Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka Wagonów w Gniewczynie przechodzi w ręce polskiego wojska!

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
O przekazaniu zakładów w Gniewczynie wojsku zdecydowały przede wszystkim względy bezpieczeństwa państwa
O przekazaniu zakładów w Gniewczynie wojsku zdecydowały przede wszystkim względy bezpieczeństwa państwa Archiwum Nowin
We wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej i PKP Cargo Tabor Usługi (CTU) podpisały akt notarialny o przekazaniu Fabryki Wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej polskiemu wojsku - poinformował europoseł PiS Tomasz Poręba. To olbrzymia szansa na nowe życie tych zakładów i nowe miejsca pracy.

Fabryka Wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej powstała jeszcze w latach 50-tych XX wieku. Przez wiele lat funkcjonowała w strukturach PKP jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, będą przez wiele lat wiodącym na rynku podmiotem zajmującym się produkcją i modernizacją taboru towarowego i jednym z największych pracodawców w powiecie przeworskim. Pracowało tu nawet 1300 osób.

W latach 90-tych XX wieku ZNTK trafiły do Programu Powszechnej Prywatyzacji i były zarządzane przez jeden z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Fabryka była jednak źle zarządzana, co spowodowało pogorszenie jej sytuacji ekonomicznej. W 2001 roku NFI sprzedał fabrykę inwestorowi ze Słowacji, a w październiku 2014 r. spółka ogłosiła niewypłacalność i została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej z powodu skomplikowanej sytuacji własnościowej, organizacyjnej, jak i finansowej. W październiku 2021 roku zakłady odkupiło od Słowaków PKP Cargo, z założeniem wznowienia działalności.

Teraz o przekazaniu zakładów wojsku zdecydowały przede wszystkim względy bezpieczeństwa państwa.

- Jestem szczęśliwy że po wielu latach starań i zabiegów udało się ostatecznie pozytywnie rozwiązać przyszłość Fabryki Wagonów w Gniewczynie. Trafi ona w ręce polskiego wojska, co jestem przekonany pozwoli na przywrócenie w niej produkcji, da nowe miejsca pracy i podniesie rozwój regionu przeworskiego i całego Podkarpacia. Bez wątpienia będą tam teraz potrzebni do pracy wykwalifikowani doświadczeni pracownicy cywilni, często byli pracownicy fabryki, których wiedza i umiejętności będzie bardzo pomocna – mówi europoseł Tomasz Poręba, który robił co mógł, by ratować upadłe zakłady w Gniewczynie.

- Walka o Gniewczynę trwała przez wiele ostatnich lat i niewielu dawało szansę, że uda się uratować fabrykę. Były różne koncepcje przywrócenia produkcji. Ostatecznie zdecydowano się, biorąc pod uwagę interesy bezpieczeństwa państwa, na umiejscowienie w fabryce produkcji wojskowej. Chcę bardzo za tę decyzję podziękować Ministrowi Obrony Narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, jego zastępcy Michałowi Wiśniewskiemu, ministrowi Jackowi Sasinowi oraz władzom PKP Cargo i Cargo Tabor Usługi – dodaje europoseł Poręba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24