Gmina Tryńcza stawia na rozwój. Kreator rozwoju

Artykuł sponsorowany
Ryszard Jędruch, wójt gminy Tryńcza
Ryszard Jędruch, wójt gminy Tryńcza archiwum gminy Tryńcza
Udostępnij:
Gmina Tryńcza kilkanaście lat temu przyjęła ścieżkę zrównoważonego rozwoju nastawionego zarówno na działania infrastrukturalne, jak i wspierające rozwój kapitału społecznego.

Nie bez znaczenia jest spory udział pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, o które gmina Tryńcza sukcesywnie aplikuje.

Stawiamy na rozwój gminy na różnych płaszczyznach

- W ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się w gminie wybudować lub zmodernizować infrastrukturę techniczną, drogową, komunalną i sportową, podnosząc tym samym jakość życia mieszkańców i ich bezpieczeństwo. Obecnie stawiamy na dalszy rozwój gminy na różnych płaszczyznach. Poszerzamy ofertę kulturalną, turystyczną, rekreacyjno-sportową i opiekuńczą, uwzględniając seniorów i najmłodszych mieszkańców gminy - mówi Ryszard Jędruch, wójt Tryńczy. Dzięki pozyskanym pieniądzom unijnym, jeszcze w tym roku odbudowana zostanie zabytkowa strażnica kolejowa, która pełnić będzie funkcję obiektu turystyczno-kulturalnego. Po odbudowie, na którą gmina przeznaczy ponad 1,6 mln złotych, z czego 1,4 mln złotych to kwota dofinansowania, obiekt stanowił będzie swoistą „perełkę turystyczną” w skali regionu. Dla gminy będzie wyjątkowo atrakcyjną bazą na różne wydarzenia kulturalne czy wystawy.

Stale polepszamy bazę rekreacyjno-sportową

- W ramach projektu otrzymamy także refundację części kosztów przebudowy Wiejskiego Domu Kultury w Jagielle i Wólce Ogryzkowej, w kwocie ponad 400 tys. złotych - mówi wójt Jędruch.

Stale polepszając ofertę rekreacyjno-sportową dla mieszkańców, gmina przystąpiła do modernizacji czterech stadionów sportowych LKS poprzez m.in. remonty zaplecza sanitarno-szatniowego, budowę trybun na jednym z obiektów i nowoczesne nawodnienie płyty stadionowej w Gniewczynie. Łączna wartość prac to ponad 600 tys. złotych, z czego 267 tys. złotych pokryje dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki. Do ministerstwa gmina zawnioskowała również o dofinansowanie budowy otwartych stref aktywności aż w pięciu miejscowościach. Na etapie końcowym jest budowa nowoczesnego placu zabaw w Gorzycach, który będzie już czwartym tego typu obiektem na terenie gminy.

- Wspierając politykę senioralną pozyskaliśmy prawie 1 mln złotych na utworzenie dziennego domu opieki dla seniorów, który już początkiem czerwca rozpocznie swoją działalność. Będzie oferował podopiecznym m.in. zajęcia warsztatowe, rehabilitacyjne, konsultacje specjalistów; dietetyka, psychologa, lekarza. W ramach projektu mieszkańcy biorący w nim udział będą mieli zapewniony catering i transport. Realizacja projektu potrwa do końca przyszłego roku - mówi wójt Jędruch.

Do końca dobiegają prace adaptacyjne budynku w Wólce Małkowej, na potrzeby całodobowego domu opieki dla osób starszych i samotnych, z którego być może już jesienią będą mogli korzystać mieszkańcy gminy.

Podejmowane są także działania umożliwiające powrót rodzicom na rynek pracy. Przygotowywana jest oferta opieki nad dziećmi poprzez utworzenie dwóch oddziałów przedszkolnych dla pięćdziesięciorga dzieci. Na ten cel gmina również zdobyła pieniądze z zewnątrz. Jest to ponad 500 tys. złotych.

Przygotowywane są także dokumenty aplikacyjne o dotacje na utworzenie żłobka, który zapewni opiekę najmłodszym mieszkańcom gminy Tryńcza.

- W budżecie gminy uwzględniliśmy także pieniądze na dalsze remonty dróg gminnych, rozbudowę oświetlenia ulicznego o kolejne 350 punktów świetlnych oraz budowę chodników i ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej - wylicza wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie