Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prezydent w Jasionce: Podkarpacie to region niezwykle barwny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
Wideo
od 16 lat
- Dzisiaj ta część Polski bardzo dynamicznie się rozwija – mówił w piątek w Jasionce prezydent Andrzej Duda, tuż przed spotkaniem z podkarpackimi przedsiębiorcami w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz. To jedna ze sztandarowych inwestycji Zarządu Województwa marszałka Władysława Ortyla.

- Jak wspierać gospodarkę opartą na wiedzy? Między innymi właśnie poprzez tworzenie takich miejsc jak to, jak Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz, gdzie od roku przychodzą młodzi ludzie, dzieci i młodzież, by z jednej strony oglądać osiągnięcia nauki, a z drugiej by zobaczyć, jak wygląda i funkcjonuje świat. Ale przede wszystkim po to, by przy tej sposobności zetknięcia się z nowinkami technicznymi i osiągnięciami z różnych dziedzin, obudzić swoje zainteresowania, sprawdzić siebie i zobaczyć, co ich fascynuje i gdzie chcieliby skierować swoje zainteresowania zawodowe

– mówił prezydent Andrzej Duda, podkreślając że to centrum nieprzypadkowo nosi imię Ignacego Łukasiewicza, pochodzącego z Podkarpacia twórcy lampy naftowej i założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej.

Andrzej Duda podkreślał rolę odkryć i innowacji we współczesnym świecie, takich jak chociażby sztuczna inteligencja.

– To jest także to, co dzieje się tutaj na Podkarpaciu. To specyficzne miejsce, Jasionka, gdzie wokół mamy zlokalizowanych tyle nowoczesnych i bazujących na supernowoczesnych rozwiązaniach firm, które mają swoje centra badawczo-rozwojowe. Ten region także dzięki temu jest tak niezwykle barwny – z jednej strony w Rzeszowie skupienie nauki, nowoczesnej przedsiębiorczości, mamy też Dolinę Lotniczą w północno-zachodniej części województwa, gdzie tradycyjnie był Centralny Okręg Przemysłowy, miejsce gdzie rozwijała się Rzeczpospolita z tą wielką ambicją bycia potęgą gospodarczą w tej części Europy. Dzisiaj odważnie do tego wracamy, dzisiaj ta część Polski bardzo dynamicznie się rozwija – ocenił prezydent, zwracając uwagę również na walory turystyczne Podkarpacia, w tym Bieszczady, a także nowoczesną architekturę w Jasionce.

Prezydent zdradził, że jego marzeniem jest nagroda Nobla dla polskich naukowców, do czego – jak stwierdził – potrzebne i niezbędne jest inwestowanie w naukę.

– Mam nadzieję, że wkrótce sytuacja na świecie się uspokoi i te niewyobrażalnie wielkie pieniądze, które dzisiaj musimy przeznaczać na modernizację naszej armii, będziemy mogli przeznaczyć, przynajmniej w dużej części w przyszłości na rozwój polskiej nauki, żeby dać dodatkowy, potężny impuls rozwojowy. Ale niezwykle ważny element to także wiara w to, że można, że można tu i teraz, i że nie mamy powodów do kompleksów wobec tych wielkich światowych ośrodków, w których już niejedną nagrodę Nobla już ulokowano, bo tam przeprowadzono badania, za których wyniki została ona przyznana. Nie mam wątpliwości, że w sensie intelektualnym stać nas na to jako naród, bo polscy naukowcy w różnych miejscach na świecie należą do intelektualnej elity – dodał Andrzej Duda.

Marszałek województwa Władysław Ortyl mówił, że gospodarka oparta na wiedzy to jeden z priorytetów jego polityki regionalnej, a PCN Łukasiewicz to jeden z jej elementów.

– Podkarpacie jest innowacyjne, o czym świadczy wiele wskaźników, np. ten o nakładach na innowacje albo o innowacyjności firm. W obszarze przemysłu jest to 39 proc., przy czym ważna jest też wysokość nakładów na te innowacje i w tym zakresie jesteśmy wśród województw na 3 miejscu w kraju – mówił marszałek, dodając że jest to „wielka inwestycja w przyszłość”. - Nasz przyrost PKB jest wyższy od średniej krajowej, dlatego mówimy że doganiamy.

Gospodarz Podkarpacia podkreślał rolę autostrady A4, drogi ekspresowej S19, lotniska w Jasionce, ale także inteligentnych specjalizacji regionu: motoryzacji, informatyki czy lotnictwa.

Z kolei Przewodniczący Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP prof. Piotr Wachowiak przekonywał, że do gospodarki opartej na wiedzy potrzebne są zarówno współpraca odpowiednich instytucji, biznesu z nauką, jak i odpowiednie finansowanie.

– Z raportu „PKB a nauka” wynika, że jedna złotówka zainwestowana w badania naukowe i wdrożenia, daje od 8 do 13 zł PKB, a więc zwrot jest bardzo duży. Po drugie, z budżetu państwa w Polsce na naukę i badania przeznacza się 1,1 proc., podczas gdy standard europejski to 3 proc. A trzeci bardzo ważny element jest taki, że najbardziej efektywnie wydawane środki publiczne to właśnie środki na badania naukowe i ich wdrażanie w życie – mówił prof. Wachowiak, podkreślając również konieczność stabilizacji przepisów prawnych oraz promowania udziału przedsiębiorstw w badaniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24