czy w formule zdalnej. Jedni się cieszą z takich rozwiązań, inni znów narzekają.

Jest nowy komunikat prof. Sylwestra Czopka, rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego w sprawie organizacji kształcenia w najbliższym czasie oraz zaliczeń i egzaminów w sesji zimowej.

I tak, do 23 stycznia zajęcia dydaktyczne mają się odbywać w budynkach uczelni, zgodnie z obowiązującymi harmonogramami i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z wyjątkiem wykładów, w których grupy liczą 50 lub więcej osób.

Od 24 do 30 stycznia, kiedy realizowane będą zaległe zajęcia, na uczelni fizycznie mają być studenci kierunków, na których zajęcia kształtują umiejętności praktyczne (uczelnia podała listę obejmującą 29 kierunków, m.in. ratownictwo medyczne, położnictwo, archeologię, dietetykę, kierunek lekarski, fizjoterapię, biotechnologię, wychowanie fizyczne, mechatronikę).

Zaliczenia i egzaminy są możliwe w kontakcie bezpośrednim w budynkach UR lub w formie zdalnej. Egzaminy pisemne będą na uczelni, a ustne w formie zdalnej, choć na wniosek prowadzącego dziekan Kolegium może wyrazić zgodę na przeprowadzenie go w budynku uniwersytetu. Egzaminy dyplomowe także będą na miejscu, ale na uzasadniony wniosek studenta lub członka komisji egzaminacyjnej, dziekan też może wyrazić zgodę na przeprowadzenie go zdalnie.

Wiemy, że ilu studentów, tyle zdań w sprawie sesji i zajęć. Zapewne, aby uniknąć spięć słownych, UR pod postem na FB z zarządzeniem rektora, ograniczył możliwość komentarzy,

A jak sytuacja wygląda na Politechnice Rzeszowskiej? Tu rektor zaleca, aby zaliczenia i egzaminy kończące semestr planować i przeprowadzać w sposób stacjonarny na uczelni. W przypadku, gdy student zostanie skierowany na kwarantannę lub będzie przebywał w izolacji, prowadzący zajęcia ma obowiązek ustalić mu dodatkowy termin zaliczenia lub egzaminu. Jeśli to będzie możliwe dopiero po sesji (po 21 lutego) zgodę wydaje prorektor ds. kształcenia.

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przez cały semestr letni wykłady i konwersatoria (czyli zajęcia prowadzone w większych grupach) będą realizowane zdalnie. Wyjątkiem jest kierunek pielęgniarstwo, na którym ze względu na odrębne przepisy (standardy kształcenia), tylko wybrane wykłady mogą być prowadzone w ten sposób. Decyzję o zmianie zasad realizacji zajęć podjęły władze uczelni biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację epidemiologiczną oraz najnowsze prognozy Ministerstwa Zdrowia. Według nich szczyt piątej fali zachorowań jest przewidywany w połowie lutego, czyli pokryje się z terminem uruchomienia semestru letniego.

W WSPiA w semestrze zimowym, zgodnie z obowiązującym zarządzeniem rektora sesja egzaminacyjna prowadzona jest w formie on-line. Egzaminy i zaliczenia z przedmiotów wiodących i kierunkowych są przeprowadzane w formie testowej. Pozostałe przedmioty, w tym specjalnościowe oraz ćwiczenia i warsztaty są zaliczane w formie ustalonej ze studentami przez prowadzącego zajęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Z czym mierzą się tegoroczni maturzyści?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie