Forum Seniora w Rzeszowie. Zapraszamy na retransmisję wydarzenia. Można było wysłuchać interesujących prelekcji i wykładów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Seniorzy z Podkarpacia mogli spotkać się na Forum w Rzeszowie. Czekało na nich mnóstwo atrakcji m.in. ciekawe prelekcje, a gościem specjalnym był Przemysław Babiarz.

W wiosennej edycji Forum, zorganizowanym przez redakcję „Nowin” w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego, wzięło udział kilkuset seniorów.

- Nie liczy się wiek, a mentalność, i dlatego tutaj się spotykamy - mówił podczas otwarcia Jaromir Kwiatkowski, zastępca redaktora naczelnego „Nowin”. - Swoją obecnością udowadniacie, że czujecie się młodo. Widzimy to od pewnego czasu, że nasi seniorzy chcą wychodzić i spotykać się z innymi.

Uczestników powitali też wicewojewoda Radosław Wiatr i Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

- Gdy się osiąga pewien wiek, to człowiek zaczyna się zastanawiać nad tym, kiedy minął czas, w którym byliśmy młodzi. Ten czas mija szybko. Przychodzi taki wiek, w którym możemy oddać się pasjom, o których musieliśmy zapomnieć ze względu na karierę zawodową - podkreślał Jerzy Borcz.

Radosław Wiatr, wicewojewoda podkarpacki podkreślał, że wiele seniorów zrzesza się w klubach seniora. - Łącznie na terenie Rzeszowa mamy około stu miejsc, w których osoby starsze mogą się spotkać, integrować, przyjaźnić, ale też i porozmawiać oraz aktywnie spędzać swoją jesień życia - przedstawiał wojewoda podkarpacki.

Przemysław Babiarz, znany i lubiany dziennikarz, komentator sportowy

Gościem specjalnym Forum będzie związany z naszym regionem Przemysław Babiarz, znany i lubiany dziennikarz, komentator sportowy, prowadzący popularne programy rozrywkowe. Nasz gość przygotował wystąpienie pod intrygującym tytułem „Małą łyżeczką”…

- Jestem z wykształcenia aktorem, co wiąże się z tym, że w młodości uczestniczyłem w różnych widowiskach, następnie studia w Szkole Teatralnej w Krakowie. Tytułem mojego wstępu, jest sentencja „Małą łyżeczką”. W PWST Kraków mieliśmy profesora od wszystkich zajęć sprawnościowych. Miał on wtedy około 50 lat, my 30 lat mniej. Mieliśmy z nim m.in. akrobatykę, elementy wschodnich sztuk walki, jeździł z nami na obozy narciarskie - zaczął Przemysław Babiarz. - Nasz nauczyciel wszelkich sprawności (od akrobatyki po tekwondo) na wydziale aktorskim PWST w Krakowie, nakłaniał nas, młodych wtedy i niecierpliwych, do systematyczności w wykonywaniu pewnych ćwiczeń rozciągających. Powiadał: małą łyżeczką- mało, ale często. Zapamiętaliśmy to i z czasem, dla wielu z nas, stało się to życiowym mottem. Do jego realizacji dochodziliśmy z wolna, powściągając naturalną w młodości łapczywość, chęć wskakiwania od razu na górne piętro. Stojąc teraz u progu starości, która puka do mnie każdego dnia bólem w krzyżu, zdaję sobie sprawę, że swoich rekordów życiowych już nie pobiję. Ale dzięki systematycznym ćwiczeniom, przypominam swojego organizmowi, systemowi nerwowemu, ba! całemu sobie, że wiele jeszcze potrafię.

Przemysław Babiarz zaznaczał również, że "Mała łyżeczka" funkcjonuje też w innym, może i ważniejszym aspekcie. - Otóż starość to nie brak młodości lecz etap życia, który jest nam potrzebny do zrozumienia swojego człowieczeństwa. Małej łyżeczki używamy bowiem do najsmaczniejszych potraw- do deseru. Czyż nie?" - wyjaśniał nasz gość specjalny.

W programie były 3 główne bloki tematyczne: bezpieczeństwo i finanse, zdrowie, aktywność i samorozwój. Grono najlepszych ekspertów mówiło o zdrowiu, aktywności oraz sposobach na szczęśliwą jesień życia.

  • Prof. Zbigniew Zagórski udowodnił uczestnikom, że w każdym wieku mamy prawo dobrze widzieć. Warto podkreślić, że profesor Zagórski, to wieloletni Kierownik Katedry Okulistyki im. Profesora Krwawicza UM w Lublinie. Stypendysta Fundacji Humboldta i Rządu Belgijskiego w Gandawie. Członek Academia Ophthalmologica Internationalis. Na swym koncie ma blisko 200 publikacji naukowych kilkaset wykładów na wszystkich kontynentach i operacje pokazowe i charytatywne które przeprowadził m.in. w Chinach i Indiach. Jest założycielem Grupy Medycznej OCHO, do której należą Ośrodki Chirurgii Oka w Nałęczowie, Krakowie, Rzeszowie i Nowym Sączu oraz specjalistyczne Gabinety okulistyczne w Lublinie, Zwoleniu i Lubartowie.

- Z wiekiem starczym związany jest cały szereg chorób wzroku. Najczęściej spotykamy: zaćmę, jaskrę, zwyrodnienie plamki żółtej i retinopatię cukrzycową. Te choroby mogą prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku, a czasem i do całkowitej ślepoty. Jedynie zaćma, dzięki operacji chirurgicznej, jest odwracalna. Dlatego tak ważne jest coroczne badanie wzroku, by na wczesnym etapie rozpoznać chorobę - radził prof. Zbigniew Zagórski. - Wszystkie choroby, które wymieniłem, mają znacznie lepsze rokowania, gdy się je wcześnie rozpozna. Wtedy też nie tylko leczymy, a również prowadzimy zabiegi profilaktyczne, żeby nie dopuścić do rozwoju chorób i utraty widzenia.

  • Dr n. o zdr. Agnieszka Wiśniowska-Szurlej opowiedziała o tym, że aktywność fizyczna i poznawcza, może być przepisem na długowieczność. Pani doktor jest specjalistą fizjoterapii, adiunktem w Katedrze Fizjoterapii Instytutu Nauk o Zdrowiu Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorką i współautorką około 80 prac naukowych z zakresu geriatrii i fizjoprofilaktyki zdrowia.

  • Lek. med. Łukasz Gaj, absolwent URZ na kierunku lekarskim, który z pasją zajmuje się edukacją na temat profilaktyki, przygotowując i wygłaszając liczne wykłady dla seniorów, odpowiedział na pytanie jakie badania powinien wykonywać senior, by odpowiednio dbać o zdrowie?

  • Kinga Łabuda, magister pielęgniarstwa, w trakcie specjalizacji z pielęgniarstwa internistycznego oraz kierownik ośrodka medycznego- DONUM CORDE Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej w swojej prelekcji poruszyła temat Interdyscyplinarnego aspektu sprawności wśród Seniorów.

- Sprawność fizyczna to nie tylko aktywność w zakresie uprawiania sportu, ale również funkcjonowania na co dzień. Seniorzy to wyjątkowa grupa społeczna, w której znajdują się osoby samodzielne, jak i niesamodzielne. Ważne jest to, aby utrzymać funkcjonalność podczas dnia codziennego takich osób, które są samodzielne, wesprzeć ich w tym, wskazać aspekty aktywności w danym miejscu zamieszkania, dedykowane takim osobom - mówiła podczas prelekcji Kinga Łabuda. - U osób niesamodzielnych, potrzeby są większe i dostosowanie opieki nad nimi wiąże się z uaktywnieniem ich w wielu płaszczyznach. Biorąc pod uwagę wielochorobowość przewlekłą w tej grupie seniorów, ważne jest wskazanie wsparcia w funkcjonowaniu podczas dnia codziennego lub przy seniorach wymagających opieki medycznej wskazanie możliwości jakie wiążą się z opieką długoterminową dla pacjentów.

Dostosowanie opieki może odbywać się w ośrodkach stacjonarnych oferujących świadczenia zdrowotne w postaci opieki medycznej i rehabilitacji dla pacjentów. - Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów odbywają się stacjonarnie, na przykład przez dwa tygodnie z dostoswaną rehabilitacją, która utrzymuje sprawność fizyczną lub niweluje dolegliwości bólowe - wyjaśniała Kinga Łabuda. - Donum Corde Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej ma w swoim zakresie działalności opiekę medyczną, ale przede wszystkim właśnie możliwość rehabilitacji z innowacyjną technologią podczas turnusów rehabilitacyjnych. Ważne jest to, aby indywidualnie dostoswaną rehabilitację wykorzystać dla efektu usprawniania Seniora. Trafiają do nas pacjenci w różnym wieku, a Seniorzy mogą realizować turnusy rehabilitacyjne, które są w zależności dostoswane do jednostki chorobowej.

  • Szymon Sroczyński , magister fizjoterapii, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunkach fizjoterapia i dietetyka. Jako fizjoterapeuta pracuje w Gabinetach Rehabilitacji Medycznej "Rudek" zarówno w rehabilitacji ambulatoryjnej jak również domowej. Absolwent kursów doszkalających z dziedziny ortopedii i neurologii. W swojej pracy najlepiej czuje się w terapii pacjentów ortopedycznych. Pasja do pracy z ludźmi i chęć pomocy innym pozwala mu na osiąganie pozytywnych wyników w procesie rehabilitacji.

- Rehabilitacja środowiskowa to proces przywracania funkcji, a także poprawa jakości życia pacjenta w warunkach domowych - tłumaczył Szymon Sroczyński, podając przy tym, jakie trzeba spełniać wymagania, aby z niej skorzystać.

Seniorzy byli też zainteresowani rozmową zast. red. naczelnego „Nowin” z Izabelą Zatorską-Pleskacz, mistrzynią sportową, ikoną polskich biegów, która opowiedziała, jak ważny jest rozwój osobisty oraz determinacja w osiąganiu celu.

- Teraz sport traktuję amatorsko. Jest to dla mnie sposób na życie i sprawia mi wielką przyjemność - mówiła z Izabela Zatorska-Pleskacz, mistrzyni sportowa, ikona polskich biegów, - Dobrze jest mieć odwagę i kontynuować, to co się kochało w życiu, co było naszą pasją. Najważniejsze jest to, by mieć swoje "ganbatte" i dać z siebie wszystko.

Oprócz wykładów i rozmów w kuluarach uczestnicy Forum mogli odwiedzić stoiska partnerów wydarzenia m.in. firmy Sylveco, by uzyskać informacje na temat różnych produktów czy usług. Seniorzy chętnie też korzystali z darmowego pomiaru ciśnienia, cukru czy porad dietetyka i wykonywali analizę składu ciała oraz badali wzrok.

Seniorzy byli bardzo zainteresowani stoiskami m.in. NFZ, gdzie eksperci zapewnili możliwość potwierdzenia Profilu Zaufanego, który służy między innymi do logowania się do IKP. - Dodatkowo na naszym stanowisku uczestnicy uzyskają informacje o programach profilaktycznych realizowanych przez NFZ, jak zaplanować i wdrożyć zdrowy styl życia w oparciu o strony internetowe diety.nfz, akademia.nfz i Akademii NFZ, otrzymają informacje na temat aplikacji mojeFizjo+ i mojeIKP - opowiadał Rafał Śliż, rzecznik prasowy oraz pełnomocnik ds. kontaktów zewnętrznych podkarpackiego oddziału NFZ.

  • Rafał Śliż, rzecznik prasowy oraz pełnomocnik ds. kontaktów zewnętrznych podkarpackiego oddziału NFZ. podpowiedział również seniorom, co medycznie wartościowego mogą znaleźć w internecie.

Na stoisku eksperckim ZUS uczestnicy mogli uzyskać informacje w sprawach emerytalno-rentowych oraz usług elektronicznych ZUS.

  • Wojciech Dyląg,, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim w swoim wykładzie opowiadał o wszelkich udogodnieniach, z których mogą skorzystać seniorzy.

  • Janusz Magoń, wiceprezes Zarządu PGE Obrót S.A podczas swojej prelekcji opowiedział o bezpieczeństwo z PGE Obrót oraz przedstawią informacje dot. zdalnych form realizowania spraw ze sprzedawcą energii.

- W ostatnim czasie pojawia się wiele wiadomości od niewiadomego nadawcy, który podaje się za PGE i wysyłając link, prosi o uregulowanie należności. Chciałbym przekazać, że Polska Grupa Energetyczna nie wysyła takich informacji, jeżeli już wysyłamy informację o zbliżającej się płatności, to w wiadomości mają państwo podany swój indywidualny numer identyfikacyjny klienta - ostrzega wiceprezes Zarządu PGE Obrót S.A. - Również prosiłbym o niezawieranie umów poza siedzibą naszej firmy. Mamy wiele przypadków, że seniorzy, podpisując z „pośrednikami” umowę, której często nie analizują, popadają w różnego rodzaju kłopoty, w tym finansowe.

W przerwie kawowej nie zabrakło również poczęstunku oraz licznych niespodzianek od partnerów Forum Seniora w Rzeszowie.

- Można było wysłuchać interesujących prelekcji m.in. o pasjach i zainteresowaniach i ich wpływie na nasze życie - opowiadała pani Krystyna z Rzeszowa. Dodatkowo można było uzyskać dużo przydatnych informacji na temat profilaktyki zdrowotnej oraz różnych formach aktywizacji.

Więcej o Forum w specjalnym dodatku „Nowin”, który ukaże się w piątek, 28 kwietnia. W tym dniu również będzie pełna retransmisja z wydarzenia.

______________

PARTNER GŁÓWNY:

______________

PARTNER WSPIERAJĄCY:

______________

PATRON MEDYCZNY:

______________

PATRON HONOROWY:

przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

______________

PATRON MERYTORYCZNY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24