Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gra miejska w Rzeszowie na polu bitwy

Bartosz Gubernat
- Jako rada osiedla chcemy poprzez zabawę zwrócić uwagę rzeszowian na okolice kopca. To miejsce ma bardzo ciekawą historię i zasługuje na to, aby je wyeksponować. Gra rozpocznie się przy kościele garnizonowym - mówi Adam Napiórkowski.
- Jako rada osiedla chcemy poprzez zabawę zwrócić uwagę rzeszowian na okolice kopca. To miejsce ma bardzo ciekawą historię i zasługuje na to, aby je wyeksponować. Gra rozpocznie się przy kościele garnizonowym - mówi Adam Napiórkowski. Archiwum
Biorąc udział w zabawie poznasz ciekawe fakty z historii miasta. Uczestnicy nie muszą się nigdzie rejestrować, wystarczy, że stawią się w wyznaczonym miejscu.

Pomysłodawcą gry jest Adam Napiórkowski, przewodniczący rady osiedla Pobitno. Jej celem jest przedstawienie mieszkańcom historii, która wiąże się z tą częścią miasta.

- W sierpniu 1769 roku miasto Rzeszów i ówczesna wieś Pobitno były terenem walk pomiędzy wojskami Konfederacji Barskiej a Moskalami. Wielu mieszkańców nic o tym nie wie. Nie potrafią także wskazać, gdzie jest Kopiec Konfederatów. Uczestnik rajdu te zaległości bez trudu uzupełni - mówi Adam Napiórkowski.

Aby wziąć udział w zabawie, należy stawić się 18 września w godz. 12-15 na pierwszej stacji rajdu, przy kościele garnizonowym na ul. Reformackiej. Tu uczestnicy dostaną przewodnik po szlaku. Będzie tam specjalne miejsce na zbieranie okolicznościowych stempli, które trzeba będzie zbierać na kolejnych stacjach rajdu. A będzie ich 10.

- Trasę rajdu możesz pokonać pieszo, co zajmie około 1,5 godziny, lub rowerem. Jazda rowerem będzie jednak trudna na ostatnich stacjach w okolicach Kopca Konfederatów. Osoby, które najszybciej pokonają cały szlak i zbiorą komplet pieczątek, zakończą rajd w domu kultury na osiedlu Pobitno, gdzie otrzymają upominki – mówi Adam Napiórkowski. Dodaje, że o godz. 17 uczestnicy gry wspólnie odśpiewają „Pieśń Konfederatów Barskich”.

Ale poznanie historii to nie jedyny cel przedsięwzięcia.

- Teren wokół kopca nie przynosi chluby naszemu miastu. Chciałbym, żeby przejście ostatnich stacji rajdu skłoniło uczestników do refleksji nad zagospodarowaniem jego otoczenia. Idea rzeszowskiego konfederackiego szlaku pojawiła się nieco wcześniej. Stanisław Szczepański wiele lat temu opracował jego zarys. Część tamtych założeń nadal jest aktualnych. Może kiedyś uda się ten szlak na stałe oznaczyć - mówi Adam Napiórkowski.

Pieniądze na organizację gry pochodzą z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłorocznym głosowaniu pomysł dostał 970 głosów. Zobacz listę wybranych projektów Rzeszowskiego Budżetu Obywatelski 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24