Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda wręczył w łańcuckim zamku Nagrody Gospodarcze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Krzysztof Kapica
Wideo
od 16 lat
- Jesteście przykładem tych, którzy w trudnych czasach radzą sobie znakomicie - mówił w Zamku w Łańcucie prezydent RP Andrzej Duda, wręczając przedsiębiorcom Nagrody Gospodarcze.

Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Opolskiego ogłosiła listę 21 nominowanych do XXI edycji Nagrody. Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował o wyborze laureatów w pięciu kategoriach głównych oraz w dwóch kategoriach specjalnych. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas uroczystej Gali Nagrody Gospodarczej.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest raz do roku. Stanowi prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych. Nagroda może być przyznawana również zespołom badawczym oraz jednostkom naukowym, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną.

Oto laureaci poszczegółnych kategorii:

 • Lider MŚP - Creotech Instruments SA;
 • Narodowy Sukces - Cognor Holding SA;
 • Międzynarodowy Sukces -Integer.pl SA;
 • Odpowiedzialny Biznes - Unibep SA;
 • Firma Rodzinna - P.P.H. Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy sp.j.;
 • Badania i Rozwój - Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiSystem;
 • Startup - WIDMO SPECTRAL TECHNOLOGIES sp. z o.o.
 • Nagrodę indywidualną otrzymał Bogdan Chmielewski, prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w USA.
 • Nagroda specjalna trafiła do Województwa Lubelskiego za szczególne zaangażowanie w rozwijanie inicjatywy Trójmorza.

- To dla mnie szczególne wydarzenie o profilu gospodarczym, ale przede wszystkim o profilu państwowym. Podkreślające bardzo znaczącą, niezwykłą rolę państwowotwórczą, jaką realizują przedsiębiorcy swoją codzienną pracą rozwijając firmy a tym samym budując pomyślności RP. Jesteśmy na Podkarpaciu w szczególnym miejscu, w rezydencji, która do dzisiaj obrazuje świetność wielkiej, pierwszej Rzeczypospolitej. Ale z drugiej strony jesteśmy w województwie, które w ostatnich latach przechodzi tak niezwykle dynamiczną ścieżkę rozwojową, która pozwoliła - dzięki istniejącej tutaj infrastrukturze – nieść pomoc walczącej z rosyjską agresją Ukrainie, a także pomoc wszystkim tym, którzy z Ukrainy przybywają - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił się do przedsiębiorców jeszcze z takim przesłaniem:

- Państwo realizujecie swoją działalność w wymagających czasach, gdzie wieją bardzo silne wiatry historii. Kiedy przychodzi wielki wiatr na rozległych przestrzeniach oceanu, jeżeli płyną okręty, żaglowce to możliwości są tylko dwie. Albo mają dobrych żeglarzy i wtedy te wiatry nawet mogą pomóc w odpowiednim momencie, albo statek zostanie zniesiony na skały, mielizny i zatonie, zwłaszcza wtedy, kiedy załoga popełnia błędy. Państwo jesteście przykładem tych, którzy w trudnych czasach radzą sobie znakomicie, państwo jesteście przykładem rozwoju Rzeczypospolitej.

Dziękował przedsiębiorcom za wkład w rozwój kraju, ale także wspaniałe reprezentowanie Polski na zewnątrz przez wszystkich tych, którzy mają potencjał, odwagę, wyobraźnię i kreatywność, żeby iść ze swoimi produktami i podbijać zagraniczne rynki.

Andrzej Duda podkreslał, że tylko detale zdecydowały o wyłonieniu najlepszych z najlepszych.

- Wszyscy są absolutną awangardą biznesu w naszym kraju, ale nie tylko, bo także bardzo często europejskiego czy światowego biznesu. Gratuluję państwu nagród z całego serca. Ogromnie się cieszę, jestem zaszczycony, że po raz kolejny mogłem je wręczyć. Jeszcze raz chciałem podziękować za państwa trud i pracę - mówił.

W uroczystości wzięła udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda. Parze Prezydenckiej towarzyszył Z-ca Szefa KPRP Piotr Ćwik.

To nie koniec wizyty prezydenta RP w naszym województwie. W piątek Andrzej Duda spotka się z podkarpackimi przedsiębiorcami w Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce.

Więcej o laureatach XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP:

 • Lider MŚP: Creotech Instruments SA zgłoszony przez Polską Agencję Kosmiczną - Creotech Instruments to polski producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki dedykowanej m.in. do systemów sterowania komputerami kwantowymi. Firma posiada własne zakłady produkcyjne elektroniki oraz zaplecze integracji małych satelitów. W swoim portfolio ma ponad 35 projektów zrealizowanych dla sektora kosmicznego, m.in. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Swoje rozwiązania dostarcza do ESA, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie czy Centrum Badawczego DESY w Niemczech. Spółka od 2022 roku notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
 • Narodowy Sukces: Cognor Holding SA zgłoszony przez Hutniczą Izbę Przemysłowo–Handlową - Cognor Holding to polski lider wśród producentów stali i wyrobów hutniczych. Firma posiada 2 stalownie (w Gliwicach i Stalowej Woli) oraz 3 walcownie (w Zawierciu, Krakowie i Stalowej Woli), a także kilkanaście oddziałów dywizji surowcowej zajmujących się skupem i sprzedażą złomu stalowego i metali nieżelaznych. Spółka posiada również odlewnię metali nieżelaznych w Katowicach, zakład produkujący elektrody grafitowe w Trzyńcu w Czechach oraz oddział świadczący usługi transportowe i budowlane w Krakowie.
 • Międzynarodowy Sukces: Integer.pl SA zgłoszony przez Polską Radę Biznesu - InPost to lider wśród platform dostaw dla e–commerce w Europie. Autorskie maszyny Paczkomat® są największą automatyczną siecią odbioru i nadawania przesyłek – jest ich już 30 tys. na 9 europejskich rynkach. W 2021 roku spółka weszła na giełdę EURONEXT–Amsterdam. W 2021 roku InPost przejął za 513 mln € firmę Mondial Relay, a w 2023 roku nabył za 49,3 mln £ 30% udziału i praw głosów w Menzies Distribution. InPost świadczy też usługi kurierskie i fulfillment. W zeszłym roku firma obsłużyła 744,9 mln przesyłek. InPost tworzy ekologiczne i wygodne rozwiązania dostaw out–of–home dostępne 24/7.
 • Odpowiedzialny Biznes: Unibep SA zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - Unibep to jedna z największych firm branży budowlanej w Polsce i jeden z największych polskich eksporterów usług budowlanych. Jest generalnym wykonawcą w obszarze budownictwa kubaturowego, energetyczno–przemysłowego i infrastruktury. Prowadzi również działalność deweloperską i produkuje budynki wielorodzinne modułowe w konstrukcji drewnianej. Obecnie zatrudnia około 1700 osób. Spółka z większościowym polskim kapitałem, od 2008 roku notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jej właściciele od zawsze budowali pozycję firmy biorąc pod uwagę etykę i bezpieczeństwo pracowników.
 • Firma Rodzinna: PPH Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy sp. j. zgłoszone przez Beskidzką Izbę Gospodarczą - PPH Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy to firma rodzinna, która powstała w 1918 roku. Założyciel, Władysław Gałuszka po tułaczce wojennej wrócił do miasta Żywiec i podjął pracę mistrza piekarskiego. W latach 1939–1989 utracono kontrolę nad firmą. W 1989 roku zrujnowany majątek został odzyskany. Współcześni właściciele inspirują się pracą przodków. Produkcja piekarnicza od 1993 roku wzrosła o kilkaset procent. Powstał dział cukierniczy, lodziarski i gastronomiczny. W ciągu 30 lat firma stworzyła 20 punktów firmowych i franczyzowych. Grupa Gałuszka zatrudnia ponad 100 osób i od ponad 10 lat prowadzi Żywe Muzeum Chleba i Centrum Edukacji Kulinarnej.
 • Badania+Rozwój: Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiStem zgłoszony przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiStem w skład, którego wchodzą naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i badacze z Kliniki Galen–Ortopedia sp. z o.o. w Bieruniu, opracował nowy „lek komórkowy” pod nazwą MesoCellA–Ortho. Jest to innowacyjny produkt leczniczy terapii zaawansowanej (ATMP), którego substancję czynną stanowią przygotowane w warunkach GMP ludzkie autologiczne komórki mezenchymalne. Produkt jest dedykowany do zastosowania w ortopedii, w leczeniu ubytków chrzęstno–kostnych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, stanowiącą globalny problem cywilizacyjny.
 • STARTUP_PL: WIDMO SPECTRAL TECHNOLOGIES sp. z o.o. zgłoszone przez Politechnikę Warszawską - WIDMO SPECTRAL TECHNOLOGIES to startup technologiczny, który wprowadził i rozwija technologię szerokopasmowego georadaru. Aplikacyjne możliwości analityczne systemu obejmują m.in.: szacowanie objętości złóż, rozpoznanie rodzaju gruntów i skał, określenie poziomu wód gruntowych, identyfikację infrastruktury (np. rury, kable, fundamenty), rozpoznawanie struktury odpadów na składowiskach, rozpoznawanie szkód górniczych. Obecnie spółka oferuje swoją technologię w formie usługi – pozyskiwanie danych, na miejscu, a następnie ich przetwarzanie, analizę i interpretację dla klienta końcowego.
 • Nagroda Indywidualna: Bogdan Chmielewski, Prezes Polsko–Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Stanach Zjednoczonych - Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa w USA została założona na nowojorskim Brooklynie w 1977 roku przez grupę polskich imigrantów skupionych wokół ks. Longina Tołczyka i jest największą etniczną instytucją finansową w USA oraz największym polonijnym pracodawcą. Misją Unii jest stałe wspieranie środowiska Polonii oraz budowanie jej siły w Stanach Zjednoczonych, poprzez organizację wydarzeń kulturalnych, programy stypendialne i akcje charytatywne, m.in. na rzecz polskich dzieci. Od 2017 roku stałym elementem dorocznego Programu Stypendialnego Unii jest Staż Prezydencki, w ramach którego studenci uczelni wyższych z USA udają się na wyjazd studyjny do Polski. Zwieńczeniem tego wyjątkowego wydarzenia jest spotkanie studentów z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Nagroda Specjalna: Województwo Lubelskie za szczególne zaangażowanie w rozwijanie inicjatywy Trójmorza - Cyklicznie organizowany Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie stał się międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym, skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz nauki i biznesu z 12 państw, które współtworzą tę Inicjatywę. Kongresowi udało się stworzyć przestrzeń do otwartej, międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości i kierunków współpracy w ramach Trójmorza. Jest on również miejscem wymiany doświadczeń gospodarczych istotnych z perspektywy współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej, która uwidoczniła się także w organizacji bezprecedensowej w swojej skali pomocy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. W imieniu Województwa Lubelskiego Specjalną Nagrodę Gospodarczą odebrał Marszałek Województwa Jarosław Stawiarski.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w łańcuckim zamku Nagrody Gos...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24