MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gen. bryg. SG Tomasz Zybiński nowym komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 7 lat
Decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji gen. bryg. SG Tomasz Zybiński został komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W poniedziałek w komendzie BiOSG w Przemyślu przejął obowiązki od dotychczasowego komendanta, gen. bryg. SG Andrzej Popko.

Gen. bryg. SG Tomasz Zybiński ze Strażą Graniczną jest związany od 1995 r., kiedy to zaczął służbę w bieszczadzkim oddziale SG. Doświadczenie zawodowe zdobywał w GPK SG w Korczowej oraz GPK SG w Medyce. Kolejnym etapem jego kariery była służba w wydziale operacyjno-śledczym, gdzie za swoje poświęcenie i zaangażowanie został awansowany na stanowisko zastępcy naczelnika wydziału.

Od grudnia 2014 r. realizował obowiązki służbowe w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej na stanowisku zastępcy komendanta oddziału. W grudniu 2023 r. został komendantem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Pomaga innym także poza służbą - jest dawcą szpiku

- Nowy szef bieszczadzkiego oddziału SG wielokrotnie był wyróżniany i odznaczany za wzorową służbę, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju i Odznaką Straży Granicznej oraz Medalem Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej = informuje por. SG Piotr Zakielarz, rzecznik komendanta BiOSG.

Gen. bryg. SG Tomasz Zybiński także prywatnie chętnie pomaga innym i stawia czoła wyzwaniom, co przełożyło się m.in. na podjęcie decyzji o zarejestrowaniu się jako dawca szpiku i komórek macierzystych. Gdy okazało się, że może uratować drugiego człowieka, nie wahał się i oddał choremu pacjentowi szpik, darując tym samym szansę na nowe życie.

W uroczystym przekazaniu obowiązków uczestniczył komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan.

Apel rozpoczął się złożeniem meldunku komendantowi głównemu Straży Granicznej. Po odczytaniu decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o odwołaniu z zajmowanego stanowiska, dotychczasowy komendant BiOSG gen. bryg. SG Andrzej Popko pożegnał się ze sztandarem oddziału. Generał podziękował za owocną współpracę szefom współdziałających służb i instytucji oraz funkcjonariuszom i pracownikom oddziału. Wszystkim życzył sukcesów i wytrwałości w realizacji zadań.

Dotychczasowy komendant BiOSG, gen. bryg. SG Andrzej Popko z mundurem związany jest od 1992 roku. Od 25 maja 2021 roku realizował obowiązki służbowe na stanowisku komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG. 11 listopada 2021 roku otrzymał z rąk prezydenta RP nominację na stopień generała brygady Straży Granicznej. Aktualnie pozostaje w dyspozycji komendanta głównego SG.

Wręczono medale i okolicznościowe odznaki

Podczas apelu wręczono także medale oraz okolicznościowe odznaki. Złotym Medalem za Zasługi dla SG odznaczono gen. bryg. SG Tadeusza Nastarowicza, dowódcę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Trzech mundurowych z BiOSG wyróżniono Brązowym Medalem za Zasługi dla SG.

Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaki „Medalu Patrona Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jana Tomasza Gorzechowskiego”. Odznaka ma charakter okolicznościowy i została ustanowiona w związku z obchodzoną w bieżącym roku 150. rocznicą urodzin patrona BiOSG. Medalem został wyróżniony m.in. gen. dyw. SG Robert Bagan - komendant główny SG, gen. bryg. SG Sławomir Klekotka – komendant podlaskiego OSG, gen. bryg. SG Tomasz Zybiński - komendant bieszczadzkiego OSG, Wojciech Bakun - prezydent Przemyśla, insp. Jarosław Tokarczyk - komendant wojewódzki policji w Rzeszowie, st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran - podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, nadkom. Krzysztof Basak - dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Władysław Ortyl - marszałek województwa podkarpackiego oraz kilkunastu oficerów z BiOSG.

Nowy komendant bieszczadzkiego oddziału SG, gen. bryg. SG Tomasz Zybiński wyróżnił swojego poprzednika gen. bryg. SG Andrzeja Popko Złotą Odznaką Pamiątkową BiOSG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24