Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile wypijamy piwa z Leżajska

Małgorzata Motor [email protected] tel. 17 86-72-224
Piosenka o piwie Leżajsk stała się jednym z bohaterów legendarnego festiwalu w Jarocinie. Fot. K. Łokaj
Piosenka o piwie Leżajsk stała się jednym z bohaterów legendarnego festiwalu w Jarocinie. Fot. K. Łokaj
Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku na terenie Leżajska i okolic poszukiwano złóż ropy naftowej, których nie znaleziono. Znaleziono za to pokłady czwartorzędowej wody głębinowej.

Znakomicie nadającej się do produkcji napojów chłodzących. To zadecydowało o wybudowaniu w Leżajsku browaru w 1978 r.

 

5 studni głębinowych

Znakomita woda zapewnia odpowiednią jakość chmielowego napoju. A warto wiedzieć, że browar w Leżajsku posiada 5 własnych studni głębinowych, które są oddalone od browaru około 5 kilometrów. Browar jako jeden z nielicznych w Polsce posiada również stałą wystawę browarnictwa przy Muzeum Ziemi Leżajskiem, w miejscu gdzie istniał browar w XVII wieku. Na wystawie działa sprawna maszyna parowa z XIX wieku, która napędzała urządzenia w browarze, przekazana przez Heinekena (ale napędzana już silnikiem elektrycznym).

Śpiewano o nim piosenki

Piosenka o piwie Leżajsk stała się jednym z bohaterów legendarnego festiwalu w Jarocinie. Utwór „Leżajski Full” przyniósł rzeszowskiej grupie rockowej Wańka-Wstańka nagrodę publiczności i − kilka miesięcy później − debiut na festiwalu w Opolu.

Rekordowe wyniki Dzisiaj piwo produkowane w browarze wypełnia 50 ciężarówek dziennie. Piwo rozlewane jest do butelek i puszek. Linia butelkowa zapełnia 42 tys. butelek w ciągu jednej godziny, a linia puszkowa – 27 tys. puszek.

- Tiry z leżajskim piwem w ciągu roku pokonują 3.617.000 km. Piwo z browaru w Leżajsku wypełnia 9.073 ciężarówek rocznie. Jeden tir zabiera 160 hl piwa. Załadunek tira trwa od 12 do 25 minut (w zależności od typu palety). Magazyn leżajskiego browaru mógłby pomieścić 260 tirów z piwem – wylicza Sebastian Tołwiński z Grupy Żywiec, do której należy leżajski browar. W listopadzie 2002 r. produkcja piwa w browarze przekroczyła magiczną barierę jednego miliona hektolitrów. Dla porównania, w 1978 r. wydajność nowo otwartego browaru wynosiła 600 tysięcy hektolitrów piwa rocznie i była jedną z najwyższych w Polsce. Drugi rekord produkcji piwa padł w 2006 r. − 2 miliony hektolitrów piwa w ciągu roku.

 

Filar gospodarki

- Browar w Leżajsku został uznany za firmę ważną w swoim regionie nie tylko ze względu na skalę działania, ale także z racji inicjatyw podejmowanych na rzecz lokalnej społeczności i otrzymał prestiżową nagrodę „Filary Polskiej Gospodarki 2010” – informuje Sebastian Tołwiński.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24