Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inkubator RoboLAB w Rzeszowie jest już otwarty. Uczniowie będą tu zgłębiać zaawansowane technologie i konstruować roboty [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
K. Kapica
W piątek oficjalnie otwarty został RoboLAB Local STEM Incubator. Miejsce to ulokowane zostało w części dawnej stołówki Politechniki Rzeszowskiej. Uczniowie szkół ponadpodstawowych będą tu budować roboty i startować w międzynarodowych zawodach robotycznych. Partnerem strategicznym RoboLAB-u jest Pratt & Whitney.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA:

Uroczyste otwarcie Robolab na Politechnice Rzeszowskiej

Oficjalnie otwarta została nowatorska przestrzeń do rozwijania umiejętności uczniów szkół ponadpodstawowych w robotyce. To miejsce, które ma pomóc przede wszystkim młodzieży w zrozumieniu, czym jest robotyka i jakie możliwości daje.

RoboLAB – Local STEM Incubator, który jest projektem Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, to nie tylko przestrzeń czy warsztat do budowy robotów. Zaplanowane są tu spotkania z ekspertami, szkolenia, konsultacje. Będzie to miejsce do wymiany doświadczeń. Fundacja ma ogromne doświadczenie w przygotowywaniu zajęć dla dzieci i młodzieży. Jej Dziecięcy Uniwersytet Techniczny ma już ponad 10 lat a w organizowanych zajęciach wzięło już udział ponad 40 tysięcy uczestników.

- Każdego roku Fundacja wraz z partnerami zamierza organizować międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge - mówił Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. - Jedną z konkurencji będzie Task Hunters (drużyna wraz ze swym robotem musi stawić czoła zadaniom i zdobyć jak największa liczbę punktów). Konkurencja ta dedykowana jest zatem robotom zadaniowym, których budowania uczniowie będą się uczyć podczas zajęć w RoboLAB. Inną konkurencją będzie Smash Bots. Jest ona najbardziej widowiskowa, ponieważ w specjalnej arenie będą "do ostatniego tchu" walczyć zdalnie sterowane roboty. Iskry i płomienie - gwarantowane.

Co ważne, w zawodach drużyny będą walczyły o naprawdę wysokie nagrody finansowe, płatne staże i praktyki dla laureatów oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Fundacja już podpisała porozumienie z Politechniką Rzeszowską, która takie punkty przyzna laureatom zawodów.

W gronie partnerów głównych RoboLAB są Województwo Podkarpackie i Miasto Rzeszów oraz Politechnika Rzeszowska im Ignacego Łukasiewicza, dzięki którym znalazło się miejsce dla projektu, jak i na zawody Xchallenge. Partnerzy wspierają projekt również finansowo, dzięki czemu Fundacja może realizować zajęcia i szkolenia dla uczniów utrzymując dotychczasową zasadę, że zajęcia prowadzone przez Fundację są bezpłatne. Dzięki dołączeniu województw i miasta do grona Partnerów będzie nam też łatwiej z pozyskaniu kolejnych Partnerów bez których RoboLAB nie mógłby się rozwijać.

Już od lutego tego roku prowadzony jest pierwszy z trzech modułów zajęć dla wszystkich chętnych drużyn "Kreatywne warsztaty". We wrześniu ruszy 2-dniowe szkolenie, w którym uczniowie będą już fizycznie budować roboty i uczyć się je programować (Robo Warsztat).

Firma Pratt&Whitney Rzeszów to partner strategiczny RoboLAB. Firma dobrze wie, co należy robić, aby propagować nauki ścisłe i w przyszłości zbierać plony w postaci dobrze przygotowanych inżynierów.

- RoboLAB będzie miał naprawdę duże znaczenie - podkreślał Marek Darecki, prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza. - Patrzę na to także przez pryzmat wojny na Ukrainie, która zmieniła wszystko. Dwa dni temu w ukraińskiej telewizji oglądałem reportaż o historii 15-letniego chłopca, który świetnie latał dronem. Armia ukraińska otrzymała informację, że kolumna 8 czołgów rosyjskich zmierza do jakiejś miejscowości. Żołnierze wiedzieli, że ta kolumna jest groźna, ale nie wiedzieli gdzie dokładnie się znajduje. Ten chłopak im pomógł i namierzył czołgi. Armii ukraińskiej udało się je zniszczyć. Zobaczcie, jaki wpływ na bezpieczeństwo kraju może mieć taka działalności, jak my tu będziemy robić w RoboLAB-ie.

Mówił, że teraz wojna wygląda inaczej, niż dawniej. Są drony, rakiety, ale za 10 lat to może być wojna robotów. Do młodzieży mówił, że nauka w RoboLAB może zaprocentować w różnoraki sposób: - Niewykluczone, że znajdziecie się w takiej sytuacji, że będziecie musieli stanąć oko w oko z tym barbarzyńskim krajem ze wschodu, który może tu przyjść w każdej chwili, każdej nocy. Dlatego być może RoboLAB ma nie tylko wymiar naukowy, ale także bezpieczeństwa waszego, waszych dzieci, wnuków.

W otwarciu RoboLAB wzięli udział przedstawiciele zaangażowanych w ten projekt firm, instytucji, uczelni i samorządów, m.in.: Marek Darecki – prezes Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Łukasz Szuba – dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji, Marcin Samolej - wiceprezes Pratt&Whitney, Jarosław Sęp – prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej, Krystyna Stachowska – zastępca prezydenta Rzeszowa. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

- Gratuluję tego projektu, takie inicjatywy trzeba doceniać, zwłaszcza w takich obszarach, które prowadzą do innowacji, kreacji, do nowego myślenia i działania. Na pewno te kadry, które tu się przygotują, zasilą nasz przemysł, naszą gospodarkę i dzięki temu będziemy jako Podkarpacie rośli gospodarczo w siłę – mówił marszałek Ortyl.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24