Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska wizytówka

MIECZYSŁAW NYCZEK
Bez względu na porę roku, w Korczowej zawsze panuje duży ruch.
Bez względu na porę roku, w Korczowej zawsze panuje duży ruch. NORBERT ZIĘTAL
KORCZOWA. Nowe wyzwania czekają załogę Granicznej Placówki Kontrolnej SG. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, od 1 lipca br. od obywateli Ukrainy będą wymagane wizy. Dostaną je za darmo.

Korczowa-Krakowiec to największe przejście drogowe na granicy z Ukrainą, wpisane w III korytarz europejski, prowadzący z Lizbony do Odessy. W styczniu minęło 5 lat od oficjalnego otwarcia granicznych szlabanów dla samochodów osobowych. A trzy lata temu, 15 lutego 2000 r. otwarto ten szlak również dla ruchu towarowego. Przejście jest czynne na okrągło - przez całą dobę. Istnieje tam możliwość jednoczesnego dokonywania odpraw granicznych na 6 pasach dla samochodów osobowych, na 4 - dla ciężarówek oraz na dwóch pasach dla samochodów typu BUS.
Polscy kontrolerzy dokonujący odpraw paszportowych

korzystają ze środków technicznych

tej samej generacji, co służby graniczne w państwach "brzegowych" Unii Europejskiej. Korczowa już jest włączona do krajowego zintegrowanego systemu teleinformatycznego. Za kilka lat zostanie otwarta infostrada łącząca ten ważny punkt na zewnętrznej wschodniej granicy unijnej z Systemem Informacyjnym Schengen (SIS). Ważnym elementem wyposażenia przejścia granicznego jest aparatura dozometryczna. Skutecznie chroni ona przed wwozem do Polski niebezpiecznych substancji i materiałów (skażonych, o podwyższonej radiacji).
Proces przystosowywania granicznej infrastruktury do przyszłej roli wynikającej z usytuowania na zewnętrznej granicy UE jest wciąż kontynuowany. W końcową fazę wchodzi budowa (za ponad 10 mln zł) terminalu granicznej kontroli weterynaryjnej. Za kilka miesięcy ma być gotowy najnowocześniejszy na wschodniej granicy terminal do przeprowadzania kontroli transportów żywności pochodzenia zwierzęcego oraz kontroli zdrowia żywych zwierząt.
Nowoczesna technika służy także korczowskim celnikom. Np. przewoźna aparatura typu "Heimann Systems" potrafi prześwietlić ładunki samochodów ciężarowych, bez potrzeby ich otwierania czy zdejmowania plandek podczas odpraw celnych. Ale dobre oko, nos i doświadczenie nadal się liczy w potyczkach z przemytnikami, w czym celników - podwładnych kierownika Jana Żdana wspierają też funkcjonariusze GPK. W ubiegłym roku w pojazdach przekraczających granicę pogranicznicy z Korczowej ujawnili ukryty przemyt o łącznej wartości około 300 tys. zł. Ponadto udaremnili przemyt na wschód 18 kradzionych samochodów (o wartości ponad pół miliona zł). Wjazdu do RP odmówiono 2325 cudzoziemcom, a w ramach readmisji 78 - przekazano na Ukrainę.

To tylko niewielki wycinek

codziennej służby w Korczowej. W 2002 r. nasi pogranicznicy i celnicy odprawili w sumie ponad 2 128 tys. osób i prawie pół miliona pojazdów, w tym ok. 32,5 tys. ciężarówek i 8,6 tys. autokarów (reszta to samochody osobowe). Jak wyliczył komendant GPK Korczowa - kpt. Robert Rogoz, przez przejście graniczne: Korczowa-Krakowiec przeciętnie w ciągu doby przewija się 5 830 osób (głównie Ukraińców) oraz 1369 pojazdów.
Z faktu wprowadzenia od lipca bezpłatnych wiz dla naszych wschodnich sąsiadów nasuwa się wniosek: wbrew wcześniejszym pesymistycznym prognozom, w 2003 r. i latach następnych ruch osobowy i towarowy na tej granicy raczej nie powinien zmaleć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24