MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gminy wprowadzają zakazy korzystania z wody. W niektórych regionach wciąż brakuje deszczu. IUNG: Susza jest, ale zmniejsza zasięg

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Susza rolnicza wciąż występuje, ale niedobory wody są mniejsze.
Susza rolnicza wciąż występuje, ale niedobory wody są mniejsze. pixabay.com/niekverlaan
Samorządy próbują ratować się przed suszą, która już zaczęła występować niemal w całym kraju. Jak podał niedawno „Dziennik Gazeta Prawna”, gminy nie tylko modernizują sieci wodociągowe lub zwiększają możliwości produkcji, ale także wprowadzają zakazy korzystania z wody do celów gospodarczych. Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego, susza rolnicza występuje, ale poprawia się bilans wodny.

Spis treści

Susza co roku stanowi zagrożenie, każdy opad deszczu jest na wagę złota. Choć ostatnie burze przyniosły poprawę, jeszcze trudno o optymizm. Niedobór wody dotyka m.in. uprawy zbóż, truskawek i sady.

Czytaj więcej: Susza 2024 według IUNG w całym kraju, ale wody nie brakuje już tak bardzo. Które uprawy zagrożone spadkiem plonów?

Apele o oszczędzanie wody. W tych regionach jest susza rolnicza

Dziennik wskazał, że w obawie przed przerwami w dostawie wody już ok. 120 gmin zdecydowało się zaapelować do mieszkańców o konieczność racjonalnego korzystania z wody. Szczególnie na wschodzie kraju potrzeba działań. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” podała, że tylko nieco ponad 20 proc. wody w Polsce jest wykorzystywane do potrzeb komunalnych, reszta, czyli aż 70 proc., trafia do gospodarki, 10 proc. to napełnianie i uzupełnianie stawów.

Raport IUNG z okresu od 11 kwietnia do 10 czerwca 2024 roku wykazał, że susza wystąpiła na terenie 15 województw, oprócz woj. małopolskiego. Straty w plonach oszacowano na przynajmniej 20 proc. W trzecim okresie raportowania deficyt wody w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego zmniejszył się o 15 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w trzecim okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, dodano.

Największe braki wody odnotowano w północnej części Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu, w zachodniej części Niziny Wielkopolskiej, północnej części Niziny Podlaskiej i na zachodzie Niziny Mazowieckiej, tam wartości ujemne sięgały nawet 169 mm.

Instytut wskazał, że susza wystąpiła w kluczowych uprawach - zbożach jarych, zbożach ozimych, truskawkach, krzewach owocowych, rzepaku i rzepiku i drzewach owocowych.

Czy wodę można oszczędzać?

Zakaz to ostateczność, ale większość apeli dotyczy ograniczania zużycia wody na cele inne niż bytowe, informuje gazeta.

Samorządy szukają pieniędzy na poprawę infrastruktury w unijnych programach. Zakazy dotyczą m.in. używania wody w ogródkach, napełniania basenów o określonej głębokości i pobierania wody z ujęć. W niektórych gminach do odwołania obowiązuje niemożność korzystania do celów innych niż socjalno-bytowe. Niestosowanie się może skutkować karą finansową, nawet 500 zł.

O wodę może też zadbać każdy obywatel. Wystarczy zakręcać kran, wybierać prysznic zamiast kąpieli, rozsądnie zmywać naczynia i jeśli fundusze pozwalają, zakupić zmywarkę. Szczególnie mocno o suszy mówi się 17 czerwca, gdy przypada Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Według zaleceń IUNG można temu zapobiec, inwestując w systemy nawadniania, stosując techniki retencji wody, promując uprawy niewymagające dużych ilości wody i odpowiednio zarządzając glebą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gminy wprowadzają zakazy korzystania z wody. W niektórych regionach wciąż brakuje deszczu. IUNG: Susza jest, ale zmniejsza zasięg - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24