Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy z Podkarpacia w strachu przed zwolnieniami

Dorota Mękarska [email protected] tel. 13 464 26 95
Górnicy z Podkarpacia w strachu przed zwolnieniamiOddział PGNiG w Sanoku nie będzie zajmował się już poszukiwaniami, ale będzie realizował zadania ściśle związane z wydobyciem węglowodorów.
Górnicy z Podkarpacia w strachu przed zwolnieniamiOddział PGNiG w Sanoku nie będzie zajmował się już poszukiwaniami, ale będzie realizował zadania ściśle związane z wydobyciem węglowodorów. Dorota Mękarska
Będą zwolnienia w sanockim Oddziale Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA? Takie plotki nadeszły z oddziału firmy w Zielonej GórzeOd 1 września spółka przechodzi restrukturyzację.

PGNiG musi stać się firmą bardziej nowoczesną i przygotowaną na coraz silniejszą konkurencję na rynku sprzedaży gazu – tłumaczy Jacek Stepek, dyrektor naczelny Oddziału PGNiG w Sanoku. – Zmiany dotyczą również sanockiego oddziału.
Stepek potwierdza, że również słyszał plotki, jakoby w Zielonej Górze z 2500 zatrudnionych osób miało zostać tylko 300. Ale to niepoważne i nieprawdziwe informacje.
 

Związek żąda informacji

Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa uznał, że szefowie spółki przedstawiają niepełne informacje na temat przyszłości PGNiG i nie konsultują decyzji, które mogą oznaczać redukcję zatrudnienia. Pod koniec lipca powołany został komitet protestacyjny. Związkowcy zażądali zawieszenia uchwały zarządu o restrukturyzacji, przedstawienia projektu zmian do zaopiniowania, a także zabezpieczeń dla pracowników, którzy mogą zostać zwolnieni, lub których spotka pogorszenie warunków pracy.
 

Będzie mniej kierowników

Zarząd w Warszawie zdementował pogłoski o drastycznych zwolnieniach. Wyjaśnił, że celem zmian nie jest zwalnianie pracowników, ale dostosowanie struktur firmy do standardów nowoczesnego przedsiębiorstwa. Zmiany mają polegać na łączeniu komórek organizacyjnych o zbliżonych kompetencjach. Ich efektem będzie zmniejszenie liczby kadry kierowniczej. Reorganizację rozpoczęto od centrali w Warszawie, w której zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych zmniejszyło się już o kilkadziesiąt osób.
 

Geolodzy przechodzą pod Warszawę

Kluczową zmianą jest powołanie Oddziału Geologii i Eksploatacji. W ramach tego oddziału nastąpi konsolidacja działań geologicznych realizowanych dotychczas przez oddziały w Sanoku i Zielonej Górze.
Celem powołania takiego oddziału jest usprawnienie procesów poszukiwań złóż węglowodorów, w których szczególny nacisk kładziony jest na poprawę prac projektowych – wyjaśnia dyr. Stepek. – Geolodzy i wiertnicy odejdą organizacyjnie do oddziału warszawskiego, jednakże dalej pozostaną na obecnych miejscach pracy. My, jako oddział w Sanoku, skoncentrujemy się na wydobyciu ropy i gazu, na rekonstrukcjach odwiertów, likwidacji starych wyeksploatowanych złóż.
Czy te zmiany pociągną za sobą konieczność zwolnień pracowników?
W tej chwili nie planujemy żadnych zwolnień – wyjaśnia dyrektor naczelny. – Oczywiście w porozumieniu ze związkami zawodowymi może zostać wprowadzony przez zarząd spółki program dobrowolnych odejść pracowników.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24