Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekonomista o wzroście VAT: Drastycznych podwyżek nie będzie

Rozmawiała Alina Bosak
Fot. Krzysztof Łokaj
Fot. Krzysztof Łokaj
Ekonomista Andrzej Sawicki przewiduje, że dużych podwyżek w sklepach z powodu większego VAT nie powinno być. Odpowiada także na pytanie, co podrożeje bardziej, a co mniej i co z cenami mieszkań.

- W sondażach Polacy mówią wyraźnie: w tym roku pogorszy się nasza sytuacja finansowa. Te obawy wynikają z rosnących stawek podatku VAT. Niby wzrost jest tylko 1-procentowy, ale boimy się podwyżek, zaokrąglania cen w górę. Czy słusznie?

Nie spodziewam się radykalnych podwyżek dóbr i usług z powodu zwiększenia podatku VAT. Widoczne będą one w przypadku pojedynczych artykułów - jak ubranka dziecięce, książki. Na te ostatnie stawka nadal pozostanie jednak preferencyjna, bo 5-procentowa.

- W wielu sklepach, do których dzwoniliśmy, sprzedawcy oznajmiają, że na razie cen nie podnoszą, a podatek VAT odbijają od swoich zysków. Hipermarkety robią z tej informacji swoje hasło reklamowe.

- Kiedy gospodarka wolnorynkowa osiąga pewien poziom konkurencji, podwyżki cen są hamowane. Z nowymi dostawami towarów ceny pewno trochę się podniosą, ale sprzedawcy chcąc utrzymać klientelę, nie wprowadzą większych podwyżek niż będzie to konieczne.

- W 2011 nadal zwiększają się także podatki, którymi obłożona jest benzyna czy olej napędowy.

- W przypadku paliwa rośnie nie tylko podatek VAT, ale i opłata paliwowa. Najważniejszym elementem jest jednak cena ropy na świecie i od tego głównie będzie zależał wygląd cennika na stacjach. Widoczne będą też zapewne podwyżki papierosów, bo tu rośnie i VAT, i akcyza.

- Dużo się w ostatnim roku spekulowało na temat cen mieszkań. Deweloperzy zachęcali do szybkiego zakupu, by kupujący uniknął wyższego podatku VAT. Nieruchomości podrożeją?

- Owszem, od roku zapowiadane są wzrosty cen mieszkań. Nie widzę jednak przesłanek, by były tu znaczące podwyżki. Na rynku jest sporo inwestycji deweloperskich, które trzeba przecież sprzedać. Tymczasem w bankach właśnie weszła w życie tzw. rekomendacja T. Za jej sprawą uważniej będzie badana zdolność kredytowa klientów. To oznacza, że najprawdopodobniej będzie mniej osób, którym banki zechcą pożyczyć pieniądze na zakup mieszkania. A u nas popyt na rynku nieruchomości warunkowany jest dostępnością kredytów. Przy słabszym popycie trudno podnosić ceny.

- Zmiana czeka nas także w rachunkach za gaz i prąd. Ten pierwszy tanieje, ten drugi drożeje...

- Co do cen energii trudno wyrokować. Dziś gaz jest tańszy, a za chwilę może znów skoczyć w górę. W najbliższych latach cena energii pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł będzie drożeć. Komisja Europejska stawia na odnawialne źródła energii i tylko w tych segmentach możemy się spodziewać preferencyjnych stawek i pomocy państwa.

 

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24