Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To prawdopodobnie ostania sesja sejmiku - Radni rozdzielili miliony złotych i uhonorowali Marka Tenerowicza [ZDJĘCIA]

Luiza Lizut
Luiza Lizut
Józef Lonczak
Józef Lonczak
W przerwie merytorycznych obrad sejmiku wszyscy radni, w związku z zakończeniem kadencji otrzymali pamiątkowe statuetki.
W przerwie merytorycznych obrad sejmiku wszyscy radni, w związku z zakończeniem kadencji otrzymali pamiątkowe statuetki. Luiza Lizut
Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego podsumowali w poniedziałek na swoim prawdopodobnie ostatnim posiedzeniu szóstą kadencję, która trwała ponad pięć lat. Rozdzielili też miliony zł na ważne inwestycje w regionie i uhonorowali pośmiertnie Marka Tenerowicza.

- Sesja ta ma charakter wyjątkowy, może się okazać, że jest ostatnia w tej kadencji - mówił, rozpoczynając poniedziałkowe obrady, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

Słowa uznania

- To czas, kiedy należy wyrazić słowa uznania dla Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz zarządu województwa za ostatnie 5 ciężkiej pracy na rzecz rozwoju Podkarpacia. To czas poważnych i odważnych decyzji - mówiła poseł PiS Ewa Leniart.

- To m.in. największa w historii regionu inwestycja jaką jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, ale też drogi czy poprawa jakości usług medycznych jak modernizacja Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc, rozbudowę szpitala w Przemyślu czy doposażenie w szpitali w Krośnie i Tarnobrzegu - wyliczała E. Leniart.

- W waszych rękach były i są decyzje, w jakim kierunku nasz region się rozwija, co jest celem, co jest priorytetem. Wiemy dobrze, że ograniczone środki nie pozwalają zrealizować wszystkich zadań, planów, ale dużo rzeczy udało się zrealizować. Gratuluję tych wszystkich osiągnięć - stwierdziła wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Zasłużeni dla Woj. Podkarpackiego

Jednym z pierwszych punktów marcowej sesji Sejmiku w Rzeszowie było wręczenie odznaki Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego. Otrzymał ją pośmiertnie Marek Tenerowicz, a odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” dla śp. Marka Tenerowicza odebrały żona Elżbieta Tenerowicz razem z córką.

- Do księgi zawierającej poczet wybitnych postaci naszego regionu wpisujemy śp. Marka Tenerowicza, opozycjonisty, wybitnego działacza społecznego, pasjonata lotnictwa, amatora-konstruktora lotniczego, nauczyciela i wychowawcy młodzieży, samorządowca, zaangażowanego w rozwój rodzinnego Krosna, człowieka wielu pasji i talentów - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Urodzony w Krośnie Marek Tenerowicz był nauczycielem w Technikum Górnictwa Naftowego Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Skończył studia na rzeszowskiej WSP, a potem dodatkowo ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej uzyskując tytuł inżyniera mechanika. Jego praca dyplomowa uzyskała 2 patenty. Uczestniczył w amatorskiej budowie ultralekkich statków powietrznych, współtworząc takie konstrukcje jak: Bociek-1, Bociek-2, Sroka i dwuosobowego ULM Ważka. Był aktywnie zaangażowany w działalność opozycyjną i współpracę z Solidarnością, przez 3 kadencje pełnił funkcję Radnego Miasta Krosna, działał też społecznie.

Jesteśmy zaszczyceni faktem, że nazwisko naszego taty znalazło się w gronie tak zaszczytnych postaci – powiedziała Iwona Zawadzka, córka Marka Tenerowicza po wręczeniu odznaki.

Radni przyjęli także uchwałę o przyznaniu odznaki honorowej kolejnej osobie - Eugeniuszowi Taradajko, byłemu dyrektorowi Oddziału Wojewódzkiego PCK w Rzeszowie, prezesowi PTTK Rzeszów, społecznikowi, który od lat działa na rzecz rozwoju Podkarpacia.

Na co przeznaczyli miliony zł

Następnie radni podjęli kilka merytorycznych decyzji dotyczących m.in. zwiększenia wydatków na ważne inwestycje w regionie, podwyżki dla nauczycieli i podzielili pieniądze na zabytki oraz z PFRON-u. Zdecydowali też o dalszym wspólnym prowadzeniu z powiatem sanockim Muzeum Historycznego w Sanoku do 2029 .

Natomiast, w związku z zakończeniem kadencji wszyscy radni otrzymali pamiątkowe statuetki.

Radni na tej sesji podzielili 48,7 mln zł z PFRON: 5,5 mln zł na roboty budowlane, 41 mln zł na Zakłady Aktywności Gospodarczej i 2 mln zł dla fundacji i organizacji pozarządowych. Zwiększyli też budżet województwa na 2024 roku o 91,2 mln zł na w tym: 32,8 mln zł inwestycje drogowe, 22,4 mln zł, na przewozy pasażerskie oraz 11,7 mln zł na podwyżki pracowników dla szkół prowadzonych przez województwo, a także ponad 10 mln zł na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, renowację zbiorników wodnych służących małej retencji oraz użyźnianie gleb, czy dotacje celowe dla szpitali w kwocie 4,2 mln zł.

W przerwie merytorycznych obrad sejmiku wszyscy radni, w związku z zakończeniem kadencji otrzymali pamiątkowe statuetki.

To prawdopodobnie ostania sesja sejmiku - Radni rozdzielili ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24