MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy szukają fachowców, ale płacą słabo…

Norbert Ziętal
W Podkarpackiem najwięcej ofert pracy jest dla budowlańców, operatorów obrabiarek, tapicerów, kierowców kat. C i D.
W Podkarpackiem najwięcej ofert pracy jest dla budowlańców, operatorów obrabiarek, tapicerów, kierowców kat. C i D. Łukasz Białorucki, Tadeusz Poźniak
Kilka tysięcy miejsc pracy czeka na ludzi o różnym wykształceniu i wieku. Firmy planują inwestycje i na gwałt szukają fachowców.

Do końca marca WSK w Rzeszowie chce przyjąć 400 pracowników, głównie operatorów obrabiarek. Potem jeszcze 200 osób. Zarobki dla nowo zatrudnionych to ok. tysiąc złotych "na rękę".

Poszukiwani spawacze i szwaczki

Minimum 1,5 tys. złotych można zarobić w Fabryce Wagonów w Gniewczynie. Firma pilnie poszukuje 100 spawaczy. Oferuje specjalistyczne szkolenia.

W Przeworsku w firmie B&P Engeenering producenta urządzeń do przetwórstwa owoców, natychmiast przyjmą kilkudziesięciu spawaczy w chromoniklu. Płacą 2,5 tys. zł "na rękę".

Lear Corporation w Jarosławiu chce przyjąć 500 osób do ręcznego szycia tapicerki samochodowej. Zarobki 700 złotych "na rękę".

W Mielcu w firmie Leopard Automobile potrzeba ok. 70-80 osób (m.in. mechaników samochodowych, blacharzy. W Sikorrskim (PZL Mielec) w latach 2007-2010 planują zatrudnić ok. 1000 osób głównie związanych z branżą lotniczą. W zakładzie narzędziowym i hali magazynowej Kirchhoff Polska pracę znajdzie ok. 80 osób.

200 pracowników w zawodach lakierników, odlewników i ustawiaczy maszyn CNC potrzebuje Toora Poland, producent felg aluminiowych w Nisku.

- Ofert pracy przybywa w całym województwie. Firmy są w lepszej kondycji, dostają więcej zamówień - ocenia Antoni Urban z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Dla wścibskiej kobiety

Dla wścibskiej kobiety

Ciekawą ofertą ma International Service Chec. Kobiety, które lubią robić zakupy, chce zatrudniać jako tajemnicze klientki testowe. Ich zadaniem jest m.in. badanie jakości obsługi klientów w sklepach. Pieniądze na zakupy otrzymują od firmy. Sprawdzają, w jaki sposób są obsługiwani klienci, czy jest czysto w sklepie, jak zachowuje się obsługa, jakie są ceny.

Fachowiec zna swoją cenę

Najwięcej wolnych etatów jest w zawodach budowlanych i robotniczych. W ub. roku w powiecie przemyskim było ich najwięcej od 11 lat. Nieco trudniej jest z atrakcyjną pracą dla osób po studiach.

- Ofert na tablicy jest niby sporo, ale nie są atrakcyjne. Firmy oferują zarobki o kilkadziesiąt złotych wyższe od minimalnej ustawowej stawki - narzeka młody mężczyzna, którego spotkaliśmy w przemyskim PUP.

- Niskie zarobki to najczęstszy powód braku zainteresowania bezrobotnych. Inny to niechęć lub niemożność zmiany miejsca zamieszkania. Mamy oferty z innych miast w Polsce, które nie cieszą się powodzeniem - twierdzi Krystyna Gaweł z przemyskiego PUP.

Często firmy potrzebują robotników z wysokimi kwalifikacjami. Dlatego już na starcie odpadają młodzi, bo nie mają doświadczenia i osoby po czterdziestce, które dłużej niż 3 lata nie pracowały w swoim zawodzie.

- Fachowcy, niezależnie od branży, znają swoją wartość i bez problemu znajdują zatrudnienie. Mają swój własny rynek pracy. Pracodawcy wiedzą gdzie szukać pracowników, a oni, która firma może ich zatrudnić - ocenia Iwona Kurcz - Krawiec, dyrektor PUP w Przemyślu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24