Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci pomagają rozwijać biznes w inkubatorze technologicznym

Józef Lonczak [email protected]
Eksperci pomagają rozwijać biznes w inkubatorze technologicznymWarto korzystać z usług osób, które są profesjonalnie przygotowane i potrafią zrobić dobry, czytelny na wszystkich poziomach znak graficzny - zapewnia prof. Tadeusz Błoński.
Eksperci pomagają rozwijać biznes w inkubatorze technologicznymWarto korzystać z usług osób, które są profesjonalnie przygotowane i potrafią zrobić dobry, czytelny na wszystkich poziomach znak graficzny - zapewnia prof. Tadeusz Błoński. Archiwum
Efekt bezpłatnych porad ekspertów to zgłoszone 4 wzory przemysłowe, kilka znaków firmowych i patentów. Korzystają z nich firmy działające w Inkubatorze Technologicznym PPNT AEROPOLIS.

 

Porad udzielają specjaliści z zakresu: wzornictwa przemysłowego, własności intelektualnej, finansowo-księgowego, pozyskiwania funduszy, pomocy administracyjno-prawnej czy tworzenia własnej firmy.

 

Antoni Gubernat, rzecznik patentowy, pomaga przedsiębiorcom z Inkubatora Technologicznego w zakresie ochrony własności przemysłowej, doradzając w sprawach znaków towarowych, znaków przemysłowych i patentów, a więc wszystkiego co chroni Urząd Patentowy. Są to ważne kwestie dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej i... dość kosztowne. Np. samo zastrzeżenie znaku towarowego to koszt ok. 15 tys. zł i dlatego nie każdy przedsiębiorca decyduje się na nie.

 

Patenty w innowacyjnym biznesie

- Młodzi przedsiębiorcy, na tzw. „dorobku”, oraz studenci często nie mają pieniędzy albo świadomości, dlatego takie porady, jakich bezpłatnie udzielamy firmom działającym w Inkubatorze, pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z biznesem - mówi Antoni Gubernat, rzecznik patentowy. - Przecież sama nazwa firmy albo logo, które tworzy młody przedsiębiorca, może naruszać dobro firm już istniejących i nieść ryzyko procesów.

 

W przypadku firm skupionych w Inkubatorze Technologicznym liczy się innowacyjność. - Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na innowacyjną działalność, zawsze powinien sprawdzić, jaki jest stan wiedzy i techniki na ten temat na świecie. Patentów jest ogromna ilość, dlatego najpierw należy zorientować się, czy taki nie został już zgłoszony. Tymczasem wiele firm chce od razu patentować - tłumaczy Antoni Gubernat.

 

W ramach bezpłatnych porad ekspertów, firmy z Inkubatora zgłosiły cztery wzory przemysłowe, kilka znaków firmowych oraz patentów.

 

Wsparcie projektów badawczo-rozwojowych

Prof. Tadeusz Błoński z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego udziela porad obejmujących m.in.: wiedzę z zakresu ergonomii i technologii wytwarzania, wsparcia projektów badawczo-rozwojowych w zakresie wzornictwa przemysłowego; popularyzuje też ideę wzornictwa wśród przedsiębiorców. Twierdzi, że istotne aspekty prowadzenia każdego biznesu.

 

- Designer czy projektant reprezentuje ludzi użytkujących produkty lub korzystających z nich. W procesie tworzenia programu produkcyjnego trzeba zwracać uwagę nie tylko na interesy producenta i interesy ekonomiczne, ale również na działania związane z humanizacją techniki i nadaniem technice przemyślanego, funkcjonalnego kształtu i efektu wizualnego - tłumaczy prof. Tadeusz Błoński.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24