MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z Podkarpacia spotkali się na Forum Seniora. Gościem specjalnym była Laura Łącz, znana i lubiana aktorka [ZDJĘCIA]

Paweł Dubiel
Paweł Dubiel
Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na najstarszych mieszkańców naszego regionu czekało mnóstwo atrakcji. Były ciekawe prelekcje, a gościem specjalnym była Laura Łącz, znana i lubiana aktorka telewizyjna i teatralna. Seniorzy, uczestnicy Forum byli pełni radości, dobrego humoru i uśmiechu.

Za nami 3. edycja Forum Seniora Podkarpacia. Organizowane przez nas wydarzenie z roku na rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów.

Bez wątpienia było to jedno z największych spotkań starszych mieszkańców regionu.

Spotkanie odbyło się w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wzięły w nim udział aktywne osoby 60+, które kończą aktywność zawodową, ale nadal chcą być aktywne i szukają nowych inspiracji na drugą połowę życia.

Uczestników Forum powitali przedstawiciele podkarpackich urzędów m.in. Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego, Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego oraz Wiesław Buż, wicewojewoda podkarpacki.

Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego podkreślał, że aktywność seniorów jest bardzo istotna.

- Nie możemy dać się zamknąć, wyalienować. Musimy być zawsze razem i wspólnie, a czym dłużej tak będziemy robić, będziemy po prostu zdrowsi, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch - mówił przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego.

Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa zwracał uwagę, na niezwykle ważną rolę seniorów w społeczeństwie.

- Sam mam szóstkę już dorosłych dzieci i wiem, że bez seniorów – naszych babć i dziadków, czy mamy i taty nie bylibyśmy w stanie być czynnymi zawodowo - akcentował Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego . - Właśnie za tę całą opiekę i wsparcie pragnę wam wszystkim podziękować.

Wiesław Buż, wicewojewoda podkarpacki zwracając się do uczestników Forum mówił, że seniorzy to przede wszystkim ludzie pełni życiowej mądrości i doświadczenia. - Jesteście państwo cennym źródłem wiedzy dla młodszych pokoleń - akcentował wicewojewoda podkarpacki. - Dlatego tak ważne są inicjatywy - takie jak dzisiejsze spotkanie - które umożliwiają nie tylko inspirujące rozmowy i wymianę doświadczeń, ale także wysłuchanie interesujących wykładów czy paneli tematycznych.

Inspirujące wykłady i prelekcje

Podczas spotkania w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego uczestnicy Forum słuchali ciekawych wykładów i prelekcji, podczas których poruszone były tematy dotyczące aktywności, samorozwoju, bezpieczeństwa i zdrowia.

Forum rozpoczęliśmy wystąpieniem mgr Kingi Łabudy, kierownika ośrodka medycznego DONUM CORDE Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej. W swojej prelekcji poruszyła temat utrzymania aktywności wśród seniorów.

Następnie wysłuchaliśmy wystąpienia ekspertek z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Anny Wańczyk-Welc i dr Małgorzaty Marmoli, z tematem „Funkcjonowanie społeczne i styl życia seniorów”.

Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, przedstawił temat „Bezpieczne zdrowie w internecie”.

Edward Wąsiewicz, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Medyk, przybliżył uczestnikom dostępne obecnie programy profilaktyczne, szczególnie profilaktykę 40+ oraz profilaktykę chorób serca.

Na zakończenie pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji Marty Krynickiej-Orzech, biolożki, zielarki z Zielarni Lawenda, pt. „Zioła polecane w profilaktyce zdrowia dla seniorów”.

Konsultacje na stoiskach

Po wystąpieniach nastąpiła krótka przerwa, podczas której uczestnicy Forum korzystali z konsultacji.

Były stoiska m.in. Centrum Medycznego Medyk, gdzie można było zmierzyć ciśnienie, cukier, skorzystać z porad dietetyka i wykonać analizę składu ciała oraz zbadać wzrok. Seniorzy chętnie korzystali z tych darmowych badań.

Z kolei na stoisku Grupy Diagnostyka seniorzy korzystali z konsultacji na temat dostępnych pakietów badań, obecnych akcji profilaktycznych.

Zielarnia Lawenda zaprezentowała produkty naturalne oraz autorskie kompozycje ziołowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się różne herbatki, a także miody.

Na stanowisku NFZ zainteresowane osoby mogły uzyskać informacje na temat programów profilaktycznych NFZ. Doradcy NFZ również pomagali założyć aplikacje w telefonie (mojeIKP, mojeFizjo+) oraz zachęcali do korzystania z portalu diety.nfz.

Natomiast na stoisku eksperckim ZUS uczestnicy mogli uzyskać informacje w sprawach emerytalno-rentowych oraz usług elektronicznych ZUS.

Gość specjalny: Laura Łącz

Gościem specjalnym Forum była Laura Łącz, od blisko 20 lat odtwarzająca rolę Gabrieli w serialu „Klan”, którą oprócz autorskiego wystąpienia mogliśmy usłyszeć w recitalu poetycko-muzycznym.

Pani Laura jest również reżyserką i autorką książek dla dojrzałych odbiorców i bajek dla dzieci. Artystka zagrała kilkadziesiąt ról w Teatrze Polskim, filmach i serialach. Ambasadorka akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, nominowana do tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Pisze bajki, opowiadania, słuchowiska radiowe, sztuki teatralne, wiersze i teksty piosenek dla najmłodszych.

Nasi Czytelnicy wiedzą z naszych publikacji, że pani Laura ma związek z naszym regionem. Jej ojcem był urodzony w Rzeszowie znany aktor, ale również sportowiec Marian Łącz.

Po spotkaniu seniorzy mogli kupić książki Laury Łącz dla dzieci, młodzieży i dorosłych , a także zdobyć jej autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Partnerem głównym Forum Seniora był Uniwersytet Rzeszowski, a partnerem wspierającym Centrum Medyczne MEDYK.

Seniorzy byli bardzo zadowoleni

Do udziału w Forum zaprosiliśmy osoby 60+, które wyciszają się zawodowo, ale nie wykluczają z życia, szukają nowych inspiracji i aktywności na drugą połowę życia.

Pełne pozytywnej energii spotkanie pokazało, że i jesień życia może być aktywna, może być czasem nowych pasji i odkrywania życia na nowo.

Seniorzy uczestniczący w Forum nie kryli wzruszenia i zadowolenia. - Można było uzyskać dużo przydatnych informacji na temat profilaktyki zdrowotnej - mówiła pani Janina z Rzeszowa.

- To był dobrze spędzony czas na wykładach i dyskusjach - uśmiechała się pani Grażynka z Trzebowniska.

Seniorzy z Podkarpacia spotkali się na Forum Seniora. Goście...

Partnerzy wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24