Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Krośnie zainwestuje 20 mln złotych w modernizację oddziałów, zakup sprzętu i poprawę infrastruktury

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Przygotowanie modernizacji oddziału kardiologicznego, przebudowa obiektu przy ul. Grodzkiej pod kątem dermatologii i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, doposażenie SOR – to najważniejsze przedsięwzięcia, które w tym roku będą realizowane w szpitalu w Krośnie.

Plany dotyczące inwestycji zostały przedstawione podczas konferencji prasowej w udziałem dyrektora szpitala Leszka Kwaśniewskiego oraz przedstawicieli samorządu województwa, który jest organem prowadzącym szpital: Stanisława Kruczka, członka zarządu i Jerzego Borcza, przewodniczącego sejmiku.

Dyrektor Kwaśniewski podkreśla, że zostały już podpisane umowy, gwarantujące szpitalowi finansowe wsparcie z budżetu województwa.

- W ostatnich dwóch latach to wsparcie było wyjątkowo wysokie. To 15 milionów złotych w 2023 roku i ponad 18 milionów złotych na 2024 rok - mówi szef krośnieńskiej lecznicy.

Jerzy Borcz zaznaczył, że w tym roku na potrzeby inwestycyjne i sprzętowe szpitala przekazana zostanie rekordowa kwota – ponad 20 milionów złotych (mieszczą się w tym pieniądze z budżetu województwa i dotacje ministerstwa zdrowia i programu Interreg Next Polska-Ukraina).

Jakie będą najważniejsze inwestycje?

- Za ponad 4 miliony złotych modernizowany i doposażany będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy, newralgiczny oddział lecznicy. Trwa już procedura przetargowa. Kolejne cztery miliony złotych będzie przeznaczone na zakup sprzętu i aparatury medycznej dla bloku operacyjnego, okulistyki i gastroenterologii W tym przypadku procedura przetargowa także jest w toku - mówi Jerzy Borcz.

Ważną inwestycją będzie rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który mieści się w obiektach przy ul. Grodzkiej.

To – jak tłumaczy dyrekcja szpitala – reakcja na tendencje demograficzne i starzenie się społeczeństwa, z czym wiąże się wzrost liczby osób przewlekle chorych i konieczność zapewnienia im opieki długoterminowej.

- W tym momencie ZOL dysponuje 55 łóżkami. Kolejka pacjentów, oczekujących na miejsce, liczy około 40 osób. Nawet zwiększając liczbę łóżek o drugie tyle, trudno byłoby nam sprostać potrzebom - przyznaje dyrektor.

Dodaje, że rozbudowa ZOL pozwoli na oddanie około 25 dodatkowych łóżek na tym oddziale dla chorych, wymagających długoterminowej opieki.

To będzie możliwe dzięki lepszemu wykorzystaniu powierzchni budynku tzw. starego szpitala przy ul. Grodzkiej. To projekt, którego realizacja jest rozłożona na dwa lata. Dermatologia (oddział i poradnia) przeniesie się na niższą kondygnację, do pomieszczeń byłego bloku operacyjnego, które zostaną wyremontowane i zmodernizowane – ten etap ma być zakończony w tym roku. W pomieszczeniach po dermatologii znajdzie się miejsce dla powiększonego ZUL. Koszt całego przedsięwzięcia to około 9 milionów złotych.

Dyrekcja szpitala ma też plany dotyczące oddziału kardiologicznego.

- Jest już ogłoszone postępowanie na przygotowanie dokumentacji, co ma kosztować około 150 tysięcy złotych. W przyszłym roku chcemy przystąpić do modernizacji oddziału. Chcemy podnieść jego standard, unowocześnić sale wszczepiania rozruszników, kupić dodatkowe wyposażenie dla sali zabiegowej, wymienić łóżka - mówi Leszek Kwaśniewski.

Stanisław Kruczek podkreślił, że kształcenie lekarzy w Rzeszowie pozwoli na uzupełnienie deficytu kadr lekarskich, z którym borykają się szpitale.

- To już się dzieje - zaznacza.

Szpitalowi w Krośnie udało się opanować kryzys związany z brakiem personelu bloku operacyjnego.

- Mamy pięciu lekarzy-rezydentów, którzy rozpoczynają u nas specjalizację z anestezjologii - mówi Leszek Kwaśniewski.

Szpital w Krośnie zainwestuje 20 mln złotych w modernizację ...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24