MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gaz nie stanieje

Józef Lonczak
Nowoczesny kocioł centralnego ogrzewania na paliwo stałe z odpowiednim zasobnikiem paliwa grzeje wnętrze i wodę użytkową. Nie wymaga codziennej kłopotliwej obsługi. Wystarczy raz na kilka dni dosypać eko-groszku lub peletów i w razie potrzeby wyczyścić urządzenie i usunąć popiół.
Nowoczesny kocioł centralnego ogrzewania na paliwo stałe z odpowiednim zasobnikiem paliwa grzeje wnętrze i wodę użytkową. Nie wymaga codziennej kłopotliwej obsługi. Wystarczy raz na kilka dni dosypać eko-groszku lub peletów i w razie potrzeby wyczyścić urządzenie i usunąć popiół.
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że kotły na paliwa stałe znikną zupełnie. Nawet na wsiach nawet rolnicy wyrzucał i kotły na węgiel i drewno, a w ich miejsce montowali nowoczesne kotły gazowe. Teraz sytuacja zupełnie się odwróciła i coraz więcej właścicieli domków rezygnuje z ogrzewania gazem, i montuje w kotłowniach nowe kotły na paliwa stałe.

Tydzień temu przedstawiliśmy kotły gazowe do centralnego ogrzewania. Dziś zgodnie z zapowiedzą omawiamy kotły na paliwa stałe. Co jest przyczyną powrotu do paliwa stałych?

- Przede wszystkim ekonomia. Jeszcze kilka lat temu żyłem z tego, że montowałem kotły gazowe w domkach i gospodarstwach ogrzewanych węglem i drewnem. Teraz jest odwrotnie. W miejsce kotłów gazowych montujemy nowoczesne kotły na paliwa stałe. To dlatego, że ogrzewanie domu węglem jest dwukrotnie tańsze niż gazem ziemnym - wyjaśnia Wojciech Mielniczek, doradca techniczny firmy Elektromet na Małopolskę.

Gaz nie stanieje

Niektórym instalatorom zdarzają się sytuacje zabawne, gdyż odłączają kotły gazowe, które wcześniej własnoręcznie montowali. Z tą tylko różnicą, że te w sumie nowe urządzenia gazowe zostają w kotłowniach "w rezerwie". - Szkoda go wyrzucać. W końcu to prawie nowe urzadzenie i sąsiedzi by się śmiali. Sprzedać też nie ma komu, a ponadto może się jeszcze przydać, gdyby ceny gazu spadły - rozważa mieszkaniec gminy Hyżne.

Jednak nic nie wskazuje, aby ceny gazu miały spadać. Rodzime zakłady gazownicze zapowiadają kolejne podwyżkami cen, bo rosyjski Gazprom straszy Europę podwyżkami. Otwartą sprawą pozostaje tylko skala tych podwyżek.

Inne paliwa

Oczywiście ogrzewanie gazem płynnym jest jeszcze kosztowniejsze niż gazem ziemnym. Natomiast ogrzewanie olejem opałowym jest droższe od gazu płynnego, a najdroższe jest ogrzewanie elektryczne.

Nie ma praktycznie szans, aby w/w nośniki energii były tańsze. Wspomniany olej opałowy, który na początku lat 90. był szeroko reklamowany jako tanie paliwo ekologiczne będzie jeszcze droższy. Ponieważ akcyza nań będzie tak samo wysoka jak na olej napędowy.

Nawet zapowiadane podatkowe rekompensaty z tytułu ogrzewania domów olejem opałowym raczej nie doprowadzą do sytuacji, że ten nośnik energii stanie się konkurencyjny w stosunku do gazu ziemnego. Wzrosnąć mają też ceny gazu płynnego. Zatem jedyna rozsądna alternatywa zmierza w kierunku paliw stałych.

Kupują tradycyjne kotły

Szefowie większych firm zajmujących się dystrybucją kotłów, instalacji i systemów grzewczych wolą głośno nie chwalić się, że w ich sklepach i hurtowniach klienci częściej pytają o tradycyjne kotły na węgiel miał i groszek niż o najnowocześniejsze kotły gazowe.

- To mamy się cofać w rozwoju i spalać dymiący węgiel, czy uciążliwe w pozyskiwaniu drewno. Przecież będzie się z nas śmiała cała Europa - przestrzegają zwolennicy ekologicznych systemów grzewczych.

Szansa w biomasie

Pytania o uwstecznianie się w systemach ogrzewania domów są niepokojące. Dlatego nie można pozostawić ich bez komentarza.

Po pierwsze, mielibyśmy z taką sytuacją do czynienia, gdyby nie fakt, że producenci oprócz tradycyjnych kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe oferują także kotły nowoczesne, które zapewniają praktycznie bezobsługową pracę urządzeń bez przerwy przez kilka dni.

Po drugie, część kotłów c.o. jest przystosowana, do spalania biomasy np. peletów, które są uważane, także w krajach unijnej "piętnastki" za paliwo nowoczesne i ekologiczne.

Kto ma rację

Wątpliwości wzbudza węgiel kamienny jako paliwo do kotłów w domkach jednorodzinnych. Jednak producenci kotłów c.o. wytwarzane przez siebie kotły z zasobnikami paliwa i nowymi paleniskami na tzw. eko-groszek nazywają ekologicznymi.

Natomiast przeciwnicy spalania węgla w domkach jednorodzinnych uważają, że z "ekologicznością" w tym przypadku to przesada. Czy mają rację?

- Nasze kotły z automatycznym podajnikiem paliwa są bardziej efektywne energetycznie od tradycyjnych kotłów węglowych. Ponadto są także mniej szkodliwe dla środowiska. Wynika to m.in. z precyzyjnego mechanizmu dozowania eko-groszku oraz powietrza do spalania - tłumaczy Wojciech Mielniczek, z Elektrometu.

Węgiel ekologiczny

Także kopalnie oferują klientom wyselekcjonowany asortyment węgla tzw. eko-goszek o określonych parametrach energetycznych i minimalnych ilościach substancji szkodliwych np. siarki. Spalanie tego rodzaju paliwa w specjalnych kotłach z paleniskami retortowymi uważane jest właśnie za ekologiczne.

Dodatkowymi argumentami za tymi rozwiązaniami są: niższe ceny eko-groszku (od węgla "grubego") oraz preferencyjne kredyty na modernizację tradycyjnych kotłowni węglowych np. na Śląsku, co ma służyć mniejszemu zapyleniu i zadymieniu atmosfery.

Można wybierać

Takie nowoczesne kotły z dozownikami eko-groszku oferują wszyscy więksi producenci kotłów do centralnego ogrzewania. Ich jedynym mankamentem wydaje się być cena, bo są one droższe od nowoczesnych kotłów gazowych.

Na rynku pojawiły się nawet żeliwne kotły c.o. na paliwa stałe z zasobnikami i nowoczesnymi dozownikami. - Oczywiście kotły żeliwne są niemal długowieczne w stosunku do kotłów spawanych ze stalowych blach. Stąd na nasze kotły żeliwne dajemy 10 lat gwarancji. Są jednak cięższe i nieco droższe od spawanych - mówi Piotr Rybak, doradca techniczny Odlewni Żeliwa "Fakora Moc" z Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24