Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fala przybojowa stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. To ona porwała ludzi w Jantarze. Czym jest i jak się ratować?

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Ratownik medyczny i wodny: Nad naszym morzem zagrożeniem są warunki atmosferyczne, fale i prądy wsteczne. Do utonięć dochodzi szczególnie w przypadku tych ostatnich, ponieważ próbujemy tam ratować się, stosując techniki, które sprawdzają się w normalnych warunkach wodnych.
Ratownik medyczny i wodny: Nad naszym morzem zagrożeniem są warunki atmosferyczne, fale i prądy wsteczne. Do utonięć dochodzi szczególnie w przypadku tych ostatnich, ponieważ próbujemy tam ratować się, stosując techniki, które sprawdzają się w normalnych warunkach wodnych. Fot. Pixabay/ Pexels
W środę popołudniu w miejscowości Jantar w województwie pomorskim w morzu topiło się pięć osób. Cztery z nich udało się uratować, jedna wciąż jest poszukiwana. Do tragedii doprowadziła prawdopodobnie tzw. fala przybojowa, która najpierw porwała jedną osobę, a potem pozostałe, które ruszyły jej z pomocą. Czym jest fala przybojowa i dlaczego jest tak niebezpieczna? W jaki sposób się przed nią ratować?

Fala przybojowa powstaje przy silniejszych wiatrach. Jest rodzajem fali, która załamuje się w tzw. strefie przyboju. Tam tworzy prąd strugowy w kierunku wstecznym. Fale gwałtownie się cofają, porywając w głąb morza wszystko, co jest w ich zasięgu. Fala przybojowa stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla wypoczywających nad morzem ze względu na swoją ogromną siłę.

Jak podkreśla w rozmowie z serwisem Medonet.pl ratownik medyczny i wodny Mateusz Wawryszuk, to właśnie prądy wsteczne stanowią najczęstszą przyczynę utonięć nad Bałtykiem. Powodem tego jest sposób, w jaki próbujemy się z ratować. Nie można bowiem zastosować technik, które sprawdzają się w normalnych warunkach.

– Próbujemy na przykład płynąć do brzegu, ale to kierunek pod prąd, więc skuteczność takiego działania jest bliska zeru. Płynąć z prądem też nie można, bo może on wyrzucić nas daleko w morze – tłumaczy ratownik i wskazuje, że najlepiej próbować wydostać się z takiego prądu, kierując się w bok. – Prądy wsteczne nie są, na szczęście, zbyt szerokie – można z nich dość szybko się wydostać i dopłynąć do brzegu, o ile tylko wiemy, co robić i w którym kierunku płynąć – dodaje.

Tragedia w Jantarze

W środę około południa w miejscowości Jantar w gminie Stegna rozegrały się dramatyczne sceny. Choć na plaży wywieszona była czerwona flaga, oznaczająca zakaz kąpieli, jedna z osób postanowiła wejść do wody. Nagle zaczęła tonąć, a na pomoc ruszyli jej inni plażowicze, którzy utworzyli "łańcuch życia". Niestety, osoby te także zostały porwane przez falę przybojową i zaczęły się topić.

Ratownikom udało się wydostać z wody cztery osoby. Dwie z nich, które wymagały resuscytacji krążeniowo-oddechowej zostały przetransportowane śmigłowcem LPR do szpitali. Nadal trwają poszukiwania osoby, która jako pierwsza weszła do morza.

Medonet.pl, Onet.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fala przybojowa stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. To ona porwała ludzi w Jantarze. Czym jest i jak się ratować? - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24