MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I Międzynarodowy Konkurs Szopki Bożonarodzeniowej w Przemyślu

Hubert Lewkowicz
Hubert Lewkowicz
Przemyśl ma bogate tradycje związane z szopką - mówi Jan Nowakowski
Przemyśl ma bogate tradycje związane z szopką - mówi Jan Nowakowski Hubert Lewkowicz
Międzynarodowy Konkurs Szopki Bożonarodzeniowej odbędzie się w Przemyślu po raz pierwszy. To inicjatywa Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Integracja”, wspierana przez starostwo powiatowe w Przemyślu i klasztor Franciszkanów.

– To Franciszkanie zapoczątkowali tradycje szopek. Ojciec gwardian był bardzo zadowolony, że coś takiego się odbędzie w Przemyślu – mówi Jan Nowakowski, prezes stowarzyszenia „Integracja”, znany głównie jako lider znanej Kapeli Folkloru Miejskiego „Fidelis”. – Miasto zasługuje na taki konkurs. Przemyśl ma bogate tradycje związane z szopką, a poza tym jest to miasto dwóch diecezji – dodaje.

Szopki z Polski, Ukrainy, Węgier i Słowacji

Jak wyjaśnia, do organizacji konkursu zmotywował go znany przemyski szopkarz Adam Łaba.

– Ten człowiek wkłada wiele serca w podtrzymywanie pięknej tradycji. Od wielu lat robi swoje szopki i jako jedyny przedstawiciel naszego miasta wozi te szopki na konkursy do Krakowa – opowiada Nowakowski.

Pan Jan wraz z Teresą Kuczerą - Król i Jerzym Wańczowskim postanowili, że w tym roku po raz pierwszy zorganizują przemyski konkurs, który wyłoni najpiękniejsze szopki. Konkurs odbędzie się 12 grudnia na dziedzińcu starostwa (plac Dominikański 3). Zgłosiło się ponad 40 twórców! Nie tylko z różnych stron kraju, ale także z Ukrainy, Słowacji i z Węgier.

Szopkarze powalczą o nagrody pieniężne i rzeczowe. Ich wyjątkowe dzieła oceniać będzie jury w składzie: dr Urszula Olbromska z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, prof. Ryszard Michalski z ASP w Krakowie, Marek Mikrut – p.o. dyrektora MNZP. – Pan Mikrut pochodzi z Krakowa i opowiadał mi, że sam brał kiedyś udział w konkursach szopkarskich - podkreśla prezes stowarzyszenia „Integracja”. Oprócz wymienionych w jury zasiądą: dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu ks. Marek Wojnarowski oraz rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Szopki z drewna, wikliny, koronek i... chleba

Przemyślanie, którzy pojawią się na dziedzińcu starostwa zobaczą m.in. szopki z drewna, z kamienia, z wikliny, a nawet z koronek i chleba. Organizatorzy nie nałożyli żadnych ograniczeń, zarówno w kwestii materiału, jak i gabarytów. W sobotnie przedpołudnie wszystkie szopki będzie można oglądać od godz. 10 do 15.

Około godz. 16 korowód szopkarzy wyruszy do dolnego kościoła Franciszkanów, gdzie do 2 lutego będzie można podziwiać prace biorące udział w I Międzynarodowym Konkursie Szopki Bożonarodzeniowej.

To nie konkurencja dla Krakowa

- Absolutnie nie chcemy być konkurencją dla krakowskiego konkursu – mówi Nowakowski. – On też nie był dla nas inspiracją, bo to zupełnie inny konkurs. Szopka krakowska jest piękna, charakterystyczna dla tamtejszych twórców, ale nasz konkurs jest bardziej różnorodny, a przez to bogatszy – zaznacza. Podkreśla, że pierwsza edycja nie pokaże wszystkich możliwości konkursu. Już dziś swój udział w drugiej edycji zapowiadają m.in. twórcy szopek z Kanady.

Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Integracja”, zawiązało się trzy lata temu. W pewnym sensie jest to kontynuacja działalności Stowarzyszenia Międzynarodowi Twórcy Kultury, które organizowało plenery malarskie w Przemyślu. Nie tak dawno członkowie stowarzyszenia zorganizowali w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej spektakl w wykonaniu teatru polskiego z Mościsk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24