Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne pieniądze na solary dla Związku Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle

Marek Dybaś
Fot. UMJ
Aż 83 miliony złotych wynosi wartość projektu (dofinansowanie 62 miliony złotych), który realizował będzie Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle.

W ramach projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki" na 4266 domach prywatnych i 117 budynkach użyteczności publicznej mają zostać zamontowane kolektory słoneczne, a na 4 obiektach sportowych instalacja układów fotowoltaicznych.

Umowę sygnowali Andrzej Czernecki, przewodniczący Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, jego zastępca Zbigniew Sanocki oraz Mariusz Kasprzyk, dyrektor Departamentu Programów Europejskich we Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji), w obecności wójtów gmin i przewodniczących rad gmin należących do Związku. Okres realizacji projektu to lata 2012 - 2016.

Według Kasprzyka był to świetnie przygotowany projekt skoro został przyjęty do realizacji zarówno przez stronę szwajcarską jak i polską.

- Projekt Związku znajdował się wśród ponad siedemdziesiąt dobrych projektów, i jeżeli znalazł się wśród kilkunastu, którzy otrzymali dofinansowanie to znaczy, że był to projekt jeden z tych najlepszych - mówił Mariusz Kasprzyk z WWPE.

Przewodniczący Czernecki podkreślił, że jest to jeden z największych projektów realizowanych dzięki dotacji z Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy, a dodatkowo projekt, który dotyczy społeczności z 20 miast i gmin.

- Jest to pierwszy projekt, który umożliwia mieszkańcom bezpośrednie skorzystanie z dobrodziejstw pieniędzy pomocowych. Będziecie Państwo mieli instalację solarną u siebie w domu i w ten sposób zaoszczędzacie, w dużym stopniu, te pieniądze, które wydatkujecie na ciepłą wodę - podkreśla Andrzej Czernecki.

Każda gmina ma wyznaczoną liczbę osób mogących brać udział w projekcie. Wsamym Jaśle kolektory mają zostać zamontowane na krytej pływalni, hali sportowej, stadionie piłkarskim, Gimnazjum nr 1 oraz na Zespole Szkół Miejskich nr 3. Oprócz tego do domów prywatnych według planu ma trafić ponad 650 instalacji.

Głównym celem projektu jest spełnienie norm jakości powietrza atmosferycznego poprzez redukcję niskiej emisji zanieczyszczeń oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Projekt realizowany będzie na terenie 20 gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki tworzonych przez: Miasto Jasło, Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Dębowiec, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków.

Decyzja strony szwajcarskiej o akceptacji zarysu projektu przygotowanego przez związek oraz wskazanie opracowania kompletnej propozycji projektu zgodnie z wytycznymi Instytucji Wdrażających, czyli Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE), Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) i Ambasady Szwajcarii w Polsce zapadła w lipcu ubiegłego roku. W grudniu 2011 r. złożona została, w wersji polskiej i angielskiej kompletna propozycja projektu.

Planowana powierzchnia zainstalowanych kolektorów słonecznych wyniesie 22 653 mkw natomiast powierzchnia zainstalowanych systemów fotowoltaicznych - 2 500 mkw.

Według prognoz ma zmniejszyć się emisja zanieczyszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24