Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola będzie liderem w narodowym koncernie zbrojeniowym?

[email protected]
Podczas wizyty w HSW, premier zapowiedział nowe zkupy sprzętu dla armii. Na zdjęciu: zestaw Langusta.
Podczas wizyty w HSW, premier zapowiedział nowe zkupy sprzętu dla armii. Na zdjęciu: zestaw Langusta. Archiwum - HSW
Rządowy projekt przewiduje utworzenie narodowego koncernu zbrojeniowego. W jego sklad wchodziłaby Huta Stalowa Wola oraz Bumar.

Przewodniczący ZZ "Solidarność" Huty Stalowa Wola,  Henryk Szostak,  poinformował, że uczestniczył we wstępnych rozmowach z prezesem Bumaru dotyczących rządowego projektu połączenia obydwu spółek w narodowy koncern zbrojeniowy.
W przypadku takiej konsolidacji stalowowolski zakład chce zachować swój dotychczasowy dorobek, a nawet uzyskać status lidera.
O zapewnieniu takiej pozycji huty mówił też przebywający ostatnio w Stalowej Woli Donald Tusk. Premier rządu podkreślał, że huta wyszła z kryzysu za cenę gorzkich wyrzeczeń i licznych zwolnień, dlatego jej wysiłku nie może "wchłonąć" słabszy partner. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd.

Nowe zakupy sprzętu dla armii
Udział w koncernie zbrojeniowym z Bumarem mógłby okazać się dla HSW korzystny. Tym bardziej, że armia planuje wielką modernizacje swojego uzbrojenia. Chodzi o modernizacja wyposażenia zarówno wojsk powietrznych jak też sił morskich i lądowych, w tym pancernych.
Prezydent RP Bronisław Komorowski promuje  projekt budowy polskiej tarczy antyrakietowej. Tymczasem cztery zakłady zbrojeniówki zdeklarowały chęć udziału w budowie wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej. Projekt „Tarcza Polski” zakłada połączenie polskich radarów, systemów dowodzenia i zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu z rakietami produkowanymi we współpracy lub z pozyskanymi  z zagranicy.

Jakie mamy koncepcje obrony powietrznej
Niedawno, podczas dyskusji na forum Senatu, wiceszef MON Czesław Mroczek powiedział, że MON zakłada, iż polski przemysł będzie miał udział w realizacji programu obrony powietrznej, choć według resortu z punktu widzenia możliwości firm będzie to bardzo trudne, a głównym problemem są rakiety. - Chcę wyraźnie podkreślić, że nie tylko parametry taktyczno-techniczne będą decydowały o wyborze partnerów do realizacji programu obrony przeciwrakietowej - powiedział jednak Mroczek.
Jak mówił przedstawiciel Inspektoratu Uzbrojenia, z analiz resortu wynika, że wymagania operacyjne dla zestawu krótkiego zasięgu "Narew" potencjalnie spełniają zestawy NASAMS (dzieło amerykańskiej firmy Raytheon i norweskiej Kongsberg), SPYDER (izraelskiego Rafaela), Barak 8 (izraelskiego IAI) oraz zestaw oparty o rakietę VL MICA (oferowany przez polski Bumar i europejski koncern MBDA). Natomiast wśród zestawów średniego zasięgu w kręgu zainteresowań MON mogą być zestawy Patriot (w różnych wariantach), Barak 8, SAMP/T (MBDA), zestaw z rakietą Aster 30 (oferowany przez Bumar i MBDA) i izraelsko-amerykański zestaw David's Sling (Rafael).
Obrona przeciwrakietowa jest jednym z priorytetów NATO, a system sojuszniczy musi składać się z systemów narodowych spiętych wspólnym naprowadzaniem, kierowaniem i dowodzeniem. Zdolność zwalczania rakiet krótkiego zasięgu to najpilniejsza potrzeba polskiej armii, zgodnie wskazywana przez ekspertów i ujęta w priorytetach rozwoju sił zbrojnych, sformułowanych w 2011 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Program rozwoju obrony powietrznej jest przewidziany na lata 2014-2023. W tym czasie armia miałaby otrzymać mobilny modułowy system zapewniający obronę przed atakiem rakietowym wybranych obszarów, obiektów lub dużych zgrupowań wojsk, w razie potrzeby także kontyngentów za granicą. System ma umożliwiać zwalczanie rakiet najkrótszego i krótkiego zasięgu oraz rakiet średniego zasięgu w końcowej fazie lotu. Miałby być zintegrowany z systemem budowanym przez NATO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24