Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestor na teren po kopalni siarki nie wejdzie

Klaudia Tajs
Inwestor na teren po kopalni siarki nie wejdzie
Inwestor na teren po kopalni siarki nie wejdzie Norbert Ziętal
Władze gminy Grębów oraz dyrekcja KiZPS Siarkopol w Jeziórku w Likwidacji podjęły już kroki, aby z części zrekultywowanych terenów po kopalni znieść obszar Natura 2000.

Władze gminy Grębów oraz dyrekcja KiZPS Siarkopol w Jeziórku w Likwidacji podjęły już pierwsze  kroki, aby z części zrekultywowanych terenów pokopalnianych znieść obszar Natura 2000.
Wszystko po to, aby zagospodarować industrialnej tereny po byłej kopalni siarki. - Wspólne działania w tym temacie prowadzimy już od pewnego czasu, ale nie kryję, że temat nie jest łatwy - mówi Kazimierz Skóra, wójt  Grębowa. - To jest swoiste kuriozum. Teren, gdzie jest beton, uzbrojenie i pozostałości po siarce, ktoś kiedyś objął Naturą 2000. Uważam, że w chwili kiedy podejmowano uchwałę o przystąpieniu gminy do obszaru Natura 2000, to potraktowano temat po macoszemu i dziś ja to piwo muszę z radnymi Grębowa wypić.

Wójt Skóra nie kryje, że zniesienie części obszaru Natura 2000 z industrialnej  części kopalni, to bardzo długa i daleka droga. - Zajmie nam to około rok lub dwa, ale już musimy nad tym popracować - dodał wójt Skóra. - Musimy część tego gruntu wyłączyć i udowodnić, że nie ma tam cennych okazów przyrodniczych fauny i flory. Musimy pokazać, że na dziś są to tereny zdegradowane i nadają się wyłącznie pod przemysł. Tym bardziej, że jest to teren bardzo dobrze uzbrojony.  

Tereny, o których mowa to kilkadziesiąt hektarów  w Jeziórku, które koncentrują się na obszarze w kierunku stacji  ujęcia wody. Na grunty te coraz poważniej i częściej  zaczyna spoglądać dyrekcja tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Na jednym z ostatnich  spotkań w siedzibie tarnobrzeskiego oddziału ARP, dyrektor Maciej Ślęzak nie krył, że strefa w okolicy Machowa, od strony Tarnobrzega dusi się, dlatego należy szukać nowych terenów inwestycyjnych.

Alternatywą dla nowych przedsiębiorców mogą być zrekultywowane tereny po kopalni siarki w Machowie, jak również  w pobliskim Jeziórku. Jednak o ile zagospodarowanie pokopalnianych gruntów w Machowie to kwestia porozumienia się z likwidatorem, o tyle temat Jeziórka wymaga czasu, ze względu na obowiązujący tam obszar Natura 2000.

Dlatego dyrekcja tarnobrzeskiego oddziału ARP ma nadzieję, że proces zniesienia Natury 2000 w części Jeziórka, przebiegnie sprawnie i nowi inwestorzy rozpoczną tam niebawem działalność.
Obszar Natura 2000 nadal będzie obowiązywał na tej części Jeziórka i gminy Grębów, na której znajduje się wiele oczek wodnych, a cały teren nazywany jest przez mieszkańców małymi Mazurami. Dzięki budowie rekreacyjnej i wypoczynkowej infrastruktury zielone tereny tej części gminy stanowią jedno z najbardziej popularnych miejsc do wypoczynku i połów ryb  dla mieszkańców  Grębowa, ale także pobliskiego Tarnobrzega czy Stalowej Woli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24