Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN wchodzi do liceów

Kinga Rymut-Sobala
Łukasz Gębica (z lewej) i Karol Witek pozytywnie oceniają badania IPN. Podoba im się, że obok pytań z wiedzy teoretycznej, mogli ocenić różne wydarzenia oraz postaci historyczne i współczesne.
Łukasz Gębica (z lewej) i Karol Witek pozytywnie oceniają badania IPN. Podoba im się, że obok pytań z wiedzy teoretycznej, mogli ocenić różne wydarzenia oraz postaci historyczne i współczesne. Krystyna Baranowska
Licealiści z IV LO w Rzeszowie jako jedni z pierwszych na Podkarpaciu wzięli udział w badaniach nad świadomością historyczną młodzieży.

Anonimowe ankiety prowadzą pracownicy rzeszowskiego IPN.

- Badania są istotne w kontekście współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, jak globalizacja i migracje oraz pytania o patriotyzm Polaków XXI wieku - tłumaczy Zenon Fajger z IPN w Rzeszowie.

Oprócz znajomości faktów i dat, uczniowie muszą wykazać się umiejętnością wyciągania logicznych wniosków.

Historia jako opowieść

Ankiety IPN to pierwsze tak szeroko zakrojone i obiektywne badania dotyczące patriotyzmu młodych ludzi. Powstanie z nich zbiorcza publikacja przedstawiająca stan świadomości historycznej uczniów w poszczególnych województwach. Wnioski będą mogły posłużyć w ewentualnej zmianie programu nauczania w szkołach.
W całym województwie przebadanych zostanie 2000 uczniów z trzecich klas gimnazjów oraz liceów ogólnokształcących.

Młodzieży podobają się ankiety.

- To ważne, żeby orientować się, jak wydarzenia z przeszłości wpływają na obecną sytuację Polski - uważa Łukasz Gębica z III klasy IV LO.

- To miłe, że pytają nas o zdanie, bo traktuję historię jak swego rodzaju opowieść z elementami dokumentalnymi - dodaje Karol Witek, trzecioklasista z IV LO. - Traci dla mnie urok, gdy jest to tylko ciąg dat do wykucia.

Za mało historii współczesnej

Młodzi ludzie przyznają, że mają luki w znajomości historii współczesnej. - To jest tak, że starożytność "przerabiamy" trzy razy - w podstawówce, gimnazjum oraz liceum i nie wystarcza już czasu na naukę historii po II wojnie światowej - narzeka Karol.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24