Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmów o Architekturze w Rzeszowie. Program imprezy

PS
Jeden z budynków zaprojektowanych przez Franka Gehry'ego. Dokument o asłynnym architekcie, realizowany przez Sydneya Pollacka, będazie można obejrzeć 12 czerwca w kinie WDK.
Jeden z budynków zaprojektowanych przez Franka Gehry'ego. Dokument o asłynnym architekcie, realizowany przez Sydneya Pollacka, będazie można obejrzeć 12 czerwca w kinie WDK. Archiwum
Od 10 do 12 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie będzie gościł Festiwal Filmów o Architekturze.

Organizator festiwalu, wortal Sztuka-Architektury, zaprezentuje zestaw filmów poświęconych jednemu z ważnych problemów architektury i kultury współczesnej. Tym razem będzie to architektura dekonstrukcji. Pokazom filmów będą towarzyszyć dyskusje zaproszonych gości i publiczności a dyskusję poprowadzi dr Krzysztof Sołoducha. Wstęp jest bezpłatny. Początek seansów godz. 18.

Program: 10 czerwca

"Architekci dekonstrukcji" (USA, 2001, 56 min.)

Film przygotowany przez znaną, nowojorską firmę Michael Blackwood. Opowiada o powstaniu ruchu architektury dekonstrukcji. Prezentuje odniesienia tego ruchu do historyzującego postmodernizmu i uwikłanego w politykę konstruktywizmu. Pokazuje związki tego ruchu z filozofią Jacquesa Derridy. Wskazuje też na różne nurty w kręgu architektury dekonstrukcji - od Petera Eisenmanna po Franka Gehrego. Zajmuje się także niezwykłym fenomenem zbiorowego wystąpienia grupy architektów, którym udaje się zbudować spójny program, a następnie wcielić go w życie przekształcając później sukces ideowy w towar rynkowy. W filmie występują Peter Eisenman, Frank Gehry, Zaha Hadid, Coop Himmelblau, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Michael Sorkin, Bernard Tschumi, Hajime Yatsuka, Jacques Derrida.

"Muzeum Żydowskie w Berlinie. Oprowadza Daniel Libeskind". USA, 2002, 56 min.

Jeden z czołowych architektów dekonstrukcji oprowadza po obiekcie, którego budowa zajęła mu ponad 10 lat. Jego rozmówcą jest nowojorski krytyk architektury Alan Riding. W czasie przechadzki architekt omawia cały zestaw architektonicznych i filozoficznych idei, które doprowadziły go do wybudowania jednego z najbardziej niezwykłych dzieł architektury współczesnej oraz atrakcji turystycznej przyciągającej do Berlina miliony turystów. Film pokazuje, jak idee zaprezentowane na nowojorskiej wystawie w MoMa w 1988 roku, znalazły swoje odzwierciedlenie w zrealizowanym obiekcie.

11 czerwca

"Na krawędzi. Historia Opery w Sydney". Australia 1998, 56 min.

Fascynująca i tragiczna historia powstania budynku Opery - dzisiejszego symbolu Australii oraz Sydney. Gorzki smak bezkompromisowości i twórczego podejścia do architektury oraz zwycięstwo i porażka Utzona jako architekta w pięknie sfotografowanym filmie Daryl Dellor.

"Profil. Jan Kaplicky". Czechy 2007. 50 min.

Wzloty i upadki wielkiego, zmarłego na początku 2009 roku architekta czeskiego, emigranta, któremu nigdy nie udało się powrócić do Pragi. Jego najlepsze obiekty zostały w Birmingham oraz w Londynie. Śmierć zastała go w trakcie realizacji jego największego marzenia - wybudowania Biblioteki Narodowej w Pradze na podstawie projektu - zwycięzcy konkursu z 2007 roku. Piękny portret architekta pesymisty, nieugiętego eksperymentatora.

12 czerwca

"Szkice Franka Gehrego" - 84 minuty. USA 2005.

Legendarny film zrealizowany, na prośbę Gehrego, przez jego przyjaciela - znanego reżysera Sydneya Pollacka. Przez 5 lat reżyser śledził proces przekształcania się odręcznych szkiców Gehrego w realizowane budynki. Dzięki przyjaźni obu twórców dokument pozwala nie tylko na poznanie twórczości Gehrego, ale także na osobiste spotkanie ze znanym architektem.

"Jeden dzień z Zahą Hadid" - 56 minut. USA 2004.

Zaha Hadid opisuje historię swojego rozwoju twórczego oprowadzając po wystawie "Zaha Hadid has Arrived" w wiedeńskim MAK (Museum für Angewandte Kunst). Iracka architekta analizuje swoje realizacje - m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie, fabrykę BMW w Lipsku czy Centrum Nauki w Wolfsburgu. Hadid wprowadza widza w tajniki swojej twórczości. Film kończy się analizą bimorficznej rzeźby "Ice Storm", która jest syntezą jej podejścia do formy architektonicznej. Pokazami filmu będzie towarzyszył wykład na temat architektury generatywnej.

Więcej informacji o Festiwalu na stronie
http://sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=5378

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24